Prečo práve EXOTICKÁ MAČKA?
Odpoveď je jednoznačná: Pretože má všetkých päť P:
- Povahovo vyrovnaná mačka
- prítulná, pradúca mačka
- Pracovitá, spoločenská mačka
- Plyšová, stále upravená mačka
- Posteľová mačka
V týchto piatich bodoch je zhrnutá stručná charakteristika exotických mačiek.
Pomerne veľká, zavalitá mačka s malým nošteku, veľkými guľatými očami, s výrazom žmurkacia bábiky a hustým plyšovým kožúškom. Tak by sa dala predstaviť exotická mačka, ktorá svojím výrazom musí učarovať takmer každého na prvý pohľad.
História
Toto plemeno vzniklo okolo roku 1970 krížením perzských mačiek s americkými krátkosrstými a barmskými mačkami. Cieľom amerických chovateľov bolo zlepšiť stavbu tela a kostí, ale predovšetkým získať striebristú americkú mačku. Táto farba sa v tom čase vyskytovala iba u perzských. Na druhej strane malo toto kríženie priniesť hnedé, čokoládové sfarbenie u Peržanov.
Kríženie prinieslo iný výsledok, než bolo cieľom. Nevznikli čokoládové Peržanky, ale rodili sa krátkosrsté mačky s hustou, plyšovou srsťou a skrátenou tvárovou časťou ako u perzských. Spočiatku nebola ich stavba tela ako u perzských mačiek, ale bola na vyšších nohách s dlhším telom i chvostom, podobali sa v tele skôr americkej krátkosrstej mačke. Ich hustá, plyšová srsť a skvelá povaha niekoľko chovateľov učarovala a podnikli ďalšie pokusy, aby získali plyšovú mačku so stavbou tela Peržanky. Cesta k tomu nebola jednoduchá, chovatelia sa stretávali s mnohými neúspechmi, lebo prikríženie perzských mačiek do amerických krátkosrstých nebolo oficiálne povolené. Keďže pribúdali tzv. Hybridy vo všetkých farebných variáciách, bolo rozhodnuté, že všetky krátkosrsté Peržanky sa budú nazývať exotic shortair. V roku 1971 bol prvýkrát exotic shortair na výstave vyznamenaný cenou. Ako samostatné plemeno bola exotická mačka uznaná FIFE až v roku 1983. V tejto dobe sa táto mačka skôr podobala britským mačkám, až neskôr sústavným cieleným krížením sa v tvárovej časti začala vyrovnávať mačkám perzským. V súčasnej dobe je štandard exotických mačiek zhodný s perzskými, líšia sa iba dĺžkou srsti.
kríženie
Americkí chovatelia v súčasnosti dôsledne sledujú, aby v preukaze pôvodu perzských mačiek neboli prikrížené mačky exotické a zase naopak u mačiek exotických sú nežiaduce prikrížené mačky perzské. V chove najmä exotek to pôsobí veľký problém. Pri dlhodobom párenie iba exotických mačiek sa vytráca krásna plyšová srsť a zostáva srsť redšia a priliehavá. Bez občasného prikríženie Peržanov to skrátka nie je ono. Zo spojenia dvoch exotických rodičov sa môžu narodiť exotickí potomkovia ale i perzskí. Tí sa potom nazývajú dlhosrsté exotické a v CFA nemôžu získať na výstavách žiadny titul. Napriek tomu, že sú to svojím vzhľadom plnohodnotné Peržanky, často ešte s hustejšou, kvalitnejšie srsťou. Z dvoch perzských rodičov však nikdy exotický potomok nevznikne, aj keď ich má v predkoch. U nás zatiaľ našťastie takýto prístup ku kríženiu nie je. Aj keď sa niektorí chovatelia snažia podľa amerického vzoru také názory tiež presadzovať.
mačiatka
Mačiatka exotických mačiek sú po narodení na nerozoznanie od perzských. Až okolo 4. týždňa ich srsť hustne a začínajú im prečnievať cez kratšiu hustú srsť dlhé tvrdé chlpy, ktoré robia trochu dojem, ako u dikobraza dlhé pichliače. Tie postupom času vyzerajú a srsť sa stáva plyšovú. Mačiatka sú o niečo temperamentnejší než mačiatka perzská, inak sú ich povahové vlastnosti takmer rovnaké.
