Rovnako tak ako u ľudí, tak iu zvierat môžeme správnym životným štýlom a prístupom na kŕmenie predĺžiť život nášho psa aj o niekoľko rokov. Úloha na prvý pohľad nie celkom jednoduchý, avšak nie úplne nereálny. Aby sme nášmu maznáčikovi zabezpečili dlhý a plnohodnotný život, musíme začať hneď v prvých krokoch. Jedným z dôležitých faktorov je samotný výber vhodného plemena, ktoré sa prispôsobia nášmu štýlu života.
Fyzická kondícia a psychická pohoda
Psa by sme si mali vyberať ako primerane k nášmu veku, tak našej fyzickej kondícii, aby sme spĺňali nároky daného plemena. Človek staršie či menej aktívne si bude vyberať medzi plemenami spoločenskými, ako sú mopsové, buldočky, čivavy, jorkšír a ostatné menšie plemená, ktoré nevyžadujú toľko pohybu. Naopak aktívny, športovo založený človek, ktorý má dostatok voľného času, si bude vyberať psa aktívneho, ktorý mu bude robiť spoločnosť pri behu, túrach, výjazdoch na bicykli atp. Pri výbere psa by sme mali brať aj ohľad aj na pôvodné poslanie a využitie plemena. Ak sa chceme venovať výcviku, skvelým parťákom nám bude napríklad belgický ovčiak alebo boxer. V agility alebo dogfrisbee excelujú border kólia. V coursingu zase rhodéští ridgebaci. Ak chceme viesť psa poľovne, máme na výber z celej rady loveckých plemien. Mali by sme si uvedomiť, že ak nebude mať aktívny plemeno dostatok fyzického a psychického vyžitia, bude tým veľmi trpieť. Nezriedka sa stáva, že pes, ktorému chýba pohyb, si potom prebytočnú energiu vybíja demoláciou bytu alebo záhrady. Psychické napätie sa ale môže aj somatizovat - tzn. preniesť do telesnej oblasti. Preto prvý predpoklad dlhého a spokojného života je dostatok pohybu a psychického vyžitie s ohľadom na plemeno, zdravotný stav a temperament psa.
výber šteňaťa
Vyberáme Ak si psieho spoločníka pre spoločný život, určite chceme, aby bol zdravý. Veľký dôraz by sme preto mali venovať výberu šteňaťa. V tomto prípade hrá veľkú úlohu genetika. Preto by sme sa mali v prvom rade informovať na zdravotný stav rodičov. Prednosť dáme radšej psovi s preukazom pôvodu (s PP), kde máme istotu, že rodičia boli uchovnenie. To znamená, že nielen splnili exteriérové požiadavky štandardu daného plemena, ale museli absolvovať aj ustanovenej zdravotné testy (u veľkých plemien napr. Vyšetrenie na dyspláziu bedrového kĺbu, u kólií napr. Vyšetrenie na PRA a CEA - dedičné choroby očí atď.). Rovnako tak sa testuje povaha a temperament. Extrémne nervózny, bojazliví alebo agresívne jedince sa z chovu vyraďujú. Rodokmeň nám dá presnú identifikáciu daného zvieraťa. Jedine u psa s PP máme istotu, kto boli jeho predkovia a vieme, že je to skutočne plemeno, ktoré chceme. Mali by sme si ale uvedomiť, že preukaz pôvodu nie záručný list pevného zdravia. Kúpou šteňaťa bez preukazu pôvodu sa ale vystavujeme väčšiemu riziku prípadných zdravotných komplikácií alebo labilné, nevyrovnané povahy. Ak sa jedná o psíka bez PP po rodičoch s PP, mali by sme si dať tiež pozor, pretože rodičia väčšinou neboli uchovnenia z nejakého dôvodu, v lepšom prípade to bol len exteriérový nedostatok, v horšom to bol nejaký zdravotný problém alebo netypické správanie.
