Mala by som otázku ohľadom mojich dvoch psov - čínskych naháčov. Keď boli malincí, tak sa mimo iného pustili do demolácie sedačky. Keď som ich pristihla, tak dostali vynadané, a tak po týždni dali pokoj. Teraz im je 9 mesiacov a jeden z nich to začal robiť znova. Je ťažké niekoho potrestať, keď neviem, ktorý pes to urobil. Netuším, či je správne hneď je pokarhať miesto privítanie, keď sa vrátim domov. Tiež sa pred sebou dosť predvádzajú, mám pocit, že jeden trpí nejakým komplexom menejcennosti a ohryzovaním sedačky na seba upozorňuje. Nedarí sa mi ale zistiť, ktorý pes to robí. Žiadneho z nich neuprednostňuje a snažím sa venovať každému rovnako. Naozaj neviem, čo s tým.
Vyplnený dotazník ohľadom základných otázok týkajúcich sa vašich psov a vzájomného vzťahu a daných pravidiel som od vás bohužiaľ nedostala, a tak vám poradím len obmedzene. Pre riešenie nežiaduceho správania musím najprv prísť na príčinu, aby som mohla radiť. Ale z toho, čo píšete, vyplýva jedna vec - psíky nemajú objasnené pozície vo svorke. Hierarchiu im nabúrava pravdepodobne váš nevhodný prístup v riešení problému. Uvádzate, že ste psa po príchode domov potrestala. To je obrovská chyba a pre psa to znamená, že sa upevní neistota a nabúra sa vzájomný vzťah s vami. Psíky podľa ma neustále ponúkajú nejaké správanie a čakajú, ako zareagujete, aby sa uistili v pozíciách a ďalšom rokovaní. Často sa však u vás stretávajú z rôznymi reakciami na to isté správanie, a tak si nemôžu vytvoriť ucelený pohľad na vašej pozícii vodcu. Je nutné psikom jasne stanoviť, čo smú a čo nie a to vždy dôsledne dodržiavať. Toho psa, ktorý je poslušnejší, by som zaradila nad toho, ktorému to veľmi nejde a riadila sa nasledujúcim postupom:
- Vami vybraný pes, ktorý bude v hierarchii vyššie, dostane prednostne kŕmenie, pozornosť, maznanie, tréningy a hru. Druhému psovi tým dáte jasne najavo, že bude musieť viac spolupracovať, aby si získal vašu pozornosť. Navyše to už psíkovia medzi sebou nebudú musieť riešiť, pretože to bude pevne vo vašich rukách.
- Nezabudnite na základné pravidlá vodcu, tak ako ich chápe pes. Dodržujte privilégiá, ktoré patrí len a len vám. Ak je ponúkate psom, potom nečakajte, že vás budú rešpektovať.
- Ak sa akýkoľvek zo psov nevhodne chová, tak mu vždy nejaké z privilégií zoberte (vašej pozornosť, spanie na vyvýšených miestach ako je sedačka, posteľ, obľúbené hračky a pod.)
- Trénujte denne formou hry základné ovládateľnosť.
- S psíky pracujte jednotlivo.
- Často, ale krátko, si s nimi cez deň hrajte a naučte ich novým veciam.
- Časť dennej kŕmnej dávky si berte so sebou na prechádzky a tam psíky odmeňujte za peknú spoluprácu. Napríklad za to, keď k vám pribehnú, keď vás sledujú pod.
- Doma, keď sú psy sami, tak je buď oddeľte, alebo im dajte motivačný hračky, ktoré im vydržia dlhšie domu a pomôžu im prekonať samotu. Vhodný je napr. Pamlskovací balónik, hračka kong (hračka z prírodného kaučuku), pamlskovací činka a iné.
- Určite im nedovoľte využívať celý byt, keď sú doma sami! Nechajte ich len v jednej alebo dvoch miestnostiach, aby nemali možnosť už nič zničiť.
Prajem vám veľa šťastia!
Váš kynologický poradca a tréner Johana Polášková