Felinoterapii je v Slovenskej republike takmer neznámym, väčšinou zabudnutým pojmom, vytlačovaným do pozadia známejší a náročnejšie hipoterapie a canisterapii. Iste, psy sú najčastejšími pomocníkmi človeka, prínos asistenčných, vodiacich a signálnych psov je značný, veľmi záslužný a obdivuhodný. Zaslúži si teda právom podporu a prezentáciu. Mačka nemôže poskytnúť človeku pomoc takého formátu, ako títo psi. Ale ruku na srdce, to od nej ani neočakávame. Požadujeme od nej a dostávame cit, nehu, duševnú harmóniu a lásku.
Nielen psy a kone majú liečivé schopnosti - ďalšou oblasťou našej činnosti je prehlbovanie povedomia o liečivých terapiách formou využitia vrodenej energie a empatie zvierat. Práve o tom je felinoterapii (liečba mačkou), s ktorou sa snažíme verejnosť maximálne zoznamovať, pretože jej podstata pomáha rozvíjať sebauvedomenie predovšetkým u osôb akokoľvek handicapovaných, rovnako tak ako si kladieme za cieľ formou osvety výchovu detí a mládeže k zodpovednosti, čo je v čase , kedy týranie zvierat stále vzrastá, úplne nevyhnutné.
Uzavretý svet, ako z neho von?
Veľmi zaujímavé výsledky prináša napr. Vytváranie vzťahu intuitívne mačky a detí s mentálnym postihnutím, ktorým táto pomáha odnímať "inakosť" a uvoľňuje v nich skutočnú podstatu ľudských citov a vnemov. Postihnuté dieťa je väčšinou uzavreté, mlčanlivej, problémové. Pri postupnom citlivom zbližovanie s využitím prvkov zooterapie dieťa topí, usmieva sa, reaguje a komunikuje so "zvieracími liečiteľmi" celkom prirodzene. Vo svojom zvláštnom svete žijú aj seniori - dokázať v nich prebudiť iskričku života, umožniť im milosrdnej zabudnutia na krátiace sa čas - to rozhodne nepovažujem za zbytočné.
Doteraz bola však všeobecne prezentovaná felinoterapii, ku ktorej sa v obmedzenom časovom limite využívala vybraná šľachtená plemená (napr. Ragdoll, mainská mývalia, siamské, orientálne a ďalšie)
Samozrejme, nemožno klásť do roviny terapie skupinové, kedy sa terapeut s mačkou vydá medzi cieľovú skupinu, např.do či seniorov. V prípade návštevné činnosti je nevyhnutné dodržiavať dané pravidlá, tu sú ušľachtilé mačky vďaka cielene vytvárané povahe plne využiteľné.
Princíp felinoterapii možno však pojať aj spôsobom, že cieľová skupina navštívi naše depozitum, kde má možnosť dozvedieť sa o mačacích schopnostiach viac a zároveň sa zoznámiť s mačacími "liečiteľmi" priamo na mieste, v prostredí, kde žijú. Mačky sa tak zbytočne nestresujú prevoz a hostia majú možnosť spoznať oveľa viac vrátane problematiky prevádzky nášho depozitá. Tým pádom prichádza do úvahy vytvorenie oveľa užšieho vzťahu prítomných. Zároveň môžeme deti a mládež motivovať k zodpovednejšiemu prístupu k zvieratám ako takým.
Za mačky sme samozrejme plne zodpovední a priamy kontakt so zvieraťom umožňujeme len vtedy, ak zodpovedá tomu situácia.
Aj medzi našimi mačkami sú samozrejme vybraní komunikatívne jedinci, ktorým boli terapeutické schopnosti dané, nehrozí teda, že by na návštevníkov útočila mňaukajúcim smečka ;-)
Majitelia mačiek a felinoterapii
Málokto si však uvedomí, že každý majiteľ mačky je zároveň "jej klientom".
