Možno premýšľate, čo sa pod anglickým názvom skrýva. Hot-spot, čiže horúce miesto, je akútny mokvavý zápal kože. Vzniká v priebehu niekoľkých hodín ako dôsledok intenzívneho svrbenie a následného vášnivého škrabanie alebo okusovanie.
Príčiny sú rôzne - od uhryznutie blchou, zaparenie kože, až po poranení tŕňom alebo osinou. Proste čokoľvek, čo podráždi kožu.
Zviera si začne miesto svrbenie škrabať či okusovať a v dôsledku zanesené infekcie vzniká akútny zápal, ktorý svrbenie ešte zvyšuje. Následne potom veľmi rýchlo vzniká ložisko, ktoré je rozdrbané až do živého mäsa. Takáto rana sa môže liečiť až niekoľko týždňov! Bez včasnej liečby dôjde k hlbokému zápalu kože s tendenciou šíriť sa do okolia.
Čo robiť?
V prvom rade zamedzte ďalšiemu poraneniu. Ak je to nutné, nasaďte mačke ochranný golier. Najvhodnejšie alternatívou je navštíviť veterinárneho lekára, ktorý miesto vyčistí a poradí vám, ako ďalej postupovať. Niekedy je totiž nutné nasadiť lieky proti bolesti či na zmiernenie svrbenia, popr. antibiotiká.
Pokiaľ nemáte možnosť dostať sa na veterinu, miesto ostrihajte či vystrihajú vrátane okolia v šírke 5-10 cm. Ranu umyte čistou vodou a opláchnite odvarom z harmančeka alebo vodou s trochou octu na upokojenie. K miestu by sa mačka neměloadostat ani zúbky, ani labkami.
Ďalšie dni ranu pravidelne kontrolujte a 2-3krát denne ju vymývajte harmančekovým alebo řepíkovým čajom. Akonáhle sa začne hojiť, môžete ju čistiť len 1-krát denne.
V prípade, že intenzívne svrbenie pretrváva alebo sa rana nehojí a ďalej mokvá, vyhľadajte odbornú pomoc veterinára.
Problém sa často komplikuje ešte blchami alebo snahou o domácu liečbu (sypaním rôznymi zásypy, mazaním ľudskými masťami a kúpeľmi v nevhodných šampónoch a pod.)
Situáciu nepodceňte!
Berte do úvahy, že hot-spot vzniká veľmi rýchlo, ale hojenie zaberie aj týždne. V prípade akútneho mokvavého zápalu kože rozhoduje rýchlosť, takže venujte pozornosť akémukoľvek poranenia, ktoré si zviera škrabe.
Na začiatku často stoja uhryznutie blchy alebo kliešťom, takže myslite na prevenciu (používajte antiparazitné prípravky). Majte na pamäti, že ak má mačka blchy, musíte odblšiť nielen ju, ale aj pelech.
Zdroj: Renata Popelářová, Domáce zverolekár pre majiteľov a chovateľov psov a mačiek, Grada, 2011, www.grada.cz