Možno ste o tejto zákernej chorobe ešte nepočuli ... O čo ide a prečo nechať mačku očkovať?
trocha teórie
Kalicivirus sa radí sa medzi jednovláknové RNA neobalené, čeľaď Caliciviridae, rod Calicivirus .Medzi hlavné príznaky kaliciviróza patrí erózia (afty) na slizniciach ústnej dutiny. Ochorenie nie je smrteľné. Inkubačná doba je individuálna, priemerne 14 dní, krajné hodnoty 5-30 dní.
príznaky
Charakteristickými príznakmi sú hlavne erózie, afty na sliznici jazyka. Ide o svetle ružovú zdurenú sliznicu, väčšie pľuzgierik, erózie nepravidelného tvaru, väčšinou kruhového. Najčastejšie sa vyskytuje na špičke jazyka. Môže sa objaviť aj veľmi nepatrný vriedok. Veľkosť vredu sa spravidla pohybuje okolo 0,3-0,5 cm (vlastné meranie). Vredy sa postupne zväčšujú a rozširujú. Nevytvára jednoliatu vrstvu, ale viac vredov (áft) po celom povrchu jazyka. Na jazyku sa môže objaviť 1-7 vredov - tie znemožní mačke príjem potravy i tekutín. Nastáva zvýšená salivácia (slinenie) vplyvom bolesti. Afty sa môžu výnimočne objaviť aj na poschodí a dolných pyskoch okolo papule. Na ňufáku ani na iných častiach tela sme vredy nenašli. Ak má mačka v dutine ústnej afty, jedná sa vždy o kaliciviróza. Jedným z prvých príznakov môže byť tiež slabá až silná nádcha. Nie je však pravidlom. Neskôr sme pozorovali nekrózy hlavne na špičke jazyka - boli žltej až hnedej farby, na povrchu tuhé chrasty, často sa odlupujúce. Jazyk bol zväčšený. Nekrotická uzdička. V jednom prípade sme sa stretli s odpadnutím jazyka (mačka bola utratené). Jazyk sa stáva nepohyblivý - k tomu dochádza najmä pri zanedbanej liečbe alebo pri akútnom priebehu. Ochorenie končí vyliečením a postupnou regeneráciou, alebo naopak smrťou.
Ochorenie môže byť komplikované sekundárne bakteriálne kontamináciou, napr. Chlamýdiovou alebo stafylokokovou. Býva sprevádzané horúčkou, ale nie vo všetkých prípadoch. Môže sa prejaviť aj anémia, hnačky, zvracanie a následná dehydratácia. Komplikáciou je pneumónie. Pridružiť sa môže aj zápal hlavových dutín a zápal spojiviek, dezorientácia, ataxia, poruchy obličiek a pečene, nervovej činnosti, rozšírenie zreníc, vysychanie slizníc, až vypadávanie zubov, kašeľ, malátnosť, nechutenstvo, únava. Zviera prestáva starať o srsť, dusí sa (kašľa, chrapčí), je prikrčené, vyhľadáva chlad, nepije, oko je zapadnuté, vplyvom kachexia a dehydratácia, výrazne viditeľné tretie viečko, vystúpené lopatky a chrbát, zježená srsť. Charakteristické je aj posedávanie, popochádzanie, ťažké dýchanie viac do brucha.
prenos choroby
Kaliciviróza sa prenáša priamym kontaktom, menej často aerosólom (kvapôčková infekcia). Vstupnou bránou sú predovšetkým sliznice dutiny ústnej a nosnej. Vírus sa lokalizuje v nosovej dutine. Už prvý deň po infekcii je možné preukázať vírus v epitelových bunkách horných dýchacích ciest, tonzíl (mandle), čiastočne aj v pľúcach. Po usídlení vírusu na sliznici dochádza k tvorbe áft. Nakaziť sa môžu neočkované mačky (popr. Medzi očkovaním a preočkovaním), mačky stresované, s poruchou imunity, mačky nakazené ďalšími chorobami. Mačiatka sa môžu nakaziť od matky. K nakazeniu môže dôjsť aj v infikovanom prostredí. Vírus sa môže krátku dobu držať v prachu, krmive, toaletách, hline, vode a vlhku, v srsti a vo výkaloch. Najnákazlivejšia sú sliny, kvapôčky nádchy a zvratkami.
