Pri tejto hre sa pes naučí precvičovať svoj vynikajúci čuch, sústrediť sa na hľadanie a nakoniec získa aj niečo, čo je pre neho veľmi dôležité - potravu. Na dlhých prechádzkach to bude príjemné spestrenie pre vás oboch.
Ešte skôr ako začnite, pripravte si stopovacie vodítko a dostatočné množstvo voňavých maškŕt v látkovom vrecúšku (veľkosť prispôsobte plemenu, čivave stačí naozaj miniatúrne vrecúško). Môžete použiť špeciálne vrecúško na maškrty . Psíkovi ho ukážte a odmeňte ho za nejaký správne vykonaný cvik, aby vedel, akú pochúťku máte pri sebe. Pes sa potom bude o vrecúško veľmi zaujímať. V tento moment nastala ideálna chvíľa pokročiť v cvičení. Hoďte vrecúško kúsok pred seba a nechajte psa, aby sa za ním rozbehol. V ideálnej situácii ho zdvihne, v tom prípade ho pochváľte a vráťte sa späť na východiskové miesto. Pes, pretože je na vodítku, pôjde automaticky s vami. Ak ide, pochváľte ho, vezmite mu vrecúško a odmeňte ho maškrtou zo sáčku. Ak zostal na mieste a nejde s vami, mierne ho na vodítku pritiahnite. Keď sa s vami dobrovoľne vracia na miesto, odkiaľ ste sáčok hodili, a odovzdáva vám ho, môžete pomaly prejsť na hru, kedy vrecúško nebudete hádzať, ale schováte ho (spočiatku nejako viditeľne, neskôr na miesto, ktoré pes neuvidia). Je ideálne, ak pritom používate nielen slovné povely, ale zároveň aj vizuálne signály (gestá rúk).
pokračujeme
Najprv psa zoznámte s tým, čo bude vlastne hľadať - sáčok maškŕt. Dajte mu povel "sadni" a položte sáčok približne do vzdialenosti 5 metrov tak, aby bol čiastočne schovaný. Potom, čo vydáte povel "hľadaj" smie pes vybehnúť smerom ku "ukrytému" vrecúšku. Ak ho "objaví", veľmi radostne ho pochváľte, môžete ho aj odmeniť. Ak vám vrecúško staré neprinesie, opakujte s ním celú hru na dlhom vodítku, aby ste ho mali pod kontrolou. Samozrejmosťou je, že necháte psovi dostatok času, aby mohol sáčok objaviť. Veľmi dôležité je osvojiť si pravidlo, že nesmiete stále dookola opakovať povel "prines" alebo "hľadaj". Povel dajte psovi len v prípade, že máte pocit, že je bezradný a tápe. V takom prípade ho privolajte späť k sebe, dajte mu znovu povel a rukou mu naznačte smer, ktorým má hľadať. Postupne môžete zvyšovať vzdialenosť schovávaného predmetu. Pes by mal pri každom pokuse hľadanú vec správne nájsť a byť pochválený. Dôležité je naučiť psa tiež trpezlivosti, aby čakal na mieste po dobu, kedy vy budete schovávať sáčok s dobrotami.
Zdroj: Pes výcvik hrou a športom, Kristen Wolf, nakladateľstvo Vašut, 2010