Než prikročíme k doplneniu svorky druhým psíkom, mali by sme si dôkladne zvážiť dôsledky. Náklady na krmivo, vybavenie a veterinára sa zdvojnásobí, pri prípadnej infekcii alebo parazitóz nakazí jeden ľahko druhého. Chôdza na vodítku s dvoma psami je predsa len náročnejšie a zložitejšie. Ak vám niekto postrážil cez dovolenku alebo chorobu jedného psa, zrejme už sa proti viacerým psom bude búriť.
Ak používate prostriedky mestskej hromadnej dopravy, aj tam vám môžu začať s dvoma psami robiť problémy. Máte dostatočne veľký byt či záhradu na voľný pohyb oboch zvierat? Počítajte taky s oveľa väčším neporiadkom v byte aj na záhrade. Najmä psíkovia pred sebou aj pred fenkou začnú intenzívnejšie všetko značkovať. Pokiaľ budú psi rozdielneho pohlavia, ste schopní zabezpečiť, aby nedošlo k nechcenému nakrytiu? Ak sa psy medzi sebou neznesú, ste schopní ich od seba chovať oddelene a každému sa dostatočne venovať?
Dvaja psi už tvoria svorku a ich správanie sa bude teda podľa toho patrične meniť, najmä na prechádzke vo vzťahu k ostatným psom, môžete byť teda nemilo prekvapení, že doteraz mierny pes, ktorý nevyvolával bitky, sa spolu s ďalším psom stane voči cudzím psom agresívnejším .
Ak je prvý psík veľmi dominantný, starostlivo vyberajte submisivního psíka a pokojné šteňa, ktoré sa bez problémov podrobia alebo radšej od obstaranie druhej psíka upustite.
Pri vyjasnení vzájomných pozícií dominantných psíkov a sučiek sa nám osvedčilo nejakú dobu zoznamovať zvieratá s mäkkými košíkmi, ktorými si neublíži, sú dobre pripevnené as ktorými si psy pomôžu ujasniť, kto je silnejší aj bez krvavých šarvátok.
Aj zdanlivo spočiatku neproblematický vzťah šteňa - matka, sa s dospievaním šteňaťa môže začať meniť, keď začne dospievajúci bojovať s matkou o moc.
Zžívaniu dvoch psov je vždy trochu neznámou, nikto vám nemôže nikdy zaručiť, ako to dopadne. Môžu nastať situácie, keď najmä staršie psík zatrpknú a zosmutnie nad novým šteňaťom a otrávi mu to zvyšok života u vás, kedy nového votrelca bude len trpieť z nutnosti, zrovna tak sa môže stať, že tieto pocity neskôr pominú a dva psy budú potom nerozlučnými kamarátmi alebo v sebe nájdu zaľúbenie hneď spočiatku a staršie psík doslova omladne vzájomnými hrami.
Dôležité je tiež to, ako náš pôvodný pes uspel počas prvej, socializačnú fáza s ostatnými psíkmi a ako socializovaný je tiež psík prichádzajúce.
Často nás oslovujú ľudia, ktorí chcú svojmu psovi zaobstarať z útulku kamaráta. Väčšinou si už vybrali podľa fotografie nejakého podobného či rovnakej rasy a teší sa, že dvaja vizuálne podobní alebo rasovo rovnakí psíky spolu budú nielen tvoriť pekný párik na pohľad, ale že si budú aj dobre rozumieť. Každého od tejto predstavy zrádza a všetkým vždy hovorím, že s pôvodným psíkom treba prísť do útulku a vždy vyskúšať, či v sebe obaja psíky nájdu zaľúbenie. Pravdou býva, že prvý psík si svojho parťáka v útulku spravidla vyberie sám a často je to úplne iný psík či sučka, než si predstavoval jeho majiteľ. Rozumný majiteľ však voľbe svojho psíka väčšinou popraje sluchu a v rámci pokoja a harmónie v rodine sa vzdá svojich pôvodných estetických predstáv a na vzhľad nového psíka si čoskoro zvykne podľa porekadla Čo je milé, to je pekné.
Ak sa pôvodnému psíkovi budete menej venovať a začnete ho zosadzovať odstrkovaním z vedúcej pozície a intenzívnejšie sa venovať novému psíkovi, často sa stáva, že o to dôraznejšie začne starší pes napádať toho nové, aby si potvrdil svoju pozíciu vedúceho zvieraťa a vydobyl pre seba všetky výhody späť.
Pokiaľ si počas počiatočných šarvátok psi situáciu do niekoľkých mesiacov nevyjasní, je potrebné ich od seba trvalo oddeliť, táto situácia však nebýva príliš častá. Psy si väčšinou svoje role rozdelí veľmi rýchlo. Zachovávajte aj vy nastolenú hierarchiu medzi nimi a protěžujte aj vy vedúceho psa - dávajte mu prvé žrať, ak venčíte oddelene, berte ho na prechádzku prvého, ako prvého sa s ním taky po vašom príchode vitajte atď.
Dôležité je si kupovať druhé psa, až v čase, keď sme dobre zvládli výchovu toho prvého. Dá sa totiž očakávať, že psík bystro a pohotovo začne využívať väčšej voľnosti počas prechádzok, kedy okamžite vycíti, že pozornosť nie je sústredená len a výhradne na neho a začína si viac či menej Lajda. Musíte taky počítať, že psy sa od seba budú učiť navzájom a pochytia ľahšie svoje zlozvyky než dobré vychovanie. Venujte sa dôsledne teda výcviku a dávajte pozor na včasné odstránenie chybných návykov. Vychovaný a cvičený psík vám môže veľmi uľahčiť výchovu a výcvik druhého psíka. Ak váš psík vychovaný nie je, odporúčam napred oddelené prechádzky, na ktorých budete vychovávať a cvičiť oba dva zvlášť.
Text a foto: Mgr.Dana Bočková