Najnáchylnejšie skupinou sú malé mačiatka do 4 mesiacov veku. Ochorenie u nich prebieha akútne, končí často úhynom. Náchylné sú tiež extrémne vystresované mačky, napr. Plaché, odchytené, v novom prostredí. Ochorieť môžu všetky vekové skupiny a všetky plemená. U dospelých mačiek však je oveľa ľahšie sa s chorobou vysporiadať. Najmenej náchylné sú mačky, ktoré sa s vírusom už niekde stretli a majú vybudovanú o niečo lepšiu imunitu. Zníženie stresu u mačiatok možno dosiahnuť predovšetkým ich ponechaním u matky až do 4 mesiacov veku. Menej náchylné sú tiež mačky žijúce vonku v menších skupinách, ale to len vtedy, ak ide o zdravú, mladú skupinu zvierat.
stres
Má na prepuknutie ochorení značný vplyv. Je hlavným spúšťačom mnohých ochorení. Stresovaná zvieratá majú oveľa väčšiu šancu ochorieť. Mačka je malé zviera, ktoré musí neustále dávať pozor, čo sa deje v okolí, aby dokázala prežiť. Je neustále v strehu a veľa sa ľaká. Stres u mačiek môže byť vyvolaný napríklad odchytom, plašením, týraním, traumou, psom, stratou majiteľa, zmenou prostredia, novým zvieraťom v domácnosti, iným ochorením. Stres môže vyvolávať aj hluk, prílišné teplo alebo chlad, samota alebo príliš veľký kolektív mačiek. Prvotnými známkami stresu je podráždenosť a nečistotnost. Mačky z rôznych miest pohromade predstavujú veľké riziko nákazy. Dochádza k stretávanie zvierat s rôznou imunitný výbavou, niektoré mačky môžu rad vírusov prenášať. Preto je treba obmedziť chov príliš veľkých skupín nevakcinovaných mačiek z rôznych lokalít.
liečba
Nejedná sa o smrteľné ochorenie, a teda je možné mačku liečiť. Liečba je symptomatická, tzn. tlmenie príznakov a podpora prirodzenej imunity. Kauzálna liečba je zatiaľ nereálna, keďže na vírusy nemáme žiadne účinné prípravky.
Liečebné prípravky Zylexis a Vibragen Omega - Zylexis patrí do skupiny interferónov (imunostimulačných prostriedkov), ktoré sa aplikujú injekčne a majú stimulovať obranyschopnosť mačky. S aplikáciou Zylexisu máme pozitívne skúsenosti a dobré výsledky. Treba ho aplikovať niekoľkokrát po sebe. Má potláčať replikáciu vírusov. Na perorálne podanie možno použiť prípravok Roferon v tekutej forme.
U mačiek chorých kaliciviróza je nutné vždy kŕmiť ručne, neprijímajú ak potravu, udržať základné životné funkcie organizmu, tlmiť nešpecifické príznaky. Pre podporu organizmu možno využiť aj rôzne prípravky s vitamínmi.
