Taky má váš psík rád pískacie hračky z mäkkého plastu? Premýšľali ste niekedy nad tým, či sú tieto hračky pre vášho psa bezpečné? Viete, čo sú to ftaláty a aký majú vplyv na ľudský či zvieracie organizmus?
Začnime Poprad ...
Ftaláty sa používajú ako zmäkčovadlo pri výrobe plastov. Slúži napríklad práve na výrobu hračiek.
Pri väčšom množstve a dlhodobom vystavení ich vplyvu môžu byť pre organizmus nebezpečné.
Môžu poškodiť pečeň a obličky, znížiť plodnosť alebo vyvolať vznik zhubných nádorov. Do tela sa môžu dostať dotykom so sliznicou, keď si dieťa (v našom prípade pes) strčí hračku do úst, ale aj vzduchom, pretože sa uvoľňujú do ovzdušia. To samozrejme neplatí o ftalátoch v stopovom množstve.
Vďaka nebezpečenstvo, ktoré ftalátov, je ich množstvo prísne monitorované u hračiek určených pre deti. Iná situácia nastáva u hračiek pre zvieratá, kde zákon množstvo ftalátov neobmedzuje!
Aký je teda obsah ftalátov u zvieracích hračiek? Túto otázku si položil predajcu chovateľských potrieb Jiří Kovář zo Zlína:
"Pretože som mal určité podozrenie, že sa u hračiek pre psov z mäkčeného PVC nedodržiavajú limity množstvo ftalátov, ako je to povinné u hračiek pre deti, zadal som si urobiť rozbor pri jednej z takýchto hračiek. Túto prácu som zadal do ITC Zlín (Inštitút pre testovanie a certifikáciu). Očakával som horší výsledok než u detských hračiek, ale to, čo bolo zistené, mi úplne vyrazilo dych. "
Množstvo ftalátov v hračkách pre deti, u ktorých je predpoklad, že ich budú deti brať do úst, nesmie obsahovať viac ako 0,1% jedného alebo viacerých esterov kyseliny ftalovej. Teraz konečne k výsledkom. Rozborom sa zistilo, že testovaná hračka obsahuje vyše 38% rôznych ftalátov! To je 380x viac než je vyhláškou povolené v hračkách pre deti!
Skoro rovnaké hračky pre psov, ako bol testovaný loptička, dováža niekoľko dovozcov buď zo zeme výroby - Číny, alebo cez nemeckej veľkoobchody. Preto je na mieste predpokladať, že obsah ftalátov bude u celej rady hračiek z mäkčeného plastu podobný.
Predajca chovateľských potrieb Jiří Kovář sa preto rozhodol ďalej podobný tovar nepredávať.
"Minulý pes mi umrel v ôsmich rokoch na rakovinu a pískacie hračky mal veľmi rád. Nemôžem povedať, že hra s týmito hračkami bola jedinou príčinou k vzniku rakoviny, ale mohlo to choroby veľa napomôcť. Rozbor ma síce stál vyše 4 tisíc korún, ale som vzhľadom k výsledku presvedčený, že to rozhodne neboli vyhodené peniaze. Samozrejme na základe testu jednej hračky nechcem odsúdiť všetky ostatné tohto typu, radšej som ich však z ponúkaného sortimentu vyradil. A tiež verím, že treba u výrobkov z latexu alebo tvrdého plastu nemusí byť obsah ftalátov tak vysoký. "Mieni Kovář.
Je poľutovaniahodné, že sa zákon vzťahuje len na hračky pre deti a nie sú stanovené limity u hračiek pre psov. Výrobca a dovozca preto v súčasnosti nič nenúti, aby skúmali chemické zloženie svojho tovaru. Pritom podľa odborníkov je negatívny vplyv ftalátov u zvierat rovnako závažný ako u ľudí. Psy navyše dané hračky usilovne žujú a často aj čiastočne prehĺtajú.
"Je to plošný problém a bolo by potrebné vytvoriť nejaké úpravy dovozu hračiek pre psov. Možno sa toho dovozcovia sami chytia, nakúpi hračky s atestom neškodnosti, sami ich budú prezentovať ako neškodné a tým sa posunú pred konkurenciu. Prvé pokusy som zaznamenal na výstave. Kiež by sa toto stalo časom bežnou vecou! "Uzatvára Kovář
-vr-
Viac sa o danej téme dozviete tu . Výsledok (skúšobný protokol) testu je k nahliadnutiu tu .