Ak má váš pes hnačka, mali by ste jeho zdravotný stav konzultovať s veterinárom. Hlavne u šteniat to môže signalizovať závažné ochorenie. Vo väčšine prípadov však lekár diagnostikuje iba podráždenie žalúdka a čriev, čo je väčšinou následok nejaké diétne chyby.
Aj keď je tráviaca sústava psov napospol odolná, môže sa stať, že si občas "skazí žalúdok". Niektorí psi sú rodení žrúti a zhltnú všetko, čo na prechádzke nájdu (zvyšky jedla, odpadky, kosti, zdochliny) a navrch to zapijú vodou z kaluže. Iní naopak v zime nadšene ochutnávajú sneh a sú tak horúcimi kandidátmi na "snehovú gastritídu". Prinášame vám pár tipov, ako prekonať zažívacie problémy svojho štvornohého maznáčika (pre istotu však jeho zdravotný stav konzultujte aj s veterinárom). Okrem diétne chyby môže byť hnačka spôsobený tiež stresom.
Dospelému, inak zdravému psovi nasaďte 24 hodinovú hladovku. Ak to nebude stačiť, odporúča sa podávať na prechodnú dobu diétnu stravu. Okrem komerčne vyrábaných krmív pre tráviace ťažkosti môžete psovi podávať domáci diétne krmivo. Počas akútneho ochorenia žalúdka a čriev by malo byť ľahko stráviteľné, s nízkym obsahom tukov a balastných látok. Ako zdroj bielkovín možno odporučiť chudé kuracie mäso. Ako obmenu môžete psovi ponúknuť syr cottage. Vhodným zdrojom sacharidov sú varená ryža alebo varené zemiaky. Pomer proteínov a sacharidov by mal byť 1: 2.
Počas dňa kŕmte psa radšej väčším počtom malých porcií než jednou veľkou. Z hľadiska úspory času je výhodnejšie pripraviť si dennú kŕmnu dávku naraz a potom ju uchovávať chladničke. Krmivo podávajte v izbovej teplote.
Veterinár vám najskôr navyše predpíše roztok elektrolytu, ktorý sa pridáva do pitnej vody (tým sa vyhnete prípadnej strate minerálov). Počas diéty psovi nepodávajte akékoľvek iné potraviny. Zakázané sú predovšetkým tučné a sladké jedlá. Akonáhle sa trávenie zreguluje, začnite do diétnej stravy postupne primiešavať obvyklé krmivo. Jedným z účinných pomocníkov proti hnačke na cestách aj doma sú tablety Dia dog. Obsahujú prírodné látky, ktoré regulujú zažívanie, upokojujú podráždenú sliznicu a váži baktérie, toxíny a ďalšie škodliviny. Zároveň podporujú rast prirodzenej črevnej mikroflóry. Z preparátov používaných v humánnej medicíne sa osvedčila tiež Smecta alebo živočíšne uhlie.
nadúvanie
Páchnuce plyny bývajú často upozornením, že pes nemôže stravu optimálne stráviť. Nadúvanie spôsobujú napríklad strukoviny (vrátane sóje, ktorú obsahujú aj niektoré granule superprémiového označenie), laktóza (mliečny cukor obsiahnutý napríklad v mlieku či tvarohu), živočíšna väziva a pod. Tieto suroviny však obsahujú aj hotová krmiva, preto môže byť pes nadúvanie i po granulách. Pokiaľ po niektorej značke obzvlášť "prdí", je vhodné vymeniť ju za inú. Medzi ďalšie nadýmavý položky patria napríklad rôzne sušené pochúťky (spomínam, že moja fenka bola najviac "uprděná" potom, čo zjedla celý sušený kravský mulec), zelenina, zeleninové vývary s granulami, ktoré v lete rýchlo kvasí ai.
Naopak medzi ľahko stráviteľné potraviny patrí mäso (obzvlášť kuracie alebo jahňacie) v kombinácii s ryžou.
zápcha
Jej príčinou bývajú vo väčšine prípadov predovšetkým kosti alebo veľa vlákniny spojené s nedostatkom tekutín. Skúste dať psovi laxatívne potraviny: napríklad klasickú kŕmnu dávku pokvapkajte olivovým olejom (množstvo prispôsobte veľkosti psa). Skúsiť môžete tiež mliečne výrobky, kúsok banánu, prípadne sušené marhule. Niektorí chovatelia odporúčajú čerstvá pečeň (z hľadiska eliminácie potenciálneho rizika parazitické nákazy, je lepšie mäso aspoň 48h přemrazit). Všeobecná zásada je však jasná: Zápchu nepodceňujte a radšej sa poraďte s veterinárom. Neliečená zápcha sa môže ľahko zhoršiť ...
Zdroj: Anna Laukner, Pes - správne kŕmenie, jednoducho, chutne, zdravo, vydalo nakladateľstvo Grada