Ak sa vám zdá výraz "množiteľ" zavádzajúce, potom verte, že aj samotné súslovie "množiarne psov" je len akýsi neoficiálne termín, ktorý je v poslednej dobe hojne používaný v súvislosti s nelegálnym predajom domácich maznáčikov. Ako je to teda s "množiarne" naozaj a čo sa dá s týmto fenoménom robiť?
Dá sa povedať, že Česi patria medzi náruživých chovateľov domácich maznáčikov. Psa alebo mačku nájdeme v každej štvrtej domácnosti. Chov a predaj psov za účelom zisku je však v poslednej dobe vnímaný veľmi negatívne, pretože narastá počet prípadov, kedy chovatelia - "množitelia" a obchodníci predávajú zvieratá príliš mladá, nedostatočne odčervené, alebo dokonca chorá.
Do kategórie "množíren" môžeme zaradiť jednak evidované chovy, respektíve firmy legálne obchodujúce so psami, ďalej neevidované chovy s nekontrolovanou produkciou šteniat pre predaj a v neposlednom rade problémové neevidované chovy s nekontrolovanou produkciou šteniat, kde chovatelia neustále navyšujú počet zvierat z dôvodu deklarovanej lásky ku zvieratám, resp. ich záchrany.
V SR je legislatívne ošetrený chov zvierat pre účely obchodu zákonom na ochranu zvierat proti týraniu. To znamená, že ten, kto obchoduje so zvieratami (či už to sú šteňatá alebo exotické zvieratá) a riadne sa zaeviduje u živnostenského úradu a na krajské veterinárnej správe, dostáva sa pod veterinárny dozor. Ak však chovateľ tieto povinnosti účelovo nerieši, potom "uniká zodpovednosti", ako z hľadiska finančného, tak veterinárneho, čo je v súčasnosti podporené spoločenským systémom založenom na voľnom šírenie informácií prostredníctvom internetu a voľným pohybom osôb a vecí v rámci jednotlivých štátov i celej EÚ ( Schengenský priestor). Zhrnuté - ideálne chovateľ spĺňa zákonné podmienky pre živnosť a evidenciu a tiež hľadí na to, aby zvieratá z jeho chovu vyrastala vo vhodnom prostredí, bola zdravá a pokiaľ možno už socializované.
Ak teda chcete kúpiť šteňa na základe inzerátu, nezvolá s odovzdávky na benzínovej pumpe alebo na stanici. Zájdite sa pozrieť na chov a na matku šteniat, v pokoji sa porozprávajte s chovateľom o povahových vlastnostiach rodičov, o zdravotných problémoch, ktoré môžete u daného plemena očakávať. Na internete si tiež môžete vopred porovnať cenu, za akú sa predávajú "papierová" i "nepapierové" zvieratá. Budete častokrát prekvapení. Pri kúpe žiadajte ku šteniatku očkovací preukaz, kde sú všetky očkovania potvrdená veterinárnym lekárom a doklad o odčervenie. A hlavne nezabudnite po zabývaní v novom domove šteniatko zoznámiť s jeho veterinárom, ktorý ho prezrie a prípadne vykoná potrebné preventívne úkony.
Text: Petr Pejchal, tlačové oddelenie ÚVS SVS, www.svscr.cz