Antibiotiká pri kaliciviróza podávame len v prípade iných bakteriálnych ochorení. Na virózy antibiotiká v žiadnom prípade nepôsobí! Antibiotiká používame, keď má mačka hnisavú nádchu, zápal pľúc, hnačka, hnisavé zápaly či zápal spojiviek. Antibiotiká sa používajú lokálne i celkovo. Do tráviacej sústavy možno použiť v prípade, že mačka nezvracia. U nádchy je najlepšie podávať antibiotikum Ronaxan, celkovo v tabletkách do tráviacej sústavy, nie však u malých mačiatok. Pri zápale pľúc možno použiť Ronaxan, Stomorgyl, Enroxyl, najlepšie v injekčnej forme, ale aj v tabletách do tráviacej sústavy. Pri hnačkách sa osvedčil Synulox, Stomorgyl, Tenazym, Entizol per os. U zápalu ďasien podávame Stomorgyl tablety do tráviacej sústavy, pri zápale spojiviek používame očné antibiotické kvapky alebo masti (Aureomycin, gentamycín, Tobrex ...). Je nutné dodržiavať presné dávkovanie a dobu užívania. Antibiotiká môže veterinár kombinovať s inými liekmi. Antibiotiká môže predpísať len veterinárny lekár, to platí aj v prípade očných liečiv.
Keďže mačka nie je schopná prijímať potravu (má afty na jazyku), je nutné ju nakŕmiť. Ak mačka po 3 dňoch stále nežerie, dochádza k vstrebávaniu vlastných živín zo zásob (brucho, podkožný tuk), bielkovín (svaloviny) a mačka chudne. Tento stav môže ďalej vážne a mnohokrát nenávratne poškodiť pečeň, čo je vidieť v podobe žltých slizníc - žltačka (icterus). Je možné, že budú postihnuté aj obličky, trávenie a hospodárenie s živinami. Mačka potom nie je schopná do budúcna vôbec pribrať. Vplyvom bolesti (jazyka), horúčky a dehydratácie sa zdravotný stav prudko zhoršuje. Preto mačky choré kaliciviróza veľmi rýchlo chudnú. Mačka sa môže kŕmiť ručne. Skladba krmiva musí zodpovedať tomu, či mačka zvracia a má hnačku, alebo nie.
Pri hnačkách odporúčame podávať varené kuracie mäso, mixovanú ryžu, i / d konzervy Hill ', prípravok Smecta, živočíšne uhlie, silný čierny čaj (obsah tanínu - adstringenční účinok), odvary z ryže a vločiek, Endiaron, antibiotiká.
Ak mačka nezvracia a nemá hnačka, je potreba jej zaistiť čo najväčšie možnosti kvalitnej výživy, tzn. surové hovädzie mäso, varené kuracie mäso, konzervy pre mačiatka, biely jogurt, a / d konzervy Hill ', dostatok tekutín, rehydratačné roztoky a vitamíny, teplú voda s glukopurom, harmančekový čaj, vitamínový mix (zloženie - harmančekový čaj, Calopet, B -komplex, Sangria).
pasty
Vitamíny vo vode:
V tabletách - existuje množstvo vitamínov v tabletkách, ktoré je vhodné pridávať. Dôležitou aminokyselinou, ktorú mačky nutne potrebujú, je taurín. Je obsiahnutý vo väčšine vitamínových tabliet. V čerstvej potrave obsiahnutý v surovom hovädzom mäse.
Intramuskulárna aplikácia vitamínov - b neurón, injekčné forma komplexu všetkých vitamínov sa aplikuje spravidla do svalu a zaistí mačke potrebnú dávku na 3-7 dní.
Probiotiká sú vhodné pri a po liečbe antibiotikami. Obnovujú črevnú mikroflóru, napomáhajú tráveniu a zlepšujú peristaltiku. Jedná sa napr. O Probican, prípravok určený k dennej perorálnej aplikácii. Nutné uchovávať v chlade, vhodný aplikovať s presným dávkovačom na dieliky. Ako probiotikum slúži aj biely jogurt.
