Máte doma plachú mačku, ktorá sa stáva neviditeľnou, akonáhle do vášho bytu vstúpi návšteva? Nesnažte sa ju do zbližovania nútiť, buďte trpezliví a rešpektujte mačaciu osobnosť.
Každá mačka je iná. Niektoré sú prirodzene zvedavé a spoločenské, iné sú skôr opatrné. Osobnosť sa utvára kombináciou genetických vplyvov a raných skúseností, pričom ani jedno z toho nemožno u dospelej mačky zmeniť. Aj preto sa začínajúcim chovateľom odporúča vyberať si dobre socializované mačiatko po priateľských rodičoch. Spoločenské mačky nemávajú s návštevami žiadny problém, takže nie je nutné aplikovať špeciálne zbližovacie taktiky. Priateľské mačky sa bez problémov nechajú pohladiť aj od cudzích ľudí. S plachými zvieratami je to však ťažšie.
bojazlivá mačka
Ak máte plachú mačku, rešpektujte jej povahu a do ničoho ju nenúťte. Pozorujte, ako reaguje v situáciách, keď u vás nie sú žiadni neznámi ľudia. Ak je vaša mačka opatrná a ľahko sa vyľaká aj v prítomnosti známych ľudí, je veľmi nepravdepodobné, že by cudzích ľudí prijala. Pre mačky je prirodzené, že sa schovajú, keď sa cítia ohrozené. Určite mačke nebráňte a nesnažte sa ju násilím vyťahovať zo skrýše, aby ste návšteve predviedli, aká je krásna. To by ju ešte viac vystresovalo. Nevšímajte si ju a zaistite, aby v miestnosti, kde sa návšteva zdržiava, bolo vhodné miesto, ktoré poslúži ako úkryt. Pocit pohody môže zvýšiť mačacie feromónový difuzér. Mačku nenúťte, aby bola v miestnosti s cudzími ľuďmi. Nechajte to na nej, nech môže prichádzať alebo odchádzať podľa ľubovôle. Keď jej nikto nebude vnucovať náklonnosť, bude uvoľnenejšia. Vyložene plaché mačky sa asi nikdy nezačnú maznať s cudzími ľuďmi, ale s trpezlivým prístupom nebudú mať potrebu schovávať sa pod nábytok. Cieľom je dosiahnuť, aby si vaša mačka verila a mohla sa prechádzať po byte, aj keď je blízko návšteva. A k pravidelným návštevníkom si možno časom vypestujte vrelší vzťah. Vybudovať si dôverný vzťah s plachou mačkou môže trvať dlho, ale ak budete postupovať veľmi pomaly, mali by ste dosiahnuť pokrok.
Spoločenská, ale ľakavá mačka
Pokiaľ je vaša mačka všeobecne spoločenská v rodinnom kruhu, ale v určitých situáciách (napríklad keď do miestnosti vojdú ľudia, iné zviera, alebo keď je v nej veľký pohyb či hluk), sa vyľaká, potom sa práve týmto situáciám snažte počas návštevy vyhnúť. Dodržujte jednoduché pravidlá. Návštevu usaďte v jednej miestnosti, mačka by mala mať možnosť voľne sa prechádzať po zvyšku bytu. Do izby s návštevou môže prísť na prieskum, ale keď nebude chcieť, tak nemusí. Návštevníci by mali zostať sedieť, ak mačka vstúpi do miestnosti. Ideálne je, keď si ju nevšímajú, prípadne na ňu môžu priateľsky pomaly žmurknúť, čo je priateľské gesto, niečo ako úsmev . Nedovoľte cudzím ľuďom, aby sa na mačku vrhali sa snažili si ju pohladiť. Ak sa mačka priblíži, môžu ju ponúknuť maškrtu , alebo sa s ňou pohrať, keď bude mať záujem. Akonáhle sa vaša mačka naučí jesť alebo sa hrať v blízkosti novej osoby, máte (skoro) vyhrané. Pamätajte, že všetko by malo prebiehať na dobrovoľnej báze a nútenie nefunguje. Rešpektujte mačaciu osobnosť, niektorým mačkám napríklad nikdy nebude vyhovovať, keď ich bude brať do náručia niekto cudzí.