Mnoho chovateľov volí variant s rodokmeňom iba preto, aby si boli istí čistokrvnosti alebo ideálny stavbou tela. Ak nemáme záujem navštevovať výstavy a vychovať šampióna, ale chceme len zdravého psíka pre našej osobnej potechu, môžeme zvoliť šteňa s PP s menšou exteriérovou vadou (napr. Biely fliačik na hrudi a pod.). Aj napriek určitý "nedostatok na kráse" bude mať PP, pretože pochádza z kontrolovaného chovu. Cena takýchto šteniat je väčšinou nižšia, ako cena psov s chovnými predpokladmi. Oproti šteňatám bez PP býva cena porovnateľná, alebo len o pár tisíc vyššia. Ak sa rozhodneme predsa len pre šteňa bez PP, je dobré vyberať naozaj seriózneho chovateľa, ktorému nejde o zisk, ale záleží mu na zdravie psov. Ďalšou možnosťou, ku ktorej by som sa prikláňala, je poskytnúť domov niektorému psíkovi z útulku.
Pri samotnom odbere šteňaťa by sme si mali všímať kondície, stavu očí, uší, kože, srsti, okolie nosa a análneho otvoru. Keď mu sú tieto faktory v poriadku, môžeme šteňa považovať za relatívne zdravé. Dôležité je tiež informovať sa, čím je šteňa kŕmené, aby sme zaistili, že bude bez problémov prijímať potravu aj naďalej. Niektorí chovateľa ku šteňaťu tiež pridávajú identické kŕmenie do začiatku. Samozrejmosťou musí byť vždy očkovací preukaz s prvotným očkovaním.
Voľba správneho plemena a zdravého šteňaťa nám do budúcna uľahčí naše ďalšie počínanie a verte tomu, že návštevy veterinárneho lekára sa tak značne eliminujú.
výchova
Odmalička musíme šteňa učiť čistote a poslušnosti, jedine tak predídeme prípadným problémom s výchovou v budúcom živote. Pes musí vedieť, kam v rebríčku hierarchie patrí. Dôležité je, aby hneď od začiatku vedel, čo je správne a čo je zlé. Riešenie však nie je psa za nesprávne správanie trestať, ale naopak ho za to správne odmeňovať. Za každú mláčku vykonanú vonku, za každý správne splnený povel, je potreba psíka odmeniť slovné pochvalou a maškrtou alebo hračkou. Naučiť psa vyprázdňovať sa vonku a poslúchnuť základné povely pre komunikáciu zaistí nášmu psovi prípravu na plnohodnotný a spokojný život.
výber krmiva
Výživa je jedným z hlavných aspektov starostlivosti o zvieratá. Existuje jej priama závislosť na zdravie a tým pádom na kvalite a dĺžke života, pretože rovnako ako človek, tiež pes je tým, čo jej. Vďaka správnemu kŕmenie sme schopní potlačiť určité zdravotné problémy alebo predísť choroby a predĺžiť tak dĺžku života nášho maznáčika. Väčšina zdravotných ťažkostí je totiž následok nesprávnej životosprávy. Zlá výživa u psov patrí medzi hlavné príčiny úmrtí (mimo úrazov), nádorové ochorenia, ochorenia obličiek a ochorenia srdca. Nekvalitné značky granulovaných krmív sú podozrievané z negatívneho vplyvu na zdravie zvierat (alergie, ochorenia zažívacieho traktu a pankreasu, zápaly uší, ochorenia kĺbov a i.) A zhoršenie kvality života a poťažmo aj skrátenie predpokladanej dĺžky života. Cieľom výživy je preto optimalizovať kvalitu a dĺžku života a minimalizovať rozvoj ochorenia.