Neposledným spôsobom priaznivého priebehu ochorenia a rýchleho uzdravenia je zabezpečenie priaznivých vonkajších vplyvov. Patrí sem napríklad teplo, svetlo, vzduch, pohoda a hygiena.
teplo
Chorú mačku je potrebné držať v teple. Teplo urýchľuje vstrebávanie, podporuje krvný obeh. Organizmus nespotrebováva energiu na zahriatie. Mačka sa cíti dobre a vďaka tomu sa rýchlejšie uzdraví. Pre chorú mačku je vhodné použiť elektrickú vyhrievaciu dečku alebo fľaše naplnené horúcou vodou.
svetlo
Chorú mačku treba nevystavovať svetlu, ale držať ju v prítmí.
vzduch
Dôležité je absolútne zabrániť prievanu. Je však nutné vzduch v miestnosti občas vymeniť.
vlhkosť
Je dôležité zabezpečiť mačke určitú vlhkosť, aby nedochádzalo k vysychaniu slizníc. Zvýšená vlhkosť naopak škodí.
hluk
Chorá mačka musí byť v úplnom pokoji.
Pohoda
Mačke je potrebné zabezpečiť čo najväčšiu pohodu, manipulovať s ňou výlučne len pri kŕmení a napájaní. Rozhodne chorú mačku nekúpať a čo najviac sa vyhnúť transportom, pádom a podobne. Chorá mačka rozhodne nesmie byť "na voľno", ani sa nesmie svojvoľne prechádzať.
hygiena
Priestor okolo mačky je nutné držať v maximálnej čistote. K dezinfekcii používame nedráždivé prípravky. Všetko je potrebné dôkladne opláchnuť, prípadne použiť UV lampu, ale mačka musí byť mimo dosahu žiarenia. Odstraňujeme výkaly, zvyšky kŕmenie, sliny, nosové sekrét. Ošetrovateľ musia dodržiavať tiež striktné hygienu. K chorému zvieraťu nemá mať prístup viac osôb.
Pri ručnom kŕmení chorej mačky situáciu komplikuje najmä bolestivý jazyk, neschopnosť prehltnúť z dôvodu nádchy alebo podchladenie. U mačiek, ktoré niečo bolí, dochádza k silnejšiemu zhryzu. Nechutenstvo mačky a odpor ku krmivu je hlavným problémom. Musíme sa snažiť do mačky dostať potrebné množstvo krmiva, aby sme pokryli dennú potrebu živín a energie. Choré mačky bývajú po celý čas choroby dehydrované. U každej mačky sa líši spôsob podávania krmiva.
náhradná výživa
Namiesto pevnej stravy sa dá využiť aj náhradná výživa, najmä v prípade väčších áft. Existujú špeciálne instantné zmesi. Ako náhradu možno krátkodobo využiť aj mlieko. Používajú sa zmesi buď mačacieho mlieka (bez obsahu laktózy), alebo mlieko kozie či sušené mlieko pre mačiatka. Do mlieka je možné pridať surové vajcia, lepšie iba bielok. Riedi sa teplou vodou. Ďalej pridávame lyzín v prášku predávaný ako veterinárny podporný prípravok F-Lysine. Do tejto zmesi môžeme pridať aj pastu Calopet. Náhradná výživa nie je plnohodnotná a nemožno ju používať ako náhradu pestrej stravy sa základom mäsa. Náhradné výživu môžeme používať 7-14 dní. Výhodou náhradnej výživy je jednoduchá aplikácia v tekutej forme a väčšie množstvo vitamínov, bielkovín, cukrov, tukov, minerálov a všetkých dôležitých látok, ktoré sú pre mačku potrebné.
