Inteligencia je ako u ľudí, tak i zvierat definovaná ako schopnosť učiť sa zo skúseností, alebo tiež z úspechu a neúspechu, analyzovať rovnaké alebo podobné skúsenosti a dokázať odhadnúť dôsledky svojho konania. U zvierat sa možno okrem inštinktívnych spôsobov správania stretnúť aj s najrôznejšími naučenými stratégiami, psy sú schopní zvládať najrôznejšie nové úlohy.
Psie inteligencia sa rozdeľuje podľa rôznych kritérií. Inštinktívna inteligencia sa vzťahuje k inštinktom, ktoré sú vlastné danému plemenu, ako napríklad pásť ovce, alebo strážiť majetok svojho pána. Adaptívne inteligencia preukazuje schopnosť učiť sa novým veciam a riešiť problémy. Pracovná inteligencia / poslušnosť je schopnosť psov vnímať pokyny a príkazy človeka a reagovať na ne. Ide o schopnosť naučenú, ktorá môže byť u každého jedinca iná. Okrem týchto kritérií sa rozlišujú aj ďalšie formy inteligencie.
sociálna inteligencia
U psov je veľmi rozvinutá. Je zaujímavé, aj keď nie prekvapivé, že hlavnými sociálnymi partnermi psov nie sú ich štvornohí kamaráti, ale ľudia. Pri riešení najrôznejších problémov chcú psi pomoc svojho sociálneho partnera, teda človeka. Ako príklad sa dá uviesť situácie, kedy sa psovi zakotúľa tenisák pod posteľ. Najprv sa ho snaží vybrať sám, ale keď po chvíli zistí, že to nejde a potrebuje pomoc, snaží sa sa ju získať u svojho pána. Či už štekaním, kňučaním alebo pohľadom, ktorý behá od zakutáleného loptičky smerom k človeku. Pes vysiela jasnú prosbu: "panička, prosím, pomôž mi!". Keď človek lopta z nedostupného miesta vytiahne, je jasné, aké poučenie si pes odnesie.
Jazyková inteligencia
Vďaka dlhému spolužitiu psov s ľuďmi sa psy pri kontakte s človekom nespoliehajú len na reč tela, ako to robia vlci (pre vlkmi je reč tela a mimika hlavné forma vnútrodruhovej komunikácie). Namiesto toho dávajú prednosť rôznym zvukovým prejavom. Ako dorozumievací prostriedok s ľuďmi sa im skrátka osvedčili. Naučili si, že ľudia preferujú rozprávanie. A tiež vďaka domestikácii a šľachtenia dávali ľudia prednosť tým zvieratám, ktorá s nimi dokázala najlepšie komunikovať,
pohybová inteligencia
Psy sa už od raného veku učia reagovať na základe svojich anatomicko-fyziologických vlastností, ako je telesná stavba, dĺžka končatín, pohyblivosť, pružnosť ... Vďaka tomu dokonale poznajú svoje telo v pohybe a na základe vonkajších informácií, ako je napríklad výška prekážky ( spadnutý strom, priekopa) potom podľa potreby rýchlo reagujú. Vďaka tejto forme inteligencie dovedú preskakovať vysoké prekážky, balansovať na drevenom tráme alebo napríklad šplhať po rebríku.
priestorová inteligencia
Zahŕňa schopnosť udržať v hlave obraz okolitého sveta (kde aké predmety leží, vzdialenosť medzi nimi a podobne). Psy tiež dokážu dobre rozpoznávať miesta. Keď navštívi pôvodne neznámej okolia druhýkrát, mnohokrát sa orientujú rovnako dobre, ako by boli doma. Tiež si dobe pamätajú, kde hľadať misky s krmivom alebo mäkké miesto k spánku.
Zdroj: Ronald Lindner, Čo pes skutočne chce, Knižní klub, 2010
Foto: Alexas_Fotos Pixabay