Mačky sa vyvinuli vo vonkajšom prostredí, ale pre ich bezpečie a zachovanie druhovej rozmanitosti je lepšie chovať ich iba v domácom prostredí.
Mačky sú prirodzení lovci a väčšina z nich sa tomuto inštinktu nedokáže ubrániť, bez ohľadu na to, ako dobre sú kŕmené. Nedávna štúdia Marylandskej univerzity ukázala, že chov mačiek iba doma môže výrazne znížiť vplyv na pôvodnú biodiverzitu a populácie drobných živočíchov. Navyše pobyt vonku môže pre mačku predstavovať značné riziko v podobe toxoplazmózy a ďalších chorôb.
Je však pre mačky skutočne lepšie, keď sú držané doma?
Vzhľadom k prirodzeným inštinktom mačiek šplhať, skúmať a loviť je ľahké súcitiť s mačkami, ktoré sú "zatvorené" vo vnútri. Pravda je však taká, že keď sa môžu voľne pohybovať vonku, sú vystavené väčšiemu riziku nákazy a hrozí aj nebezpečenstvo, že skončia pod kolesami áut alebo pohryznutí psom. A ohrozená je aj biodiverzita - Podľa najnovších dostupných údajov mačky v USA zabijú ročne neuveriteľných 2,4 miliardy vtákov - a to sú len vtáky. Pokiaľ zahrnieme aj drobné cicavce a jašterice, sú čísla oveľa vyššie.
Lovecké inštinkty
Paola Cuevasová, veterinárna lekárka z webu Excitedcats.com, dodáva, že „Akokoľvek môže vaša mačka vyzerať roztomilo, nikdy nezabúdajte, že je inštinktívne a evolučne predátor. Tento dravčí inštinkt je tak silný, že niektoré mačky zabíjajú, aj keď nechcú svoju korisť zjesť V čase, keď je biodiverzita ohrozená, potrebujeme, aby nám zodpovední majitelia mačiek aktívne pomáhali chrániť voľne žijúce druhy."
Domáca zábava
Zodpovednosť je samozrejme na majiteľoch mačiek. Existuje mnoho spôsobov, ako udržať mačky vo vnútri spokojné - pomocou hračiek, mačacích stromov, oplotených voliér, ktoré im umožňujú výhľad na vonkajší svet. Paola Cuevasová súhlasí. "Mačacie výbehy umožňujú mačke užívať si zmyslové obohatenie, ktoré vonkajšie prostredie poskytuje. Dáva jej priestor pre prejavy prirodzeného správania bez toho, aby sa stala hrozbou pre drobné živočíchy."
Zdroj: Excited Cats
Foto: Pexels.com