Falošná gravidita sa objavuje u niektorých sučiek po hárania. Najbežnejším príznakom je zmena správania zhruba dva mesiace po hárania, čo približne zodpovedá dobe pôrodu. Niekedy však prichádza skôr, dokonca už 2 týždne po ruji.
Ako sa prejavuje?
Sučka je zvyčajne pokojnejší a zároveň žravější. Tiež sa začne pripravovať na blížiaci sa "pôrod". Je nepokojná, kňučí, hrabe si "hniezdo" pre šteňatá, natečie jej mliečna žľaza, niekedy sa dokonca spustí mlieko. Ak má možnosť, začne si do pelechu odnášať hračky ( "šteňatá"). Obzvlášť ju vzrušujú pískajúce hračky, na ktoré kňučí. Niektoré suky sa schovávajú pod posteľ, akoby hľadali brloh. U súk sa falošná gravidita vyskytuje pomerne často, hlavne u dobre živených, s úzkou väzbou na majiteľa. Nejde o poruchu pohlavného cyklu, ani sa neznižuje plodnosť zvieraťa. Hoci falošná gravidita po čase odznie sama, môže vás niekedy vytrvalé kňučanie obťažovať.
Prečo vzniká?
Je to pozostatok z doby, kedy psi žili vo svorkách a suky Haral v rovnakom čase, čo je možné pozorovať aj dnes vo väčších chovoch. Falošná gravidita rieši pri eventuálnom úhynu matky náhradnú starostlivosť o šteňatá, vrátane dojčenia.
Čo (ne) robiť?
Dôležité je dodržiavanie prísneho režimu. V prvom rade sa odporúča zobrať fene všetky hračky , aby stále nemala potrebu starať o svoje "potomstvo". Pravidelne ju prerušujte pri tvorení "hniezda". Choďte s ňou na dlhšie prechádzky, aby sa psychicky aj fyzicky unavila a nemala čas pripravovať sa na "pôrod".
V prípade, že sa jej spustilo mlieko, zabrňte, aby si olizovala cecky, pretože táto masáž tvorbu mlieka ešte podporuje (môžete jej nasadiť ochranný golier, ak to znesie). Tiež sa odporúča na deň odobrať krmivo. Ďalší deň podávajte stravu chudobnú na bielkoviny (suchá varená ryža). Kŕmna dávka by mala byť o niečo menšia ako obvykle. Odporúča sa zníženie príjmu potravy (najmä bielkovinové zložky) počas 7 - 10 dní a zníženie príjmu tekutín (zabránenie pitie počas 6 - 8 hodín v priebehu 3 - 7 nocí).
Ak sú cecky napuchnuté a bolestivé, mali by ste navštíviť veterinára, môže sa totiž jednať o zápal mliečnej žľazy, ktorý vyžaduje liečbu (lokálne resorpčnú masti na mliečnu žľazu v kombinácii s podávaním tabliet, ktoré znižujú sekréciu mlieka).
Falošná gravidita sa rada opakuje. Začnite preto prísnejší režim zhruba 6 týždňov po ďalšom hárania (viac fenku zamestnajte).
homeopatická liečba
Stav, kedy je hormonálne naštartovaná tvorba mlieka, hoci fena nie je gravidná, možno dobre riešiť homeopaticky.
Ricinus communis
Ovplyvnenie spúšťanie mlieka. Riedenie 15-30 CH 3krát denne
Lac caninum
Ovplyvnenie tvorby mlieka. Riedenie 15-30 CH 3krát denne.
Ignatia amara
Smutné samice, ktoré v priebehu falošné gravidity vyhľadávajú úkryt. Ale náladu im zlepší rozptýlenie, napríklad vychádzka alebo hra s loptičkou. Riedenie 15-30 CH 1-krát denne.
Pulsatilla
Neustále nariekanie, znášanie hračiek do pelechu. Sučka vyžaduje maznanie, stále vyhľadáva pána. Riedenie 15-30 CH 1-krát denne.
Sepia officinalis
Smutná, skleslá fena, stráži si v pelechu svoje hračky, niekedy je aj bráni, je až agresívny. Riedenie 15-30 CH 1-krát denne.
Zdroj: Domáce zverolekár pre majiteľov a chovateľov psov a mačiek, Renata Popelářová, Grada, www.grada.cz
Poznávame homeopatiu, Ako šetrne liečiť psy a mačky, MVDr. Michaela Švaříčková, MVDr. Václav Holzbauer, Grada www.grada.cz