Mačky miaukajú hlavne pri kontakte s ľuďmi. Ale vysoké a vytrvalé mňaukanie môže ľahko začať liezť na nervy. Čo robiť, ak je mačka hlučná?
Niektoré mačacie plemená sú prirodzene "výřečnější". Hovorí sa to o mačkách siamských, orientálnych, barmských alebo bleskovice. Koľko rôznych mňoukavých zvukov mačka ovláda a ako často mňauká, je veľa individuálne. V priebehu života sa môže hlasitosť a intenzita mňaukanie rôzne meniť. Za nadmerné sa spravidla považuje hlasné mňaukanie pretrvávajúce dlhšiu dobu. U sexuálne motivovaného kriku, ktorý býva najintenzívnejší, je riešením kastrácia. Pri mňaukanie z dôvodu bolesti je nutné nájsť a odstrániť príčinu. Ak sa mačka začne náhle prejavovať hlasnejšie, môže to byť v dôsledku nejakého skrytého zdravotného problému a stojí za to jej nechať prehliadnuť veterinárom. Môžu za tým byť aj poruchy hormonálnej (nadbytok estrogénu v období bavenie u mačiek či nadprodukcia hormónu štítnej žľazy u oboch pohlaví). Vo väčšine prípadov (okrem bavenie) je však za hlasným mňaukaním motivácia prinútiť vás urobiť to, čo chce ...
príčiny
Mačky pomocou mňaukanie komunikujú s človekom. Zvlášť keď sa naučí, že vďaka hlasovým prejavom dosiahnu svoj cieľ ( krmivo alebo maškrty , pozornosť, otvorenie dverí a pod.) S ostatnými mačkami komunikujú skôr pohyby a postojom tela. Majiteľ často na mňaukanie reaguje spôsobom, ktorý je pre zviera príjemný, z toho sa môže vyvinúť pravidelné správanie. Mačka sa snaží vzbudiť pozornosť a ak majiteľ reaguje tak, ako chce, mňaukanie nevedomky posilňuje. Niektoré mačky si tak obstarávajú pozornosť človeka vo chvíli, keď majú strach alebo sú neisté. Majiteľ opäť môže svoju reakciou toto správanie nezámerne posilňovať. Za mňaukaním môže byť tiež psychóza z odlúčenia, alebo túžba po vonkajšom živote, keď sa pôvodne vonkajšie mačke zmení životný štýl a stane sa z nej mačka domáca, ktorá je zavretá len v byte. Niektoré mačky miaukajú tiež s rozvojom hluchoty. Poukazovať na to môže často meniace sa kvalita zvukov a hlasitosť. Pri stereotypných alebo u starých mačiek demenciou podmienených hlasových prejavoch zlepšenie prinesú lieky, ktoré vám odporučí veterinár.
riešenie
Na hlučnú mačku nikdy nekričte, ani ju nijako netrestajte. Mohlo by to problém prehĺbiť. A keď na mačku budete reagovať, je to pre ňu "odmena" vo forme pozornosti, ktoré sa dožaduje. Namiesto toho ju pri mňaukanie ignorujte, nijako to nekomentujte a naopak odmeňujte ju, keď je tichá. Škrabkaj jej po lícach a pod bradou alebo u chvosta, kde to má rada. Keď pokojne a potichu sedí, môžete jej ponúknuť maškrtu. Snažte sa mačku dostatočne zamestnať, pravidelne si s ňou hrajte, môžete jej učiť nové triky alebo jej vyrobte hlavolam, aby sa nenudila, keď je doma sama. Ak problém pretrváva, vyhľadajte rady mačacieho psychológa.
Mňaukanie v ranných hodinách
Mačky sú šelmy aktívne za šera. Cez deň a takmer celú noc drieme, ale skoro ráno a vo večerných hodinách sú aktívne. Niektoré mačky sa ráno nudí, alebo chcú kŕmenie, a tak hlasno miaukajú a snaží sa svoje majiteľa prebudiť. Najlepšie riešenie je mačku v tejto chvíli úplne ignorovať, nesmie dosiahnuť svoj, inak by jej to utvrdilo v tom, že to funguje a bude vás takto budiť pravidelne. Aj keď sa to zdá nemožné, skúste na mňaukajúcim mačku vôbec nereagovať, ani ju neodhánět. Najlepšie je predstierať spánok a vôbec sa nehýbať. Predtým, než idete spať, si s ňou dosýta vyhrajte. Mačka by sa mala vyblázniť, aby ráno dlhšie spala. Keď pozmeníte režim, aby mala večer "zamestnanie", pozitívne to ovplyvní jej spánkovej zvyklosti. Podporné účinky majú tiež Bachove esencie čakanka obyčajná (Chicory) a slivka čerešňová (Cherry Plum).
Zdroje: Zdroje: Arden Mooreová, Zdravá mačka, tipy a triky ako zabezpečiť vašej mačke šťastnejší život, Mladá fronta, 2017
Renate Jonesová, Mačky sila a elegancia, Knižní klub, 2010
Birgit Kieffer, Moje mačka si robí, čo chce, Vašut, 2015
Foto: Pixabay