Väčšina chovateľov kŕmi svojich psov kompletnými komerčne vyrábanými granulami, avšak nemalé množstvo ľudí psíkom varí či pripravuje potravu domáci. Je len na nás, pre aký spôsob kŕmenia sa rozhodneme, a ktorá varianta bude lepšie vyhovovať nám a nášmu psovi. Každá má svoje výhody a nevýhody. Ľudia, ktorí majú viac času venovať sa varenie a príprave krmiva, často uprednostňujú domácu stravu. Či už klasickú (varené mäso a prílohy) alebo surovú (BARF). Prípadne dokrmujú psími konzervami alebo predpripraveným baleným či sušeným mäsom. Pre chovateľov s časovou vyťaženosťou je mnohokrát lepšie zvoliť variantu kŕmenie kompletnými komerčnými krmivami - teda granulami.
Nesmieme však zabúdať, že každý pes je iný a každému vyhovuje niečo iné. Vždy volíme krmivo primerané veku a zdravotnému stavu. Adekvátnosť krmiva je vhodné u psov posudzovať v závislosti na zdravotnom stave a kondícii minimálne raz ročne.
V dnešnom článku sa podrobnejšie zameriame na granule. Pri výbere vhodnej značky by sme sa nemali spoliehať len na reklamu ani na osvedčené rady psíčkarov, ktoré stretneme v parku (aj keď niekedy je dobrá rada nad zlato) ani na to, že určité granule psíkovi chutia. Psom totiž mnohokrát viac chutia granule nekvalitné, ktoré sú dochutené soľou a chemickými príchuťami. Hlavné kritérium pri rozhodovaní by malo byť jednoznačne zloženie! (Ak zloženie zhodnotíme ako kvalitné, vzorka niekoľkých značiek potom môžeme predložiť psovi, aby si sám vybral, ktoré mu budú viac chutiť.) Pri výbere by sme nemali hľadieť len na cenu, ale najmä na kvalitu. Majme na pamäti, že zdravý a dobre živený pes navštevuje veterinárneho lekára iba pri prevencii. Preto nie je vhodné na výžive šetriť. U bežne aktívnych dospelých psov je prvoradou úlohou zaistenie optimálnej telesnej hmoty, podpora zdravého zažívania a úprava kondície kože a srsti.
Na čo sa zamerať?
Kľúčom k výberu správneho krmiva je vedieť, ako čítať údaje a etikety na obale. Najdôležitejším údajom je tzv. Zloženie krmiva, ktoré je povinné a kontrolovateľné. Býva označované ako "nejpravdivější údaj na vreci granúl", pretože výrobca musí v zostupnej rade podľa hmotnosti deklarovať suroviny, ktoré boli spracované pri výrobe krmiva. Mnoho ľudí sa pri výbere granúl riadi cenou, ale cena nemusí byť vždy úmerná kvalite. Najdrahšie krmivo totiž nemusí byť to najlepšie. Skôr než cenou sa teda riaďte zložením! Istotou ale zostáva, že krmivá zakúpená v supermarketoch či hypermarketoch alebo takzvané ekonomickej rady nemajú s kvalitným kŕmením nič spoločné. Nekvalitné zloženie (veľa obilnín a soli, málo mäsa, chemická konzervácia atď.) Je totiž jedným z hlavných znakov týchto granúl. V reklamách sú mnohé krmivá prezentovaná ako vyvážená strava, ale preštudujeme ak si ich zloženie, tak rýchlo pochopíme, ako na tom sú naozaj.
dávkovanie
Pri výbere krmiva by sme okrem kvality a ceny mali brať do úvahy aj dávkovanie krmiva. Dávkovanie totiž môže výrazne ovplyvniť výslednú cenu kŕmnej dávky na deň. U krmív vyššej kvality totiž stačí menšia dávka krmiva, pretože je výživnejšie. V konečnom dôsledku potom drahšie granule môžu vyjsť na rovnakú sumu alebo dokonca lacnejšie ako granule lacnejšie, ale s vyšším dávkovaním. Nižšia objemová dávka granúl spojená s kŕmením dvakrát denne tiež predstavuje nižšie potenciálne riziko torzie žalúdka (pretočenie žalúdka).