Akonáhle sa dostanete do spoločnosti mačky, záleží len na Vás, či jej vrodené schopnosti využijete alebo nie. Pokiaľ s vami však zdieľa spoločnú domácnosť,
dostáva sa vám pôsobenie jej energia viacmenej automaticky a stabilne.
A vôbec nezáleží na tom, či správate šľachtené plemeno či sa k vám tmplí obyčajná pouličné MICA, ktorú ste našli zúboženú v parku.
Odvážim sa priamo tvrdiť, že zviera, ktoré prešlo "svojím peklom", je o to viac empatické, a že účelovo šľachtené plemeno nikdy nebude disponovať takou mierou intuície ako mačka, ktorá už "vie svoje".
Nejedna mačka stratila následkom "ľudského prístupu", v ktorom platí, že zviera je predovšetkým tvor slúžiace na uspokojenie potrieb jeho majiteľa, dôveru v človeka, a napriek tomu dokázala na ľudské bytosti nezanevrieť a nestratila ani schopnosť rozdávať svoju energiu.
Všetci vieme, že keď bolí telo, existujú analgetiká ... Keď "bolí duša" vytráca sa motivácia a chuť žiť. Máte v rodine či v okruhu svojich blízkych handicapovanou či sklamanú osobu alebo seniora? Stretávate sa s problémom postihnutí svojho dítěteJste v ťažkej životnej situácii? Potom iste sami najlepšie viete, ako bolí ľahostajnosť a nezáujem.
V čom tkvie podstata felinoterapii?
Ide o liečebný kontakt medzi človekom a mačkou. Psychosociálne a rehabilitačné metódu podpory zdravia, ktorá využíva pozitívneho pôsobenia kontaktu človeka s mačkou, poskytujúca motivačný podnety k uzdraveniu, odpočinku či stabilizáciu organizmu.
Prebieha buď terapia cielená, ktorej výsledky sa dajú objektívne posúdiť alebo terapie relaxačné, ktorej cieľom a účinkom je navodenie upokojenie, vyrovnanosti, pohodovej atmosféry.
Forma felinoterapii môže byť pasívne - už samotná prítomnosť mačky pozitívne pôsobí pri odbúravaní pocite samoty alebo forma interaktívne - o zviera je už konkrétne postarané, vzťah je posunutý do roviny vzájomného obohacovania sa a spolupatričnosti. Človek cíti za zviera zodpovednosť.
Princípom felinoterapii je sústavné pozitívne pôsobenie na cieľovú skupinu osôb, s cieľom rozvíjať harmóniu predovšetkým v duševnej oblasti. Súčasne však dochádza aj k zlepšeniu fyzického zdravotného stavu, pretože, keď trpí duša, bolí celé telo.
A stres je preč
Felinoterapii je ideálny podporná metóda pri liečbe závislostí, neuróz, stresu, nepokoja. Cieľom terapie je korekcia problémového správania, miernenie dôsledkov postihnutia, a to predovšetkým formou prijímania seba ako plnohodnotné bytosti, pozitívneho ovplyvnenia sebavedomie a sebahodnotenie postihnutého, obnovení komunikácie s okolitým svetom.
Všeobecne známe sú účinky pri znižovaní krvného tlaku, liečbe psychických ťažkostí, stresu, pocitov úzkosti a fóbiou formou bezprostredného kontaktu a dotyku.
pomáha komunikovať
Základom felinoterapii je využitie vrodeného daru empatie, intuície a liečivé energie mačky, schopné odnímať bolesť a utrpenie, navodzovať duševnú harmóniu a napomáhať nájsť stratenú životnú rovnováhu. Tiež zodpovednosť za blízkeho milovaného tvora drží seniorov pri živote.
