Mačacie peritonitída je vírusové ochorenie mačiek. Pôvodcom je koronavírus. Ochorenie postihuje spravidla mačiatka a mladé mačky do dvoch rokov veku. Nedostatočná funkcia imunitného systému môže byť tiež predispozičným faktorom FIP (stres, liečba kortikoidmi, pridružené ochorenia a pod.).
Vo väčšine prípadov má letálne priebeh.
· Efuzivní (vlhká) forma je typická výpotkom v brušnej, prípadne hrudnej dutine, sťaženým dýchaním, zväčšením brucha, horúčkou, nechutenstvom. Je to dané tvorbou komplexov protilátky a vírusu, ktoré následne aktivujú bunky imunitného systému. Nasleduje uvoľňovanie mediátorov zápalu a dochádza k vaskulititě.
· Pri neefuzivní (suchej) forme je vyšší stupeň odpovede imunitného systému, ktorý čiastočne obmedzí zápalovú reakciu. Dochádza k tvorbe ložísk fibrínu tzv. Pyogranulomům na povrchu orgánov. Pri tejto forme sú častejšie neurologické príznaky ochorenia, ako nekoordinované pohyby končatín, kŕče, tras, parézy končatín, ďalej zmeny na očiach (krv alebo hnis v očnej komore), uveitída pod.
· Zmiešaná forma
koronavírusy
Zahŕňajú skupinu vírusov, ktoré môžu spôsobovať ochorenia prejavujúce sa hnačkami (enterálnej koronavírusy), tak ochorenie FIP. Pre vznik FIP je nevyhnutná mutácie koronavírusy v čreve.
Koronavírus preniká do organizmu oronasální cestou, po jeho pomonožení (prevažne v čreve) dochádza k virémií. Infekcia odznie väčšinou bez klinických ťažkostí, prípadne sa môže objaviť hnačka. Zviera, ktoré sa nakazilo, sa môže stať nosičom aj keď samo žiadne ťažkosti nemá. Pre vznik FIP je nevyhnutná mutácia koronavírusy v hostiteľovi, čím je vírus zmenený a je mu umožnený vstup do tzv. Makrofágov, ktoré sa šíria po celom tele a aktivujú ďalšie bunky imunitného systému. Imunitný komplexy sú potom príčinou imunitne sprostredkované vaskulitídy.
Diagnostika FIP
Koronavírusy (nie FIP) možno v organizme odhaliť pomocou detekcie protilátok alebo priamym preukazom vírusu. Ak je zviera pozitivitu, neznamená to, že ochorie FIP. Stretlo sa s koronavírusy, proti ktorému si vytvorilo protilátky, prípadne vylučuje vírus. Hodnota vyššie titru takisto nie je pre dg. FIP určujúci. Séropozitívnych jedincov je viac ako 50%, v rizikových skupinách až 85% vyšetrovaných jedincov.
V diagnóze u konkrétneho pacienta nám pomáhajú ďalšie diagnostické metódy:
Hematológie (neutrofília, anémia, trombocytopénia), hyperglobulinemie, pomer albumínu / globulínu je nižšia ako 0,5, v závislosti na postihnutia orgánov môže dôjsť k ďalšej zmenám v biochemických parametroch (vzostup pečeňových enzýmov, bilirubínu, kreatinínu ...) Pre výpotok je typický vyšší obsah proteínov, tekutina je žltá, viskózny, pri cytologickom vyšetrení je typický nález nedegenerovaných neutrofilov a makrofágov.
liečba
Liečba spočíva v aplikácii imunosupresívnych, protizápalovo pôsobiacich látok a symptomatickej terapii (v podávaní infúzií, umelej výživy a antibiotík ako prevencia ďalšie infekcie, prípadne odsávanie efúzia).
prenos FIP
Zmutovaný vírus sa z tela nevylučuje, prípadný prenos je možný len transplacentárny cestou. FIP teda nie je nákazlivým ochorením. Je možný prenos koronavírusy, nie vírusu, ktorý spôsobí FIP.
(Prenos koronavírusy sa uskutočňuje priamym kontaktom, požraním, vdýchnutím, ďalej chovateľskými pomôckami, zdieľaním misiek, sekréty, trusom pod. Vírus prežíva v prostredí až 2 mesiace.)
prevencia ochorenia
Ako prevenciu možno považovať zvýšenú hygienu chovu (prevencia pred koronavírusy ako takými), ochranu pred vznikom iných chorôb, pred stresom. Koronavírusy sa vylučujú do prostredia najmä trusom, bežné dezinfekčné prostriedky ich ničia.
vakcinácia
Vakcína FIP Primucell vytvára iba lokálne slizničnej imunitu brániace rozvoju Koronavirové infekcie. Pred aplikáciou je nutné každého jedinca testovať na protilátky proti koronavirům. Nemá význam u sérologicky pozitívnych jedincov. Vakcína je bezpečná, nechráni však priamo proti vzniku FIP.
prognóza
U zvierat s prebiehajúcou FIP je prognóza vždy nepriaznivá. Liečba môže chorobu spomaliť, nie však vyliečiť. U efuzivní formy je doba prežitia asi mesiac, u neefuzivní niekedy až pol roka.
Text: MVDr. Pavla Hyclová, VETCENTRUM Duchek sro
Foto: Vetcentrum
www.vetcentrum.cz