Ide o dedične podmienené ochorenie očí. Pri týchto defektoch očných viečok dochádza vo väčšej miere a častejšie ku dráždenie oka. Ani pri najlepšej starostlivosti sa pes nezaobíde bez kvapiek a mastí do očí. Niekedy pomôže jedine operácie.
entropium
Ľudovo sa mu hovorí "vchlípenie oko". Ide o defekt, pri ktorom sa spodné viečko točí dovnútra do oka, potom dochádza k dráždeniu spojovky aj rohovky riasami a srsťou viečka. Negatívny vplyv dráždenie rohovky a spojovky chlpy sa prejavuje bolestivosťou. Pes častejšie priviera viečka a tečú mu slzy. Pri dlhodobom dráždení sa pridávajú zápalové zmeny na spojivke a neskôr aj na rohovke. V krajnom prípade môžu vyústiť v rohovkovej vredy. Ochorenie sa môže prejaviť len na jednom oku, ale aj na oboch. Tento stav je možné zlepšiť len operatívnym zákrokom.
ektropium
Hovorí sa mu "otvorené oko". Ide o stav, keď sa voľný okraj viečka oddiali od očnej gule, čo zároveň umožňuje zvýšené mechanické dráždenie rohovky a oboch spojiviek prachom, peľom a nečistotami z okolia. Zmena polohy viečka je spojená aj s výrazným prekrvenie spojovky a slzením, niekedy dochádza až k zmenám na rohovke u chronických prípadov. Aj v tomto prípade sú časté zápaly spojiviek. Otvorené oko vždy vyžaduje zvýšenú starostlivosť majiteľa psa. Keď pri ektropii tvorí spodné viečko kapsu, je tiež nutná jeho operatívne korekcie.
K potlačeniu oboch týchto anatomických chýb by teoreticky stačilo postihnuté zvieratá nezaraďovať do chovu a vyraďovať rodičia, z ktorých spojenia vzišli postihnutia potomkovia. Voľná viečka súvisia s konkrétnym typom psa. Jedinci so sklonom k lymfatičnosti vykazujú povolená očné viečka častejšie.
Zdroj: MVDr. Jana Kočová. Weimarský stavač, historie- chov - výcvik, Mladá fronta, 2016