Štátna veterinárna správa (SVS) sprísnia kontroly zásielok psov z Rumunska do Českej republiky. Pri náhodnej kontrole v minulom týždni odhalila rumunskú organizáciu, ktorá posiela do ČR psov. V informačnom veterinárnym systéme (TRACES) pritom uvádza falošné adresy príjemcov a psy tak smerujú nevedno kam. Z tohto rokovania je zrejmá snaha vyhnúť sa veterinárnym kontrolám. Vzhľadom k nepriaznivej situácii choroby v Rumunsku, kde sa na rozdiel od ČR stále bežne vyskytuje besnota, sa jedná o veľmi nebezpečné konanie. SVS preto vyzýva verejnosť, aby rozhodne nereagovala na ponuky zvierat z ulíc či útulkov zo zahraničia.
SVS pri náhodnej kontrole zásielky psa z Rumunska zistila, že zviera nebolo doručené na adresu uvedenú vo veterinárnom osvedčení. Príjemca uvedený v dokumente si žiadneho psa neobjednal, ani mu žiaden nebol privezený. Výpisom zo systému sledovania veterinárnych zásielok zvierat bolo zistené, že v rovnaký deň malo byť doručené na rôzne adresy v piatich krajoch SR celkom desať psov od rovnakého odosielateľa. Ani jedno zviera si uvedený príjemca neobjednal a žiadny pes nedorazil na deklarované miesto.
Odosielateľom všetkých spomínaných zásielok je rovnaká rumunská organizácia ASOCIATIA PENTRU DEZVOLTARE SI CALITATEA VIETII so sídlom v Bukurešti. Všetkých desať zdravotných certifikátov k jednotlivým psom bolo potvrdené rumunským veterinárnym lekárom. Vzhľadom na uvedené SVS kontaktovala rumunské dozorné orgány s cieľom prešetriť prípady a pri kontrolách sa zameria na kontrolu nelegálnych dovozov psov.
"Upozorňujeme, že aj v rámci obchodovania na spoločnom trhu EÚ musia všetky veterinárne zásielky spĺňať predpisy. Každú zásielku musí sprevádzať dokumenty uložené v systéme TRACES, "uviedol ústredný riaditeľ SVS Zbyněk Semerád. Týka sa to samozrejme aj psov či mačiek určených na predaj. Jedine tak možno zaručiť, že obchodovaná zvieratá nebudú šíriť infekcie a nebezpečné nákazy. "V prípade nesplnenia veterinárnych požiadaviek pri presune zvierat hrozí fyzickej osobe sankcia až 20 000 € a právnickej osobe až jeden milión Sk," dodal Semerád.
Besnota je pre človeka a ďalšie živočíchy smrteľne nebezpečná nákaza. Česká republika je od roku 2004 oficiálne uznaná ako krajina bez výskytu tejto choroby. Vykoreniť toto nebezpečné ochorenie sa podarilo predovšetkým vďaka vakcinačnímu programu. V jeho rámci SR v rokoch 1989 - 2009 vakcinovala voľne žijúce líšky, ktoré sú prirodzeným najrozšírenejším hostiteľom besnoty. Podľa údajov OIE (Svetovej organizácie pre zdravie zvierat) každým rokom besnota zabíja vo svete až niekoľko desiatok tisíc ľudí. Najčastejšie sa jedná o deti v rozvojových krajinách Pohryzené psom. Na rozdiel od SR sa v Rumunsku besnota stále vyskytuje a krajina preto nemá štatút krajiny bez výskytu ochorenia. Boj proti besnote je tu problematický vzhľadom k prítomnosti smečiek túlavých psov. Štátna veterinárna správa už v uplynulých rokoch riešila problémy spojené s pašovaním psov z tejto krajiny do ČR.
Text: Petr Vorlíček, tlačový hovorca SVS, www.svscr.cz
Foto: pixabay.com