História
Prvé zmienky o plemene hovawart sa objavujú už v stredoveku, okolo roku 1280. Ďalšie zmienky o
t omto plemene sú z 13. a 14. storočia. Na konci minulého storočia už však nikto nedokázal povedať, ako pôvodne vyzeral. Čiastočne je ale jeho histórie, rovnako tak ako plemien podieľajúcich sa na jeho vzniku, zahalená rúškom tajemství.Za znovutvůrce je všeobecne považovaný Kurt F. König, aj keď v prípravnej fáze spolupracoval so svojím otcom Bertramom König. A práve on zachytil na fotografiách zo začiatku minulého storočia psami typom veľmi pripomínajúce dnešného hovawarta. Hovawart bol obľúbený ako u Domkář, tak i nemeckých aristokratov. Pomenovanie plemena sa prekladá ako "stráž domu". Plemeno prešlo celkom tromi sériami svoje rekonštrukcie a to do roku 1914, od roku 1918 a od roku 1952. V roku 1984 bola najmä z dôvodu jednoduchšieho riadenia chovu a toku informácií založená Internationale Hovawart Föderation IHF (Medzinárodná federácia Hovawart). V bývalej ČSFR bol prvý vrh šteniat zapísaný dňa 10. 3. 1986 v chovateľskej stanici "Z Paralove záhrady" pána ing. Luďka Nováka. S amostatný klub majiteľov a chovateľov plemena hovawart bol založený po trojročnom úsilí dňa 31. 3. 1990. V dnešnej dobe sa plemeno úspešne rozvíja v Nemecku aj vo Veľkej Británii a v roku 1990 sa objavilo aj vo Východnej Európe. Do dneška bolo odchovaných cez 4 500 jedincov, ročne sa počty zvyšujú o cca 500, v klube je organizované približne 700 členov z ČR i zahraničia.
Povaha a využitie
Hovawart je veľmi vyrovnaný, verný priateľ a sprievodca človeka, avšak citlivý na zacházení.Ve svojom území je výborný strážca, a to aj bez akéhokoľvek výcviku, ostražito reaguje na čokoľvek podozrivého. Je ochotný nekompromisne zasiahnuť, ale situáciu vopred "vyhodnocuje". Zbytočne nešteká, cudzích ľudí si za prítomnosti svojho pána vo svojom teritóriu nevšíma. K cudzím ľuďom sa mimo svoje teritórium chová s odstupom, nedôverčivo, avšak v žiadnom prípade je nenapadá! Ba naopak možno konštatovať, že jeho prah dráždivosti je trochu vyššie, ako by si bol vedomý svojej sily, ktorú však nikdy nezneužíva. To vyzerá ako by bol vždy \\\\\\\\\\\\\\\ "nad vecou \\\\\\\\\\\\\\\". Je mimoriadne viazaný na rodinu, a preto je dobré, aby mal trvalý kontakt s členmi rodiny. rodi nu považuje za svoju "svorku", a preto ju stráži a ochraňuje. Cennou vlastnosťou Hovawart je ich ľahká ovládateľnosť aj cez veľký temperament. Hovawarta ocenia predovšetkým ľudia, ktorí chcú strážneho psa, avšak nemajú dostatočné skúsenosti s výcvikom. Je dobré nadviazať s ním skôr \\\\\\\\\\\\\\\ "rovnoprávne \\\\\\\\\\\\\\\" partnerský vzťah, na základe ktorého ochotne, rád a trvalo rešpektuje svoje postavenie aj všetky požiadavky. Negatívne však reaguje na hrubé a násilné zaobchádzanie. Je to psie aristokrat. Usilovaním o pracovnú výkonnosť sa podarilo vytvoriť psa, ktorý je ľahko cvičiteľný, má vynikajúcu pamäť, je značne pohyblivý a vytrvalý. Hodí sa pre mimoriadne vyvinuté vlohy k pachovým prácam, je vhodný do služby (či už policajné alebo záchranárske). Špecifický prístup je však nutné voliť k výcviku obrany.
Zhrnutie: výborný strážca, ale aj vynikajúci spoločník, príjemný domáci pes a sprievodca. Jeho majestátny vzhľad aj povaha, dlhá krásna srsť, temperament sa ľahkou ovládateľnosťou uspokojí aj veľmi náročného človeka s vysoko vyvinutým estetickým zmyslom.
vzhľad
Hovawart je silný, stredne veľký pes trochu predĺženého rámca, dlhosrstý, využívaný ako pracovné plemeno. Pohlavný dimorfizmus je veľmi výrazný, najmä v tvare hlavy a v stavbe tela.
Pomery: Dĺžka tela by mala dosahovať najmenej 110 až 115% výšky v kohútiku.
Hlava: Nosová mostík je rovný a paralelný s rovinou temena hlavy. Papuľa a lebka sú približne rovnakej dĺžky. Koža na hlave všade tesne prilieha.
Srsť: Dlhá srsť so silnými chlpy, mierne zvlnená a tesne priliehajúce. Podsada nie je príliš vyvinutá. Srsť je dlhšia na hrudníku, bruchu, zadnej časti hrudných aj panvových končatín (nohavice) a na chvoste. Krátka srsť je na hlave a na predných stranách oboch párov končatín. Srsť je hustá a uzavretá.
Farby srsti: čierna, zlatočerná, plavá
Výška: psy od 63 do 70 cm, fenky od 58 do 65 cm
starostlivosť
Zásady výživy sú rovnaké ako u ostatných veľkých psov.
Nevyžaduje špeciálnu starostlivosť, vhodné je jeho celoročné držanie vonku.
Jeho dlhá a krásna srsť môže vzbudzovať obavy z prílišnej starostlivosti, ale nie je tomu tak. Jeho srsť je niekedy označovaná ako "vlčí". Avšak základné pravidlá starostlivosti sú nutnosťou.