postup kŕmenie
Mačku je nutné dobre znehybniť a správne položiť. Mačka pri kŕmení sú úplne zafixovaná a položená tak, aby sa nedusil, mohla správne dýchať a dobre prehĺtať. K fixácii je najlepšie použiť uterák. Mačku kŕmime zásadne v polohe na chrbte položenú na kolenách. Je nutné pridržať hlavu. Rukou podávame mačke potravu. Aj to sa dá niekoľkými spôsobmi - uchopíme menší kúsok kŕmenie medzi palec, ukazovák a prostredník. Nechtom palca otvoríme papuľu prednými zúbkami a vhodíme kŕmenie do krku. Mačka buď kŕmenie prehltne, alebo vypľuje. Preto je nutné potravu podať spôsobom ako prášok. Niektoré mačky sú ochotné kŕmenie prehĺtať, pretože sú hladné, len si samy nemôžu potravu brať jazykom. Mačky, ktoré kŕmenie pľujú, kŕmime iným spôsobom, v tekutej forme. Pri kŕmení dávame pozor, aby sme mačku nezranili, nezahltili a aby sme jej podávali potravu správne. Potom je nutná dôkladná hygiena a dezinfekcia.
Veľký pozor musíme dávať u mačiek, ktoré nemôžu dobre dýchať. Krmivo dávame vždy v čase nádychu, nie výdychu. Medzi sústami robíme väčšie prestávky - vždy jeden nádych a výdych, aby sa mačka nezadusila. Pri kŕmení sa občas stáva, že mačka dusí z dôvodu zahltenia. Keď nie je mačka schopná kŕmenie hrýzť a prehĺtať a sústavne kŕmenie vypľúva (deje sa to predovšetkým u nekróz špičky jazyka a uzdičky), musíme krmivo do krku podať hlbšie. Kŕmenie sa dá rozmixovať a podávať v striekačke. K tomu sú vhodné najmä aj / d konzervy.
Dávky - kŕmime 3 x denne, 100-200 g krmiva v jednej dávke (podľa veľkosti mačky).
Po kŕmení mačku dôkladne utrieme a umyjeme, hlavne v okolí papule. Ošetríme vredy na jazyku, najlepšie detským zubným gélom alebo roztokom Betadine (jódový prípravok). V prípade nádchy prepláchneme nos a aplikujeme kvapky, prípadne očné masť. Lieky a vitamíny podávame pred kŕmením.
Pri ochorení je potrebné zabezpečiť riadnu hydratáciu mačacieho organizmu. V dôsledku horúčky a neprijímanie tekutín dochádza k rýchlej strate tekutín. Tie je možné podávať perorálne, ale to väčšinou nestačí. Napájanie odporúčame každé 2-3 hodiny, 20-40 ml tekutiny. Cez noc môžeme vynechať, ale je lepšie 1krát za noc podať 40 ml tekutiny. Pri dehydratácii nie je dobré podávať iba vodu. Súčasne so stratou tekutín dochádza aj k strate solí a minerálov. Voda zapríčiní hemolýzu - rozpad červených krviniek, čo môže spôsobiť anémiu. Hovorí sa o otrave vodou. Podávame teda minerálne roztoky. Je dobré použiť rehydratačný roztok, ktorý vzniká zmiešaním instantného prášku s teplou vodou. Je v ňom obsiahnuté správne množstvo minerálnych látok. Ďalej je možné podávať harmančekový čaj mierne solený kuchynskou soľou. Tekutiny podávame v telesnej teplote a vždy čerstvé.
Ďalším účinným spôsobom hydratácie je zavodnenia organizmu parentálnej cestou. Jedným z možných spôsobov je infúzia (intravenózna). Zavedením kanily sa privádza roztok fyziologický NaCl a glukózy priamo do žily. Výhodou je prísun tekutín priamo do krvi a ich okamžité využitie. Ďalší spôsob je zavodnenie do podkožia. Infúzny roztok sa podáva striekačkou so silnou ihlou alebo infúznou súpravou do podkožia 10-20 ml. U dospelých mačiek 40-60 ml naraz, ale pri ťažkých dehydratácii au mačiek s nižšími prejavmi bolesti možno naraz aplikovať až 100 ml. Vstrebávanie poväčšinou trvá dlhšiu dobu, aj celý deň. Pri aplikácii dbáme na sterilitu, vymieňame ihly, neznečisťuje infúzny roztok a dezinfikujeme miesta vpichov. Treťou možnosťou je peritoneálnej aplikácia - do pobrušnice. Je zaručená veľmi rýchla vstrebateľnosť a nízka bolestivosť pri aplikácii. Nesie však dve riziká. Jedným je zavlečenia infekcie do dutiny brušnej a spôsobenie peritonitídy. Druhým rizikom je prepichnutie čriev, popr. ďalších orgánov. Aplikácia je však možná a často využívaná, pretože u mačiek existuje tzv. "Ihlový reflex", pri ktorom dochádza k ustúpeniu čriev po styku s ostrým hrotom ihly.