Oblasť psychická je s oblasťou fyzickou veľmi úzko spojená. Chorý, hendikepovaný či starý človek sa môže cítiť vyhostený z ľudskej spoločnosti, mnohokrát stráca zmysel života či dokonca chuť žiť. Následne sa uzatvára do seba, prestáva komunikovať s okolím, nadväzovanie kontaktov mu robí čím ďalej väčšie ťažkosti. Pritom vnútorne o to viac túžia po prijatí, vníma samotu a bolesť oveľa intenzívnejšie než človek zdravý či v produktívnom veku. Postihnutý, bezmocný či starý človek túži byť prijímaný bez podmienok, túži po spolupatričnosti a pocitu blízkosti, fyzickom aj verbálnym kontaktu s živým tvorom.
Mačky a deti
Neoddeliteľnou súčasťou felinoterapii je prirodzené rozvíjanie schopností detí postihnutých aj detí s mentálnou poruchou. Táto oblasť si zaslúži čoraz viac pozornosti, pretože mačka v takom prípade funguje ako úplne prirodzený liečiteľ a priateľ postihnutého dieťaťa, ktoré, bez toho aby si to uvedomuje, je nútené utvárať si svoje priority, učiť sa zodpovednosti a rozvíjať svoje schopnosti ako motorické, tak mentálne.
Mačka má v týchto situáciách dvojaký význam. Umožní vytvorenie náhradné citovej veľmi silné väzby, niekedy možno hovoriť až o prepojení ľudskej a zvieracej duše. Prostredníctvom mačky je potrebným osobám umožnené lepšie komunikovať s okolím, zviera môže hrať úlohu akéhosi sprostredkovateľa pri opätovnom nadväzovaní kontaktov, dáva oslabené bytosti pocit zodpovednosti za svoje zviera, ktorý je veľmi silnou motiváciou pre život.
Vhodné pre osoby s obmedzenou pohyblivosťou
Liečebné pôsobenie mačky môže prebiehať aj v obmedzenom priestore, mačka nevyžaduje pravidelné venčenie, výcvik, fyzickú spoluúčasť. Mačka si vystačí, postará sa o seba samého a pritom dokáže vyžarovať veľmi silnú pozitívnu energiu. Je teda ideálnym "terapeutom" a spoločníkom pre osoby so zníženou pohyblivosťou, ktorej súčasťou sú telesne postihnutí, tak väčšina seniorov. Nemožno totiž zabúdať isté mačacie mystična, už odpradávna obdivované, prijímanej aj zatracované, ale všadeprítomné ...
Nemožno samozrejme porovnávať typické povahové vlastnosti zvierat tak odlišných, ako je napríklad pes a mačka. Pes, extrovert, predurčený k družnosti a oddaných poslušnosti je takmer protipólom introvertný mačky, ktorá je vyhranenú individualitou, samostatnou osobnosťou s vlastným názorom. Áno, mačky si vytvárajú vlastný názor na človeka už pri prvom kontakte. Tento moment je mnohokrát rozhodujúcim pre ďalšiu spolužitie. Pokiaľ však mačka človeka prijme do svojho teritória, ide o vzťah veľmi silný a rovnocenný.
spojenie svetov
S mačkami možno komunikovať rovnako tak, ako so seberovnými blízkymi bytosťami.
Ide len o to, vedieť nadviazať vzájomný hlbší kontakt, čitateľný len pohľadom. Vzájomné spojenie dvoch odlišných, a napriek tomu toľko podobných svetov by nemalo zostať zabúdaná a bagatelizované.
Felinoterapii sa venujem, pretože mojou srdcovou záležitosťou sú práve mačky, ale dodávam, že veľmi prospešná a záslužná je prítomnosť akéhokoľvek zvieraťa, aj keby sa malo jednať o fretku, králika, škrečka, papagája či rybičky v akváriu. Skutočnosť, že liečebná terapia ďalších nemých tvárí nebola doteraz definovaná a pomenovaná, nič nemení na jej existenciu.
Text: (c) Aga Grey
Foto: Kateřina Nejedlá, Jana Vodvářková, Martin rytých