správne pomenovanie
Suroviny, ktoré boli použité na výrobu krmiva, by mali byť presne pomenované. Napr. "Ryža" namiesto "obilniny", "kurací tuk" namiesto "živočíšny tuk", "kuracia múčka" namiesto "mäsová múčka". Inak nemôžete vedieť určite, čo vlastne granule obsahujú. Všeobecné názvy jednotlivých surovín miesto konkrétneho pomenovanie vypovedajú o nízkej kvalite produktu.
Granule a mäso
Vzhľadom k tomu, že psy sú mäsožravce, kvalitné granule by mali obsahovať dehydrované mäso alebo mäsovú múčku ako hlavnú zložku krmiva, oproti tomu množstvo obilnín je dobré znižovať. Ak sa v zložení uvádza mäso čerstvé, malo by byť doplnené ešte masovú Mock či sušeným mäsom. Mäso v čerstvom stave totiž obsahuje 70-80% vody, ktorá sa musí na výrobu granúl vysušiť, preto skutočný podiel mäsa v granuliach je potom podstatne menší. Naproti tomu mäsová múčka obsahuje rovnaké množstvo vody ako granule. Kvalitné granuly by mali byť vyrobené aspoň zo 100 g čerstvého mäsa alebo 20 g sušeného na 100 gramov granúl. Oplatí sa sledovať etikety na krmivách. Chovatelia a majitelia psov sa pri štúdiu krmív veľmi často zameriavajú na množstvo proteínov v krmive. Okrem percentuálneho zastúpenia proteínov v krmive by nás malo zaujímať aj samotný zdroj proteínov. Živočíšne proteíny majú totiž oveľa lepší pomer aminokyselín než lacnejšie, Neplnohodnotná rastlinné proteíny (napr. Sója, obilniny) a sú pre zvieratá oveľa lepšie stráviteľné. Vysoký obsah proteínov živočíšneho pôvodu a nízky obsah sacharidov je preto pre kvalitnú výživu psov ideálne.
Chemická konzervácia alebo čo by v granulách byť nemalo
V kvalitných granulách by nemali byť obsiahnuté potenciálne zdraviu škodlivé látky, ako sú rôzne farbivá a konzervanty (BHA, BHT, propyl, sorban draselný). Rovnako tak ako v ľudskej výžive aj vo výžive zvierat prevláda trend odklonu od "chémie", pretože chemické konzervanty zdravia neprospievajú. Niekedy sa tieto látky skrývajú za termín "doplnkové látky povolené v EÚ".
BHA čiže butylhydroxyanizol (E 320) je konzervačná látka, ktorá spomaľuje žltnutiu tukov. Používa sa ako konzervant proti niektorým baktériám a plesniam. Môže spôsobovať alergie. Podľa niektorých štúdií môže byť aj príčinou vzniku rakovinotvorného bujnenia tráviaceho traktu alebo zosilňuje karcinogénne účinky iných karcinogénov.
BHT čiže butylhydroxytoluén (E 321) je jedným z najpoužívanejších potravinárskych emulgátorov, ktorý zabraňuje žltnutiu tukov a olejov. Pre zdravie má podobné účinky ako BHA. Môže mať toxické účinky na niektoré orgány, napr. Pečeň, pľúca, obličky.
Hoci väčšina odborných štúdií označuje tieto látky za bezpečné, tak dlhodobejšie pokusy s podávaním vyšších dávok u laboratórnych potkanov naznačovali ich karcinogénne účinky. Vysoké dávky BHT spôsobovali na pokusných zvieratách mnoho porúch a abnormalít, predovšetkým na psychickej úrovni a zvyšovalo sa riziko vzniku nádorov. Svetovej potravinárskej organizácie preto odporúčajú používanie drahších, ale bezpečnejších postupov, ako je napríklad konzervácia pomocou tokoferolov (vitamín E).
