Čo si vlastne môžete predstaviť pod anglickým pojmom "designer dogs"? Začnime od začiatku ...
- Označenie získalo na popularite koncom 20. storočia, kedy nadšenci do šľachtenia začali krížiť čistokrvné pudlov s ďalšími plemenami. Chceli totiž získať psa s hypoalergénne srsťou pri súčasnom zachovaní žiaducich vlastností ďalších plemien.
- Ako samotný termín naznačuje "zámerne vyšľachtený pes" vznikol plánovane na základe kríženia dvoch zvolených plemien - na rozdiel od náhodného kríženia.
- Niektorí chovatelia sa pokúšajú vytvárať nové plemená ďalším vzájomným krížením zámerne vyšľachtených psov. Dokumentujú pôvod šteniat a zároveň stanovujú štandardy nových plemien.
- Poznávacím znamením je, že názvy vzniknutých plemien sa tvorí z názvov plemien oboch rodičov (napríklad puggle = kríženec mopsa - anglicky pug a bígla - anglicky beagle).
- Ďalším znakom zámerne vyšľachtených psov je ich poslanie. Až na výnimky sa jedná o plemená, ktoré sa využívajú ako domáci miláčikovia. Ak sa krížia plemená pracovných psov, aby sa viac hodili pre konkrétnu prácu, nedostávajú zložená mená a spravidla sa o nich nehovorí ako o nových plemenách, ale len o typoch. Eurohound je napríklad názov nového typu psa vzniknutého skrížením aljašského huskyho a stavača pre preteky psích záprahov.
Niektoré zámerne vyšľachtená plemená:
Afador - afgánsky chrt / labradorský tretrívr
Bassador - baset / labradorský retríver
Beagador - bígl / labradorský retríver
Boxweiler - boxer / rotvajler
Chestie - čivava / Westhighlandský biely teriér (westie)
Chiweenie - čivava / jazvečík
Cockapoo - kokeršpaniel / pudel
Dorge - jazvečík / velškorgi
Jug alebo Jack-a-Pug - jack russel teriér / mops
Labradoodle -labradorský retriever / pudel
Pekepoo - pekinéz / pudel
Schnoodle - bradáč / pudel
ShiChi - shi tzu / čivava
Shih Apso - shi tzu / lhasa apso
Sprocker - anglický špringeršpaniel / anglický kokeršpaniel
Ďalšie plemená nájdete napríklad tu .
"Zázrak" zvaný labradoodle
Nemyslite si, že všetky novo vzniknutá plemená sú šľachtená len tak z rozmaru. Napríklad taký labradoodle má svoje ušľachtilé poslanie. Jedná sa pôvodne o austrálskej plemeno, ktorá vzniklo za účelom vyšľachtenie asistenčných psov, ktorí budú pomáhať nevidiacim, vozíčkarom, postihnutým ľuďom alebo pri canisterapii. A prečo práve labrador a pudel? Je to jednoduché, obe plemená majú výhodné vlastnosti. Pudel mu dal do vienka srsť, ktorá takmer nepĺzne, a preto je vhodný aj pre alergikov (samozrejme sa nájdu ľudia, ktorí sú citliví aj na naháča, ale všeobecne sa dá povedať, že srsť labradoodle v podstatne menšej miere spôsobuje alergie). Z labradora zase zdedil trpezlivosť, pracovitosť a nesmiernu lásku k ľuďom. Samozrejme, je to plemeno, ktoré sa stále vyvíja, takže šteňatá môžu vykazovať rôzne znaky (od kudrliniek po zľahka vlnitú srsť atď.), Ale všeobecne sa dá povedať, že labrdoodle je sebavedomý, radostný, čulý, hravý, priateľský, spoločenský pes, ktorý sa prejavuje úplne bez agresivity voči ľuďom a zvieratám. Je šikovný a extrémne intuitívne. A to znie dobre, nemyslíte?
Zdroj: Ryan O'Meara, Úžasní psy, Metafora, 2011