Máme takmer trojročného kastrovaného kocúra (kríženec domáce a siamské mačky), s ktorým som sa pred tri štvrte rokom prisťahoval do bytu k priateľke, ktorá má šesťročného nekonfliktného psa (mačky znáša úplne perfektne). Pol roka všetko prebiehalo bez problémov. Pred tromi mesiacmi začal kocúr močiť postupne do jedného psieho pelechu, potom do druhého pelechu, na gauč (líhavať na ňom pes), tiež do koša na bielizeň. Tieto miesta "úspešne" strieda. Bohužiaľ netušíme, aká je príčina jeho správanie. Mačací záchod má stále rovnaký, vyhovoval mu vždy, odskúšali sme veľa druhov kvalitného podstielky a nemal problém so žiadnym. Nedávno sme vymaľovali byt. Mohlo by to mať súvislosť? Kocúr má vysoké škrabadlo (škriabe ho, ale nijako zvlášť na ňom nelenoší). Je možné, že si značkuje byt na úkor psa? Nemienime ho dávať preč, chceme primárne zistiť príčinu a eliminovať tento problém. Môžete nám prosím poradiť, ako postupovať?
odpoveď:
Toto býva celkom častý jav v prípadoch, keď sa kocúr cítia byť nejako ohrozený alebo opomínaný alebo keď o niečo so psom súperia. Vymaľovanie bytu môže mať tiež súvislosť, hlavne presuny nábytku a tým pádom aj dočasná strata bezpečných skrýš a zabehnutých rituálov.
Náprava takýchto stavov by sa mala sústrediť zhruba na štyri oblasti:
1. Zamedziť kocúrovi v prístupe na miesta, kde rád močom - teda aspoň kôš s bielizňou zavrieť do skrine či do komory a cez deň, keď nie ste doma, oddeliť kocúra a psa najlepšie mreží vo dverách (dočasne staré dvere, kde sklenenú výplň nahradíte pletivom , alebo na pánty nasadiť akúsi gól z pletiva). Mali by na seba vidieť a byť v kontakte. Kto vie, čo robia, keď sú sami (pes žerie kocúrovi jedlo, naháňa ho dole z gauča a pod. Alebo naopak kocúr šikanuje chudáka psa?).
2. Pridať kocúrovi 1-2 záchody, aby mal aspoň jeden krytý a jeden otvorený, každý v inej miestnosti.
3. Misky s mačacím jedlom (aspoň niektoré) umiestniť hore na skrinky, kam pes nedosiahne a kocúr sa tam ľahko dostane.
4. Uviesť kocúra do väčšej "pohody": pridať škrabadlo (môže byť horizontálna, kúsok hladkého koberce na ťažkom doske na zemi), doniesť papierové krabice (každé dva dni novú). Niektoré nechajte v pôvodnom stave, v ďalších vyrežte priechody, inde diery na labky a dovnútra schovajte maškrty, ďalšie môžete nastaviť starým svetrom, ktorý bude predstavovať tunel atď. Mačky milujú krabice a pchajú sa do nich, ale hlavne si o ne trú tváričky a pritom vylučujú pohodové tvárové feromóny, ktorými si krabice označujú. Traduje sa, že keď kocúri značkujú škrabaním a utieraním tvárou, nemajú už takú potrebu značkovať si veci močom. Dobrý je aj obojok napustený tvarovým feromóny (môžem zaslať, stojí 250 € a vydrží asi mesiac), robia sa aj feromónové odparovače do zásuvky, tie sú drahšie (cca 780 Sk).
No a samozrejme je dôležité kocúra netrestať a všetky jeho prehrešky vôbec nekomentovať. Pomočenie miesta je vhodné upratať horúcou vodou a bežnými pracími prostriedkami, na ktorej je kocúr zvyknutý (bez voňavej aviváže alebo repelentov).
Odporúčané opatrenia nie sú dogma, skúste, čo ide vo vašich podmienkach realizovať. Viac nápadov je aj v mojej knižke. Keby sa nedarilo, dajte mi vedieť, dajú sa pridať aj lieky - či už na prírodnej báze, alebo antidepresíva, ktorá tlmí pocit ohrozenia.
MVDr. hana Žertová
Ďalšie odpovede na najrôznejšie otázky nájdete na www.hanazertova.cz