Propylgalát (E 310) bráni žltnutiu tukov a olejov. U citlivých jedincov môže vyvolávať žalúdočné problémy a alergické reakcie.
Sorban draselný spomaľuje rast plesní, používa sa ako konzervačná látka
Aj keď je v granulách malé a údajne bezpečné množstvo týchto chemických konzervantov, mali by sme sa zamyslieť, čo by toto malé množstvo podávané v každej kŕmnej dávke, každý deň a prípadne celý život mohlo sa zdravím psa urobiť ... Preto by som radšej prípadnému nebezpečenstvu predišla a volila granule, ktoré budú konzervované prírodne.
Ďalšie menej vhodné zložky
Okrem chemických konzervantov by sa v naozaj kvalitných granulách nemali objavovať suroviny nízkej výživové hodnoty. Medzi tieto suroviny radíme napr. Sóju (zdroj proteínov, ktorý je pre psov horšie stráviteľný ako proteíny živočíšneho pôvodu, sója tiež môže vyvolávať alergiu), bielkovinové hydrolyzáty a koncentráty a vedľajšie rastlinné a živočíšne produkty.
Živočíšnymi vedľajšími produktmi sa rozumie napríklad uhynuté zvieratá, koža, kosti, odrezky mäsa pri spracovaní a výrobe potravín, krv, črevá, zobáky, drápy, odpad z mliekarní a pod. Skupina vedľajších výrobkov rastlinného pôvodu zahŕňa vedľajšie produkty zo spracovania rastlinných produktov, najmä obilnín, zelenín, strukovín a olejnatých semien. Preto ak sú v granulách obsiahnuté "vedľajšie produkty", nemôžeme vedieť, čo vlastne konkrétne bolo pre výrobu použité.
Zložky ktoré prospievajú
Naopak niektoré zložky kvalitu granúl zvyšujú. Pozitívne je napríklad prídavok probiotík (priaznivých mikroorganizmov), glukosamínu a chondroitínu (doplnky pre výživu a obnovu chrupaviek kĺbov a väziva) a rôznych prírodných byliniek či ovocie a zeleniny (morské riasy, koreň čakanky, yucca i.) Niektoré bylinky napríklad pomáhajú telu vylučovať toxíny a podnecujú niektoré telesné pochody, napríklad prečisťovanie pečene. Byliny ďalej môžu predstavovať povzbudzujúci prostriedok, ktorý posilňuje niektoré orgány (povzbudzujú srdce, zlepšujú trávenie). Granule by samozrejme mali obsahovať kompletné spektrum vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Použitie chelátových foriem minerálov umožňuje ich lepšiu črevnú absorpciu as tým spojenú vyššiu využiteľnosť krmiva. Pozitívny účinok mojej aj prídavok oligosacharidov alebo fruktooligosacharidov. Pre výber určitej značky hovorí aj fakt, sú ak granule spracované šetrnou technológiou a ak majú suroviny status potravinárskej čistoty. To znamená, že suroviny boli schválené aj pre ľudskú spotrebu.
