Ide o vrodené ochorenie psov, ktorému sa tiež hovorí protosystemický skrat. Prejavuje sa zvyčajne okolo 11. týždňa veku. Väčšina psov trpiaci touto genetickou poruchou je diagnostikovaná do 6. mesiacov veku, sú však známe prípady, kedy sa diagnóza určila až u dospelých psov.
Veľmi zjednodušene sa jedná o chybne usporiadané krvný cesty (neuzavretá cieva v krvnom obehu pečene), kedy pečeň nezvládajú detoxikovať krv, hlavne od amoniaku, všetka krv necirkuluje skrz pečeň, a tak sa do mozgu psa dostáva krv nedostatočne filtrovaná. Kvôli toxínom dochádza k poruchám mozgových funkcií, ktoré sa prejavujú rôzne. Tiež pečeň väčšinou zostávajú nevyvinutá či poškodená.
Medzi príznaky sa radí nedostatok energie, chudnutie, skleslosť (v počínajúcich stupňoch skratu) až po nervové ťažkosti ako je prechodná dezorientácia, bezcieľne túlania, postávanie s hlavou k stene, precitlivenosť na svetlo, poruchy pohybu, tzv. Manéžový pohyb (chôdza v kruhoch) . Symptómy sa môžu stupňovať k slepote, nervovým záchvatom až kómy. Nie každý pes musí nutne trpieť všetkými uvedenými príznakmi. U niektorých jedincov môžu byť príznaky iba mierne, niekedy môžu byť aj niekoľko rokov nepovšimnuté.
Ak máte podozrenie, že s vaším psom nie je niečo v poriadku, nechajte ho vyšetriť. Diagnóza sa určuje rádiodiagnostika, ultrasonografiou alebo kontrastné rádiológiu. Najbežnejšia je však meranie hladiny kyseliny žlčové. Pri podozrení sú na mieste ďalšie vyšetrenia, okrem iného sonografické posúdenie veľkosti pečene.
Bohužiaľ tento stav sa musí riešiť operatívne (zákrok vyjde na desiatky tisíc). Extrahepatické (vonkajšie) pečeňové skraty sú pomerne jednoducho operovateľný (zavedenie krúžku na cievu, ktorý ju pomaly počas cca 3 týždňov uzavrie). Vnútorné pečeňové skraty sú horšie operovateľný. Krátko po zákroku je nutné dodržiavať špeciálny nízkoproteínovou diétu . Po kontrole ultrazvukom (či krúžok cievu uzavrel) veterinár určí diétny režim psa.
Medzi hlavné príznaky patrí:
- záchvaty (podobné epileptickým)
- strata chuti do jedla
- nezáujem (letargia) a slabosť
- abnormality v správaní (chodenie do kruhu, točenia alebo nereagovanie, pozeranie do priestoru, tlačenie hlavy proti objektom, návaly rozzúreného správanie)
- excesívnej pitie a časté močenie (kryštáliky alebo krv v moči - tmavý moč)
- hnačka
- zvracanie
- slepota (čiastočná i úplná)
- hluchota (čiastočná i úplná)
- únava
- polihovanie bez záujmu o okolie
Medzi predisponovaný plemená patrí napríklad írsky vlkodav. Uvádza sa výskyt asi u 2% vlkodavov.
Bohužiaľ preventívne vyšetrenie na pečeňové skrat, teda zistenie hladiny žlčových kyselín po hladovke a nakŕmenie, nie sú úplne spoľahlivým ukazovateľom výskytu tohto ochorenia, ako sa predtým myslelo. To však neznamená, že vyšetrenie nemá žiadny význam. Rozhodne by malo byť pre istotu vyšetrené každé šteňa, ktoré zaostáva v raste a vývoji alebo sa u neho prejavujú napríklad aj ľahké klinické príznaky.