rekonvalescencia
Po úspešnom zdolaní choroby nastáva obdobie rekonvalescencie. Telo sa vracia do pôvodnej kondície, obnovuje sa imunitný systém, vznikajú protilátky. Mačka začína priberať na váhe, prijímať potravu, miznú príznaky choroby. Vracia sa hydratácia. Dochádza k regenerácii poškodenej sliznice.
V čase rekonvalescencie je nutné organizmus podporiť, aby bol návrat do pôvodného stavu organizmu čo najrýchlejší. Môže tiež dôjsť k opätovnému zhoršeniu zdravotného stavu.
Po liečbe antibiotikami nasadíme mačke probiotiká. Podávame pestrú kvalitnú stravu, vitamíny a prípadne prípravky na podporu imunity. Nevystavujeme mačku kontaktu s ďalšími zvieratami a už vôbec nie chorými.
Efektívna rekonvalescencie vedie k uzdraveniu mačky bez následkov.
prevencia
Jedinou účinnou prevenciou je vakcinácia. Avšak malá k o tatami do 2 mesiacov veku a mačky vysoko gravidné a chorých nemožno očkovať. Preto musíme dodržiavať určité preventívne opatrenia, aby sme nakazení kaliciviróza minimalizovali.
Zásady prevencie:
Jediná spoľahlivá ochrana pred kaliciviróza je vakcinácia. Je preto veľmi dôležité nechávať mačku očkovať. Vakcinované musí byť i mačky žijúce trvalo v byte. S aktívnou imunitou nemožno počítať 4-5 týždňov po primovakcinácii. Intramuskulárne alebo subkutánnej vakcinácii treba za 2-4 týždne opakovať.
vakcinačná schéma
Mačiatka: vo dvoch mesiacoch 1. vakcinácia, po 21 dňoch 2. vakcinácia, po ďalších 28 dňoch vzniká dostatočná imunitná ochrana proti kaliciviróze, po 12 mesiacoch revakcinácia. Mačku je nutné nechať každoročne preočkovať. Pokiaľ nie je po 1. vakcinácii vykonaná revakcinácia za 21 dní, nemá 1. vakcinácia žiadny účinok. V priebehu očkovanie je mačka viac náchylná k ochoreniu. Preto nie je žiaduce vystavovať mačku stresu a prítomnosti ďalších nevakcinovaných mačiek.
Dospelé mačky - revakcinácia sa vykonáva aj za 21 dní po prvej vakcinácii. Je nutné vakcinovať každoročne. Dospelé mačky možno očkovať v ktoromkoľvek veku. Ak vakcinácia po roku prepadne (nedochádza k revakcináciu cca do 1 mesiaca), je nutné opakovať celý proces vakcinácie a revakcinácie. Dôkladné očkovanie všetkých mačiek prispieva k likvidácii tohto ochorenia u nás.
Vo väčších chovoch mačiek hrozí veľké riziko prepuknutia infekcie. Je nutné dodržiavať prísne hygienické a karanténne opatrenia:
Kaliciviróza je veľmi rozšírená nákaza. Roznáša sa stále viac vďaka narastajúcemu počtu opustených mačiek a nezodpovedných ľudí, ktorí svoje mačky nenechávajú vakcinovať.
Text: Denisa Zárybnický, OS Toulavé Labky
Článok bol s láskavým dovolením potvrdiť z www.toulavetlapky.cz