Zdroje sacharidov a tukov
Medzi zdroje sacharidov v granulách radíme pšenicu, kukuricu, ovos, ryžu, zemiaky i. Medzi lepšie stráviteľné zdroje sacharidov radíme zemiaky, ryžu a ovos. Pšenica sa považuje za najhoršie stráviteľný zdroj sacharidov, ktorý navyše obsahuje veľké množstvo lepku. Pšenica u psov najčastejšie vyvoláva rôzne alergie. Rovnako tak kukurica - potenciálny alergén - nie je pre psov príliš vhodná aj vďaka svojim nutričným hodnotám. Psom ako mäsožravcom najviac prospieva mäsitá strava s vysokým obsahom proteínov as nízkym obsahom sacharidov. Mali by sme sa vyhnúť krmivám s vysokým obsahom bielej ryže, pšenice a kukurice. Čím menej sacharidov granule obsahujú, tým lepšie. Pochádza Ak cca 30% energie zo sacharidov (obilniny, prípadne ovocie a zelenina), je to ideálny stav. Krmivá, ktoré obsahujú 35 - 50% energie zo sacharidov, sú priemerná. Medzi podpriemerné môžeme radiť krmiva u ktorých energia pochádza z 50 a viac% zo sacharidov. Nadbytok sacharidov v krmivách pre psy môže byť jednou z príčin obezity, pretože nadbytočná glukóza sa v tele ukladá ako tuk. Ako hlavný zdroj tukov by v granulách mal byť kuracie alebo rybí tuk. Rastlinné oleje by nemali tvoriť hlavný zdroj tukov, pretože psy oveľa lepšie využívajú tuky živočíšne.
holistická krmivá
Medzi kvalitné krmivá sa radí napríklad krmiva s tzv. Holistickou receptúrou, ktorá obsahujú mnoho surovín, ktoré sú prírodné a obsahujú prospešné nutričné látky. Holistické kŕmenie je spôsob výživy prírodnou cestou, bez chemických dochucovadiel, konzervantov, soli, sóje a iných nevhodných produktov pre organizmus psa, ako je pšenica a kukurica. Rôznorodosť čerstvých surovín je kľúčom k zdravému krmivu, preto sa vyrába z niekoľkých druhov čerstvých proteínov. Osobne si myslím, že je to jedna z najlepších možností pri výbere vhodného krmiva. Tento spôsob kŕmenia môžem odporučiť aj psíkom s atopiou a potravné alergií. V kombinácii s omega 3 a 6 mastnými kyselinami pôsobia blahodárne. Mojou suke tento spôsob kŕmenia veľmi pomohol. Atopia sa zlepšila o 50% počas 14 dní. Preto všetkým chovateľom, ktorí majú psa s týmito ťažkosťami, navrhujem vyskúšať toto kŕmenie aspoň na jeden mesiac. Lepšie však pozorovať zmenu v intervale 2-3 mesiacov.
Ako spoznám, že granule psíkovi sadnú?
Prvým znakom sú pevné, tmavé výkaly zodpovedajúceho množstva. Tým, sa čiastočne uistíme, že kŕmenie je dobre stráviteľné. Po dlhšej dobe (6-8 týždňov) sa prejavia ďalšie viditeľné účinky správneho výberu, ako je lesklá srsť, dobrý stav kože bez lupín a psychická pohoda zvieraťa. Pes je živý a plný energie a vyzerá jednoducho dobre.
Je dobré meniť jednotlivé značky krmiva?
V prípade že nie sme spokojní s tým, ako náš pes po určitej značke granúl prospieva (má zažívacie problémy, zlú kvalitu srsti atď.), Je na mieste značku zmeniť. Prechod na novú značku vykonávame postupne po dobu približne 10 dní. Prvý deň dáme len trochu nového krmiva (cca 20% nového a 80% pôvodného), ďalšie dni pomer nového krmiva postupne zvyšujeme. Ak sme ale už našli tú "svoju" značku, ktoré psovi vyhovuje, potom nie je vhodné meniť ju. Naopak je vhodné u overené značky, ktorá má kvalitné zloženie, zostať. Každé krmivo je totiž najefektívnejšie spracúva po určitej dobe návyku, preto striedanie granúl spôsobom, že každý týždeň dáme psovi novú značku, aby mu lepšie chutilo, nie je na mieste. Môže sa stať, že pes po nejakej dobe začne granule odmietať, potom mu ich môžeme ochutiť napríklad lososovým olejom alebo lyžicou konzervy, ktorá granule krásne prevonia. Niektorí psi zase odmietajú jesť suché granule, ale zvlhčené ich prijímajú bez problémov. Granule zvlhčenej teplým (nie vriacim) vývarom tiež lepšie rešpektujú fyziológiu psa, pretože uľahčujú prehĺtanie. Na tomto mieste je ale vhodné upozorniť, že krmivo obsahujúce probiotiká by už nemalo prechádzať ďalšie tepelnou úpravou (preliatie horúcou vodou a pod.), Aby sa priaznivé mikroorganizmy nezničili.