Pre koho sa hodí?
Exotická mačka je ideálny pre toho, komu sa páči veľké guľaté oči perzských, ale nemá čas je denne česať. Mnoho ľudí sa naláka na krásne, dlhé chlpy a neuvedomí si, akú starostlivosť o tento krásny kožúšok treba denne vynaložiť. V mnohých prípadoch potom dochádza k tomu, že sa srsť zacuchá a splstnatie. Potom už pomôžu len nožnice. Takéto ostrihané mačky potom vyzerajú všelijako. Exotka stačí raz za týždeň prečesať, aby sa vyčesali tzv. Mŕtve chlpy. Mačka je stále krásne upravená. Sú to mačky vhodné pre toho, kto nemá rád príliš temperamentný malé mačky, ktoré stále niekde šplhajú a skáču. Exotická mačka je hodný, pokojný, komunikatívna kamarát, ktorý má rád plný tanierik dobrého jedla, pohodlné kreslo na spanie a prítomnosť svojho milovaného panečku. O všetko si vie rôznym tónom mňaukanie povedať.
záverom
Neraz zaznelo z úst bývalých majiteľov perzských mačiek, ktorí si zaobstarali exotka, že inú mačku by už nechceli. Pohľad jej veľkých, okrúhlych očí hovorí za všetko. Dá sa povedať, že šľachtiteľský zámer kríženie americkej krátkosrsté mačky s perzskou dopadol na jednotku. Majitelia týchto přítulných plyšových medvedíkov to iste môžu potvrdiť.
Standard FIFE - EXOTICKÁ MAČKA
Vzhľad: Veľká až stredne veľká zavalitá mačka na nižších nohách.
Hlava: Okrúhla a masívna, s dobrými proporciami, s veľmi širokou lebkou. čelo je
zaguľatené. Tváre sú plné. Nos je krátky, široký, so zreteľným stopom, ale
nie vyhrnutý nos. Stop musí byť medzi očami, nesmie byť umiestnený ani nad horným
viečkom, ani pod spodným viečkom. Brada je silná. Čeľuste široké a silné. výraz
pekný, otvorený.
Uši: Tvar- malé, so zaguľatenými špičkami, s dobre vyvinutými chlpovými chumáčiky
vnútri ušnice. Umiestnené veľmi ďaleko od seba a dosť nízko posadené na lebke.
Oči: Tvar- veľké, guľaté a otvorené, ďaleko od seba posadené. Farba žiarivá, výrazná,
taká, aká je stanovená pre jednotlivé farebné variety, ale vždy čistá farba.
Krk: Krátky a silný.
Telo: zavalité (Cobby), na nízkych končatinách, široká hruď, plece a chrbát masívne,
dobre, osvalené.
Končatiny: Labky veľké, guľaté a silné. Chumáčiky chlpov medzi prstami sú hodnotené
ako klad.
Chvost: Krátky a dobre osrstený. Vždy v proporciách voči dĺžke tela s ľahko zaguľateným
koncom.
Srsť: Hustá a plyšovitá, mäkká textúra, odstávajúce od tela. V dôsledku svojej hustoty
srsť neprilieha k telu. Je trochu dlhšia, než u britskej mačky, ale nie tak dlhá, aby
chlpy viali.
Farba: Pre jednotlivé farebné variety, ktorých je veľmi široká škála. Od farieb plných, biela,
čierna, červená, krémová, modrá, lilavá až po farby s rôznym pomerom bielej.
Špecialitou samičích génov sú mačky korytnačej, čierno a modro. Ďalej sú mačky
s určitým pomerom striebra, dymové a striebristé. Ku všetkým týmto farbám môže byť
ešte rôzne kresba, mramorovanie, tigrovanie alebo bodky.
Text a foto: Miluše Zachrdlová
Chovateľská stanica perzských a exotických mačiek hoka, CZ
Foto: Dominik Matúš, StudioRen