Môže sa to stať aj vášmu miláčikovi, preto je lepšie byť pripravený a vedieť, čo v krízovej situácii robiť ...
V prípade otravy psa vždy kontaktujte svojho (alebo najbližšie dostupného) veterinárneho lekára. Poradí vám, aké môžete sami vykonať opatrenia pred odchodom na veterinu a zároveň vďaka telefonátu bude veterinár pripravený na váš príchod. V mobilnom telefóne preto majte uložený jeho kontakt, prípadne telefónne číslo na veterinárnu kliniku, ktorá má nonstop službu s možnosťou okamžitej hospitalizácie. Zaistite akýkoľvek materiál, ktorý by mohol pomôcť pri diagnostike otravy (u chemických prípravkov - obal, etiketu; u liekov - najlepšie celé balenie so zvyškom liekov aj krabičku s príbalovým letákom; vzorka rastliny - v prípade stromu alebo kríky celú vetvičku s listami, ak je to možné tak aj s kvetmi alebo plodmi, alebo prípadne celú rastlinu; vzorku zvratkov či tekutej stolice, ak má už zviera zdravotné ťažkosti.)
Pri rozhovore s veterinárom uveďte, aké má pes príznaky, kedy sa objavili a aké opatrenia už boli vykonané. Ak to viete, povedzte aká látka je príčinou otravy. Nezabudnite uviesť či zviera trpí nejakou chronickou alebo akútnou chorobou a či užíva nejaké lieky.
Potrebné vybavenie pre prvú pomoc:
- dostatok vody
- prikrývky (proti prechladnutiu)
- lekárnička (mala by obsahovať predovšetkým nožnice, pinzetu, teplomer, chirurgické rukavice, injekčnú striekačku, peroxid vodíka, živočíšne uhlie, sterilné obväzy atď.)
Prvá pomoc podľa typu toxické látky:
Pri nadýchaní žieravinou (platí pre látky, ktoré vyvolávajú opuch pľúc)
Rýchlo dopravte postihnuté zviera na čerstvý vzduch, nenechajte ho chodiť! Podľa situácie možno odporučiť výplach papule, prípadne ňufáku vodou, zaistite postihnuté zviera proti prechladnutiu a okamžite ho prepravujte k veterinárovi!
Pri zasiahnutí očí žieravinou
Ihneď vyplachujte oči prúdom tečúcej vody, roztvorte očné viečka (trebárs aj násilím). V žiadnom prípade nerobte neutralizáciu! Výplach vykonávajte 10-30 minút od vnútorného kútika k vonkajšiemu, aby nebolo zasiahnuté druhé oko, zaistite čo najrýchlejšie lekárske ošetrenie
Pri styku žieraviny s pokožkou
Zasiahnuté miesta oplachujte prúdom podľa možnosti vlažnej vody po dobu 10-30 minút; nepoužívajte kefu, mydlo ani neutralizáciu. Poleptanie časti kože prekryte sterilným obväzom, na koži nepoužívajte masti ani iné lieky. Zviera prikryte, aby neprechladlo, podľa závažnosti situácie a rozsahu poškodenia zaistite lekárske ošetrenie.
Pri požití žieraviny
Nikdy nevyvolávajte zvracanie, pretože hrozí nebezpečenstvo ďalšieho poškodenia zažívacieho traktu (pretrhnutie pažeráka i žalúdka)! Okamžite vypláchnite papuľu vodou a dajte vypiť 2-5 dl chladnej vody (Nie sú vhodné sódovky ani minerálky, z ktorých sa môže uvoľňovať plynný oxid uhličitý. Väčšie množstvo požitej tekutiny nie je vhodné, mohlo by vyvolať zvracanie a prípadné vdýchnutie žieravín do pľúc.). Na pitie sa postihnuté zviera nesmie nútiť, najmä ak má už bolesti v tlame alebo v krku. Sami nepodávajte živočíšne uhlie! (začiernenou spôsobí ťažšie vyšetrenie stavu sliznice zažívacieho traktu au kyselín a lúhov nemá priaznivý účinok). Nepodávajte žiadne jedlo. Pokiaľ je postihnuté zviera v bezvedomí, alebo ak má kŕče, nepodávajte ani vodu. Okamžite zviera transportuje k veterinárovi!
Pri požití toxických látok
N eprodleně volajte veterinárneho lekára a na základe jeho odporúčaní vyvolajte zvracanie.
Vyvolanie vracania: Možno vykonať len u zvieraťa, ktoré je pri vedomí a nemá kŕče, a to do 1 hodiny po požití. Zvracanie nevyvolávajte, ak ide o lepidlá alebo látky vytvárajúce penu.
Pre vyvolanie vracania dajte vypiť asi 0,5-2 dl (podľa veľkosti zvieraťa) najlepšie vlažnej vody s niekoľkými kvapkami tekutého mydla a práškovým alebo rozdrveným aktívnym uhlím, zodpovedajúcim asi 2-5 tabletám (podľa veľkosti zvieraťa). Väčšie množstvo vody nie je vhodné, pretože v prípade, že k zvracaniu nedôjde, uľahčí voda rozpustenie a vstrebaniu látky rozpustné vo vode, v horšom prípade spôsobí posun toxické látky ďalej do tráviaceho traktu. Ďalej je k vyvolaniu vracania možno podať vlažnú slanú vodu alebo 3% roztok peroxidu vodíka.
Po požití toxických alebo vysoko toxických látok bezprostredne po dávenie alebo do 5 minút P (čo najskôr, ak je zviera pri vedomí a môže prehĺtať) podajte cca 5-20 (podľa veľkosti zvieraťa) rozdrvených tabliet živočíšneho uhlia rozmiešaných vo vode - nezávisle od toho, či sa zvracanie podarilo vyvolať! Ihneď zavezte psa na veterinu!
Viac informácií hľadajte na www.vettox.cz
Zrdoj: Vettox - Veterinárna toxikologické databázy