doplnky stravy
Ústna dutina, zuby
Staršie zvieratá majú často problémy so zubným kameňom. Je preto dôležité udržiavať hygienu ústnej dutiny už od raného veku, aby sme oddialili nástup týchto ťažkostí. Psa od šteňaťa zvykajte na pravidelné čistenie zubov minimálne 2x týždenne. Na čistenie sa odporúča používať enzymatickou pastu pre psov a mäkkú kefku. Usadený zubný kameň je jednou z príčin zápachu z ústnej dutiny a môže byť aj zdrojom infekcie. Prehĺtanie baktérií potom môže negatívne ovplyvniť zdravie celého organizmu. Zuby, na ktorých je usadený zubný kameň, nechajte psovi vyčistiť ultrazvukom. Existujú aj špeciálne doplnky stravy k starostlivosti o ústnu dutinu. Tie mechanicky obmedzujú tvorbu zubného povlaku a následne zubného kameňa.
Kĺby, pohybový aparát
Zdravie kĺbov a celého pohybového aparátu je nielen v poslednej dobe veľmi aktuálnou témou, pretože ochorenie pohybového aparátu postihuje veľké množstvo psov. Predovšetkým veľká, ťažká plemená psov s mohutnou kostrou sú k ochorenia kĺbov náchylnejšie, pretože kĺby sa musia vyrovnať s väčšou záťažou. U psov veľkých a obrích plemien sa hojne vyskytuje dysplázia bedrových kĺbov (DKK), čo je dedične podmienený chybný vývoj bedrových kĺbov. Na vzniku sa podieľa okrem dedičnosti aj faktory vonkajšieho prostredia medzi ktoré patrí aj výživa a to predovšetkým v období vývoja šteňaťa, kedy sa utvára jeho pohybový aparát. Ďalším častým ochorením je artróza, ktorá postihuje predovšetkým starších psov. Ide o degeneratívne proces v kĺbe, ktorý je spojený s deštrukciou chrupavky a okolitých tkanív.
Mali by sme si uvedomiť, že v prípade kĺbových ochorení je dôležitá predovšetkým prevencia. Dôležité je poskytnúť psovi primeraný pohyb (zvlášť šteňatá do 6 mesiacov by sa nemala preťažovať), podávať adekvátne krmivo a udržiavať optimálnu hmotnosť. Dobrý je pravidelný pohyb predovšetkým na mäkkom povrchu a samozrejme plávanie, ktoré je ku kĺbom šetrné. Ďalšou súčasťou prevencie je podávanie chondroprotektív (kĺbovej výživy) a nutričných doplnkov, ktoré slúžia k regenerácii kĺbovej chrupavky. Medzi najznámejšie chondroprotektíva patrí glukosamín a chondroitín sulfát, ktoré sú dnes súčasťou väčšiny kvalitných krmív. Vyskytujú sa predovšetkým v radoch pre psov veľkých a obrích plemien, pre psov v záťaži alebo pre starších psov. Ovšem množstvo týchto látok sa líši podľa značky krmiva. Ak chceme mať istotu, že pre prevenciu kĺbových problémov robíme maximum, radím podávať navyše aj kĺbové preparáty a nespoliehať sa len na granule. A to najmä u najviac ohrozených skupín psov, ako sú už spomínaná veľké a obrie plemená, ďalej psi v záťaži (prevádzkujúce agility, coursing i.), Staršie psy a psy trpiace nadváhou či obezitou. S výberom a dávkovaním vhodného preparátu vám pomôže váš veterinárny lekár. Preventívne dávky chondroprotektív sú u rizikových skupín psov často kľúčovou zložkou výživy, ktorá môže predĺžiť ich aktívny vek a zdravý život.
