Dôvody kastrácia fen a vhodný vek
Najčastejším dôvodom ku kastrácii feny je zamedzenie nechcených gravidít, prevencia ochorení na pohlavných orgánoch a mliečnej žľaze, odstránenie ťažkostí spojených s pseudograviditu (falošná gravidita). Taktiež slúži ako konečné riešenie ochorenie vaječníkov či maternice. Je rôznymi štúdiami dokázané, že pri kastrácii vykonané ešte pred prvým háraním, alebo medzi prvým a druhým háraním sa značne znižuje výskyt tumorov na mliečnej žľaze, kastrácia vo vyššom veku už nemá tento účinok. V zásade možno suku vykastrovať kedykoľvek, neodporúča sa zákrok prevádzať pri práve prebiehajúcej ruji, optimálna je vykonať kastráciu v čase anestru, teda najskôr jeden mesiac po hárania a najneskôr jeden mesiac pred očakávaným háraním.
Čo je kastrácia a ako sa vykonáva
Kastráciou feny rozumieme chirurgické odstránenie vaječníkov (ovarektómia) alebo súčasné odstránenie vaječníkov a maternice (ovariohysterektómia). K príprave zvieraťa na kastráciu patrí 24 hodinová hladovka, pričom prísun tekutín zostáva zaistený.
Anestéziu volíme podľa požiadaviek majiteľa a zdravotného stavu zvieraťa. Do úvahy prichádza na našom pracovisku anestézie intravenózna či inhalačné (čo je moderné a veľmi šetrný spôsob). Nasleduje štandardný príprava operačného poľa vystrihaním a vyholením srsti, aplikácie liečiv (antibiotiká, analgetiká), dezinfekcia operačného poľa a jeho zarouškování. Naše pracovisko preferuje chirurgický prístup z linea albumu, teda z väzivového pruhu, ktorý prechádza stredovou líniou brucha a do ktorého sa upínajú brušné svaly. Rez v tomto pruhu sa vykonáva v potrebnej dĺžke, čo záleží na veľkosti suky, vybaví sa vaječníky, prípadne i maternica a podviaže sa vstrebateľným šijacím materiálom. Krčok maternice sa prešité a nasleduje uzávera dutiny brušnej, potom sutúra podkožia a kože. Celý zákrok aj s prípravou väčšinou netrvá dlhšie ako jednu hodinu. Fenku po kastrácii necháme prebudiť v hospitalizačním boxu a až potom je vydaná majiteľovi.
Starostlivosť o suku po kastrácii
Ak sa vaša sučka bude prebúdzať doma, doprajte jej pokojné teplé miesto. Ak to možnosti zariadenia dovoľujú, nechajte radšej suku prebúdzať v hospitalizácii pod odborným dohľadom. Vodu a kŕmenie začnite podávať až po nadobudnutí plného vedomia a po malých častiach, aby nedošlo k zvracaniu. Ranu je potreba udržiavať čistú, nenechajte fenku ranu olizovať. Kompletné informácie o pooperačnú starostlivosť si môžete prečítať v článku Predoperačné a pooperačnej starostlivosti u psov a mačiek.
Komplikácie kastrácia feny
Komplikácie sa u tohto typu zákroku vyskytujú veľmi zriedka. Môže sa vyskytnúť neznášanlivosť na použitá anestetiká či ďalšie liečivá, reakcia na použitý šijací materiál, skĺznutiu podviaže ... V prípade akýchkoľvek pochybností o priebehu pooperačného obdobia je nutné ihneď kontaktovať veterinára.
V tomto odseku je nutné spomenúť výhody a nevýhody oboch typov zákrokov.
Ovarektómia (odobratie iba vaječníkov) je zákrokom časovo kratším, ide však rádovo o minúty. Pri ovariectomii nie je vylúčené, že v budúcnosti môže byť maternica postihnutá chorobným procesom.
Ovariohysterektómia (odobratie vaječníkov i maternice) toto riziko výrazne znižuje, pretože z odstránenej maternice zostáva iba časť krčku maternice, avšak časť odbornej verejnosti sa domnieva, že odstránením maternice sa mení tlakové pomery v malej panve, čo môže mať za následok inkontinenciu (pomočovanie) .
Inkontinencia je najdiskutovanejšie pokastrační komplikácií. Vyskytuje sa v závislosti od plemena u asi 1-2% pacientok po kastrácii oboch typov. Niektoré z prameňov uvádza, že najmä u súk veľkých plemien má technika operácie vplyv na možný výskyt pooperačnej inkontinencie (nižšie riziko pri ovariectomii a naopak vyššie pri ovariohysterektómiu). Je zároveň známe, že zvierač močového mechúra je pod vplyvom estrogénov, teda podiel na prípadne vzniknuté inkontinenciu má odstránenie vaječníkov, kde tieto hormóny vznikajú. Považujem za dôležité zdôrazniť, že výskyt pokastrační inkontinencia vzhľadom na množstvo vykonávaných zákrokov je nízky a prípadný problém nie je neriešiteľný. Ak sa vyskytne, dá sa väčšinou veľmi dobre medikamentózne ovplyvniť.
AUTRE článku: MVDr. Silvie Ševčíková
VETCENTRUM Duchek sro
Foto: Vetcentrum
www.vetcentrum.cz