Nielen ľudia, ale aj psy môžu trpieť nedostatočnou funkciou štítnej žľazy. Ako hypotyreóza sa označuje stav, kedy je v organizme znížená koncentrácia hormónov tyroxínu T4 a trijodtyroninu T3. Príznaky zodpovedajú zníženej aktivite metabolizmu.
Koho najčastejšie postihuje?
Obvykle psy vo veku 4-10 rokov. Viac sa objavuje u kastrovaných zvierat (nezáleží na pohlaví). Určitá plemená sú viac predisponovaní, napríklad labradorský a zlatý retriever, nemecká doga, doberman, rhodésky ridgeback, írsky seter, jazvečík, kokeršpaniel, bernský salašnícky pes atď.
Aké sú príznaky?
Diagnostika nie je jednoduchá, pretože klinické príznaky sa rozvíjajú mesiace až roky a zvyčajne sú zamieňané s príznakmi starnutia. Psy, ktorí trpia hypotyreózou, sú často letargickí, ľahko sa unaví, veľakrát priberajú, rany na koži sa horšie hojí. Charakteristická býva aj nižšia teplota a pomalší srdcovej frekvencie. Niekedy sa objavuje nadmerné vypadávanie srsti s miestami úplne bez srsti, hnisavé zápaly kože, nadmerné ukladanie farbiva v koži, vestibulárny syndróm (nakláňanie hlavy na stranu, niekedy aj náklon tela, točenia alebo padanie), myxedém (opuchy očí a tzv. "Tragický výraz "tváre). Nekastrované zvieratá môžu byť neplodná. Zviera však nemusí vykazovať všetky príznaky hypotyreózy.
A čo diagnostika a liečba?
Aby sa táto choroba správne diagnostikovala, je nutné urobiť psovi hematologické a biochemické vyšetrenia. Ak hypotyreózu veterinár potvrdí, pes dostáva špeciálne lieky, ktoré rýchlo pomôžu, musí sa však brať pravidelne a dlhodobo. K dostaniu je aj špeciálnymi krmivo pre nutričné podporu liečby psov s hypotyreózou. Až u 90% prípadov liečenej hypotyreózy si psy užívajú plnohodnotného života až do vysokého veku.