Leto pomaly klope na dvere a je potrebné vyriešiť otázku, ako letnú dovolenku strávi váš štvornohý maznáčik. Pokiaľ bude cestovať spoločne s celou rodinou, je vhodné sa na cestu i pobyt riadne pripraviť. Nie vždy je však možné vziať psa so sebou. Ak psíka necháte na stráženie, dobre si rozmyslite, komu ho zveríte do starostlivosti.
Či už sa chystáte stráviť dovolenku v SR, alebo v zahraničí a pôjdete autom, môžete vziať psieho parťáka rozhodne so sebou. Má to však niekoľko pravidiel, ktoré je nutné pred cestou, počas prepravy aj v mieste pobytu dodržať.
Príprava pred odchodom
Skontrolujte, či má pes platné povinné očkovania, v prípade cesty do zahraničia pas spoločenského zvieraťa, tzv. Pet pas, k tomu dobre viditeľné tetovanie alebo mikročip. Každý pes narodený po júli 2012, s ktorým cestujete po krajinách v rámci EÚ, musí byť zo zákona opatrený čipom. Psy, ktorí sú narodení pred týmto dátumom a majú zreteľné tetovanie, očipovaná byť nemusí. U zhoršenej kvality čitateľnosti číslic tetovanie radšej nechajte psíka označiť čipom, nie však na poslednú chvíľu pred odchodom na dovolenku, ale s predstihom niekoľkých dní. Pri ceste nielen do teplých krajov je tiež vhodné informovať sa u veterinárneho lekára na vhodný prostriedok proti vonkajším i vnútorným parazitom.
Príprava na cestu autom
Než sa vyberiete k odchodu, zaistite, aby sa psík napil, dostatočne prebehol a vyprázdnil. "Niekoľko hodín pred samotným odchodom nepodávajte psovi krmivo, iba vodu. Nie je vhodné, aby cestoval s plným žalúdkom, mohol by sa povracať, a to by spôsobilo ťažkosti nielen jemu samotnému, ale aj vám, "radí Lucia Applová, výživárska špecialistka značky Fitmin.
Čo vziať psovi so sebou?
Na cestu nezabudnite vziať dostatok pitnej vody, maškrty , deku a môžete tiež pribaliť obľúbenú hračku. Aby ste predišli problémom s nákupom krmiva v mieste pobytu, vezmite so sebou jednoducho menšie balenie granúl , ktoré sa vám bude dobre skladovať v aute aj v mieste pobytu. "Psie žalúdok má rád stereotyp. Ak by ste psovi akokoľvek menili v priebehu rekreácie stravovacie návyky, nebude to jeho organizmus s najväčšou pravdepodobnosťou dobre znášať. Najlepšou voľbou je vziať mu so sebou menšie balenie granúl, na ktoré je zvyknutý, a máte istotu, že mu chutia. Vo veľkých horúčavách sa môže stať, že aj tak psík nebude mať chuť do jedla, preto je lepšie spoľahnúť sa na obľúbenú a predovšetkým kvalitnú stravu. Suché krmivo je navyše na cesty za letnom odpočinkom úplne ideálne, pretože nepodlieha, predovšetkým v teplých a slnečných dňoch, tak rýchlo skaze, "dodáva Lucia Applová.
Vyrážame smer letné radovánky
Bezproblémová jazda začína správnym zabezpečením psa v aute. Či už sa povezie v kufri alebo na zadných sedačkách, musí byť vždy dobre zabezpečený, aby nedošlo k nehode. Nezabudnite tiež, že rovnako ako vy potrebuje aj psie člen rodiny prestávky. Počas cesty dbajte na dostatočný prísun vody, možnosť pretiahnutie tela krátkou prechádzkou a tiež venujte čas vyvenčenie. Na dlhších trasách sú ideálne pätnásťminútové zastávky vždy po zhruba dvoch hodinách jazdy. A samozrejme by v rámci oddychu nemala chýbať vhodná pochúťka.
Kto maznáčika postráži, keď nemôže ísť s vami?
Letecká dovolenka alebo prázdniny zaplatenej na výletnej lodi nie sú pre psa z hľadiska prepravy ideálne a bude lepšie ho ponechať doma. Kto môže požiadať niekoho spoľahlivého z širšej rodiny alebo priateľov, má vyhraté. Tí, ktorí musia voliť stráženie v inom prostredí, majú na výber z dvoch variantov. Môžu psa dočasne umiestniť do prevereného psieho hotela alebo do psej škôlky, ktorá funguje aj cez noc. Zariadenie je potrebné vyberať si starostlivo a dopredu sa zaujímať o skúsenosti u ostatných psíčkarov, vyhľadať si na internete referencie. Vhodný poskytovateľ služieb by mal vždy vychádzať maximálne v ústrety aj pri špecifických potrebách domáceho maznáčika.
Hotely, kde sú psy vítaní
Existujú však zariadenia, kam môžete so svojím psom ísť a ešte o neho bude dokonale postarané. Napríklad v rakúskom Stegersbachu je hotel, kde budú vášho zvieracieho priateľa doslova rozmaznávať ... "Pes v štvorhviezdičkovom hoteli? Ale iste! Akýkoľvek, kedykoľvek. Nie je dôvod vzdať sa krásne dovolenky len preto, že nemáte s kým svojho psíka nechať, "hovorí Johann Haberl, majiteľ hotela Larimar vo Stegersbachu. Majitelia psov tu majú vyhradené spodné poschodie a všetky izby majú dokonca oplotenú predzáhradku. Stačí tak otvoriť dvere a psík sa môže ísť venčiť sám. Spať potom môže tak, ako je zvyknutý. V pelechu, na sedačke alebo s majiteľom v posteli. "Zakazovať tieto veci je nezmysel. Psy u nás majú špičkový servis. Hneď pri vonkajších dverí je umiestnená kúpeľňa s umývadlom pre malé rasy a sprcha pre veľké plemená. A aby psom - alebo snáď majiteľom - nebolo ľúto, že psy nesmú do wellness areálu, majú blízko hotela vlastné psie bazén. Miska a granule na izbe sú samozrejmosťou, "upresňuje Johann Haberl.