Práca so zvieraťom sa zdá zložitejšie ako s človekom. Človek povie, kde má problém, popíše typ bolesti. U zvieraťa to nie je možné, možno však vykonať aj amatérsku prehliadku, ktorá odhalí nezrovnalosti oproti predchádzajúcemu zdravotnému stavu.
Podmienkou je, že majiteľ musí zviera dobre poznať, aby vedel, čo je u neho normálne a bežné - aby získal štandard, podľa ktorého bude hľadať odlišnosti.
Najprv treba posúdiť správanie. Všímať si, kde zviera trávi čas, či dodržiava svoj obvyklý denný režim, ako reaguje na okolie vrátane svojho chovateľa. Je potrebné posúdiť chuť do jedla, zmeny chutí. Jeho postoj (či nie je zviera zhrbené) a pohyb (či napríklad nekríva, chôdza nie je strnulá a pod.).
Je vhodné pozorovať, či zviera neobmedzuje fyzickej aktivity a nevôľou radšej odpočinok. Bolesť je určená nie na to, aby trápila nás alebo naše zvieratko, ale ako signál, že za určitú bariéru už ísť nedá. Bráni ťažšiemu poškodeniu a vedie zviera k tomu, aby napríklad nezaťažovalo poškodený kĺb. Človek si na rozdiel od zvieraťa väčšinou vezme lieky proti bolesti, kĺb zaťažuje ďalej, a zhoršuje tým jeho stav. Keď má zviera tráviace problémy, tak proste neprijíma potravu. Všetko za účelom čo najmenšiu záťaže postihnutého orgánu.
Ďalšia prehliadka sa týka kvality srsti alebo kože, či nie je zježená, bez lesku, nepôsobí špinavým dojmom, alebo nie je príliš mastná a alebo na nej nie sú viditeľné nejaké kožné zmeny. Nasleduje prehliadka slizníc, či nenájdeme výtok, či nie sú začervenané, alebo naopak nápadne biele. Nesmieme vynechať oči. Posúdiť ich lesk, či nevidíme šedivý závoj v oku; začervenané spojivky majú tiež svoju príčinu.
Všímame si povrchu tela, kde nám pomôže aj hmat, sledujeme opuchy, výčnelky alebo naopak prehĺbenie. Pohmatom zisťujeme telieska vo svalovine, na mliečnej žľaze a v podkoží. Dôležitá je ich konzistencie. Môže byť drevnatá, cestovitá, rôsolovitá a vodnatá (ako igelitové vrecko s vodou). Telieska pod kožou alebo vo svalovine môžu byť aj lymfatické uzliny. Preto je pre laika dôležitá symetria. Ak sú telieska na rovnakých miestach tela vpravo a vľavo, môže ísť len o lymfatické uzliny. Pokiaľ budú asymetrická, bude tam nejaké postihnutie. Každé narušenie symetrie je podozrivé. Rovnakým spôsobom kontrolujeme osrstenia; symetrická strata srsti býva v prípade postihnutia vnútorných orgánov, asymetrická súvisí väčšinou s parazitmi alebo infekciou.
Veľmi užitočným spôsobom vyšetrenia pre naše účely (a pritom veľmi málo používaným) je detekovanie vyžarovaného tepla z určitých oblastí tela. Najprv skúsime pomaly prejsť rukou nad telom zvieraťa vo vzdialenosti asi 2 až 3 cm. V prípade zápalu cítime nad postihnutou oblasťou vyžarované teplo. V prípade degeneratívneho postihnutia naopak cítime akoby chladné miesta. Po tomto dištančnom vyšetrení môžeme priložiť ruku na telo a zistiť v kontakte so srsťou alebo pokožkou teplé či chladné okrsky. Naopak to príliš nejde. Najprv teda bez kontaktu - tento údaj je pre naše potreby dokonca dôležitejšie, pretože takto detekovanej teplo ide z hĺbky tela a na povrchu je teplota zmenená len nepatrne. Až potom zistíme kontaktnú teplotu, ktorá skôr naznačuje povrchové postihnutie. Toľko k všeobecnému laickému vyšetreniu. Na tomto princípe pracuje program Domáce poradca na veterinárnych stránkach www.energyvet.com, ktorý vás takúto prehliadkou povedie až k výberu optimálneho preparátu.
Na tomto mieste je potrebné zdôrazniť, že zdravie má zviera (rovnako ako človek) len jedno, takže ak máte pocit, že je váš pes chorý, neotáľajte s návštevou veterinára!
MVDr. Lubomír CHMELAŘ, Ph. D.