Od 1.-4. júla tohto roku predstaví vedecké tímy zo Švédska, Nemecka, USA, Japonska a ďalších krajín výsledky svojich výskumov o vzťahoch ľudí a zvierat. Na konferencii s názvom "Ľudia & zvieratá: pre život" zaznie tento rok v Štokholme celkovo 84 prednášok o spolužití ľudí a zvierat so zameraním na starostlivosť o domácich miláčikov. Konferencia usporiadaná Medzinárodnou asociáciou IAHAIO (International Association of Human-Animal Interaction Organizations) prináša každé tri roky novej štúdie dokazujúce vzájomnú prospešnosť ľudí a zvierat, napríklad terapeutické účinky zvierat pri rehabilitácii chorých, v starostlivosti o seniorov alebo autistické deti.
Konferencia IAHAIO dospeli na mnohé prelomovým záverom, ktoré ukázali významný prínos domácich maznáčikov na ľudí rôznych vekových skupín as rozličnými zdravotnými komplikáciami. Napríklad švédskej vedkyňa preukázali, že hladenie psa významne ovplyvňuje hladinu stresového hormónu (kortizolu) a hormónu lásky (oxytocínu) nielen u jeho majiteľa, ale aj u samotného psa. Dotýkanie sa zvierat a ich blízkosť produkuje v ľudskom mozgu oxytocín, vďaka ktorému sa cítime lepšie. Švédska štúdia zistila, že ženy, ktoré sa hodinu intenzívne venovali svojmu labradora, vytvorili so svojim psom tak silné citové puto, že ich hormonálnej hladiny sa harmonizovali. Ako hovorí spoluautorka tejto štúdie Kerstin Uvnäs-Moberg: "Hladina oxytocínu u psa významne vzrástla už tri minúty po tom, keď sa mu žena začala intenzívne venovať."
Je neoddiskutovateľné, že zvieratá prospievajú nášmu zdraviu, správanie a výrazne zvyšujú kvalitu nášho života. Starostlivosť o domáceho maznáčika pomáha deťom rozvíjať empatiu, začleniť sa lepšie do kolektívu a naučiť sa altruistickému a nenásilnému správania. Zvieratá prinášajú radosť aj do života seniorov, zvyšujú ich sebestačnosť a spokojnosť. Hlavné panely tohtoročnej konferencie budú venované zvieratám v prevencii násilia u dospievajúcich, vplyvu maznáčikov na dlhovekosť človeka, evolúciu spolužitia ľudí a zvierat, welfare, psychológiu vzťahov so zvieratami, hipoterapia, canisterapii a ďalším.
V roku 1998 bola hostiteľskou krajinou IAHAIO konferencie Slovenská republika. Na jej základe vtedy vznikla tzv. Pražská deklarácia o terapeutických aktivitách za asistencie zvierat. Konferencia IAHAIO v ČR priniesla obrovský rozmach a obľúbenosť zooterapeutických metód. K zooterapie sa dnes využívajú rôzne zvieratá, ale pes a kôň majú v tejto oblasti hlavné postavenie. "Vďaka vysokej odbornej úrovni konferencie IAHAIO boli závery prezentovaných zooterapeutických výskumov uznané tiež v slovenských zdravotníckych zariadeniach," hovorí MVDr. Hana Žertová, odborníčka na etológiu zvierat, ktorá sa pred 12 rokmi zúčastnila pražskej konferencie.
Medzinárodná asociácia IAHAIO združuje od roku 1990 organizácie zaoberajúce sa vzájomným pôsobením ľudí a zvierat. Poslaním tohto združenia je výskum, osveta a výmena skúseností členských organizácií prostredníctvom spoločných projektov a konferencií. Zjednodušene povedané, IAHAIO sa zasadzuje o kamarátstvo ľudí a zvierat. Posúva tak domáce zvieratá z pozície lovcov, strážnikov a obrancov domova do úlohy priateľov a verných spoločníkov.