Koža a srsť
Jedným z ukazovateľov dobrej kondície a zdravia je aj lesklá srsť a zdravá koža. Pre dobrý stav kože a srsti sú dôležité najmä omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, ktoré sú súčasťou tukov. Hlavným zdrojom omega-3 mastných kyselín sú morské ryby, riasy a olej z ľanového semienka. Omega-6 mastné kyseliny sa nachádzajú v obilninách, mäse a semenách väčšiny rastlín. Kvalitné granuly obsahujú tieto mastné kyseliny v dostatočnom množstve a ideálnom pomere (tzn. Pomer omega 6: omega 3 mastných kyselín je 10-5: 1). Kondíciu kože a srsti psa môže ovplyvniť aj vitamín A, vitamín E, vitamín H a vitamíny skupiny B. Ako doplnok výživy pre psov zameraný na krásnu, lesklú a zdravú srsť sa používa napríklad lososový olej , ktorý pomáha riešiť aj niektoré zdravotné problémy (vypadávanie srsti , matnú srsť, lupiny, vysychanie kože, riedku a lámavou srsť, zápaly kože, svrbenie kože, alergické reakcie, lysiny, ekzémy, problémy s pigmentáciou, poruchy imunitného systému atď.). Proti svrbenie a zápalom a ako prevencia alergií je vhodné podávať pupalkový olej.
Seniori
Nevhodná výživa, zanedbávaná veterinárnej starostlivosti, obezita, nedostatok pohybu alebo chronické ochorenia môžu spôsobiť, že zviera nám odíde skôr, než je jeho predpokladaná dĺžka života. Je všeobecne známe, že psy žijú veľmi intenzívny život a starnú oveľa rýchlejšie ako človek. Väčšie psy dosahujú seniorského veku skôr než menšie psy. Všeobecne psi malých a stredných plemien (tzn. S hmotnosťou do 25 kg v dospelosti) možno považovať za staršie od veku siedmich rokov. U psov veľkých a obrích plemien hovoríme o prvopočiatku "seniorského veku" už od piatich rokov veku. Je veľmi dôležité rozpoznať prvé príznaky procesu starnutia a začať k psovi pristupovať ako k staršiemu a poskytnúť mu zodpovedajúcu starostlivosť. Starý pes ale neznamená chorý pes! Je dôležité nezanedbávať pohyb, ale robiť kratšie a častejšie prechádzky. Kontrola príjmu vody zamedzí dehydratácii. Psovi podávame krmivo určené pre seniorov , pridáme preparáty na výživu kĺbov atď. (Viac o starostlivosti o staršieho psa sa dočítate tu .)
záverom
Od začiatku do konca premýšľajme racionálne a snažme sa urobiť pre svojho maznáčika toľko, čo by sme urobili pre zdravie svoje. Prevencia je hlavným kľúčom, preto nesmieme zanedbať zdanlivé maličkosti a venovať problému pozornosť včas. Keď mu sa predsa len nejaký zdravotný problém vyskytne, nehádžte flintu do žita. Aj zvieraťu s chronickým či vrodeným ochorením môžeme dopriať kvalitný spôsob života. Len sa človek musí obrniť trpezlivosťou a pozerať sa na celú vec s nadhľadom. Jedine to nám pomôže sa s takou skutočnosťou zmieriť. Ako teda môžeme ovplyvniť dĺžku života nášho psa? Správnou výživou, preventívne veterinárne starostlivosťou, dostatkom pohybu a v neposlednom rade našou láskou a pozornosťou!
Text: redakcia
Foto: Roman Páral
10 bodov, ako psovi zabezpečiť dlhý a spokojný život