Mačky sú od prírody čistotné, preto je pre nich dôkladné olizovanie srsťou a labiek veľmi dôležité. Dokonca sa zistilo, že tým strávi tretinu až polovicu bdelého stavu.
Iste ste si všimli, že má mačka drsný jazýček. A prečo je tak hrubý? Je tvorený spätne nasmerovanými papily, ktoré slúžia na zoškrabovanie potravy a k dôkladnej očiste srsti. Vďaka ohybnosti sa mačky dokážu olízať takmer na všetkých miestach tela vrátane stredu chrbta, drsný jazýček im pri tom slúži ako hrebeň.
trichobezoármi
Je samozrejmé, že počas očisty sa mnoho chlpov uvoľní a mačka je prehltne. Hoci je mačací tráviaci systém čiastočne prispôsobený na trávenie chlpov, je to pre niektoré mačky ťažšie ako pre iných. Chlpy čiastočne vyjdú z tela von s výkalmi, ale určité množstvo ich zostáva v žalúdku. Ak sa ich tam nahromadí viac, telo si samo pomôže ich vyzvracením. Vlastne sa tým žalúdok vyčistí. Dáviaci reflex pomáha mačkám vyvolať napríklad požieranie trávy. Preto je vhodné, aby bytové mačky mali doma k dispozícii malý kvetináčik s trávou , ktorú si budú môcť podľa ľubovôle okusovať. U dlhosrstých mačiek vznikajú trichobezoármi (rolky chlpov) viac, obzvlášť v období pĺznutia. Tieto nestrávené chuchvalce môžu spôsobiť zdravotné ťažkosti. V lepšom prípade je mačka vyvrhne, v horšom postupne vytvárajú veľmi tvrdú až kamenitú štruktúru. Rolky chlpov potom bráni v črevách prestupu potravy a veľmi často dochádza až k ich upchatiu, čo je potenciálne životu nebezpečný stav a vyžaduje liečbu (preháňadlá až chirurgický zákrok). Trichobezoármi sú obvykle dlhé okolo 2,5 cm, ale môžu narásť až do dĺžky 12 cm. Mačiatka a mladé mačky je vytvárajú menej často ako staršie mačky, ktoré majú tendenciu viac sa olizovať. Ak je mačka zvracia 1x za 1-2 týždne, je to normálne, ale ak sa tak deje častejšie, rolky chlpov sú väčšie alebo je pre mačku ťažšie je vydáviť, kontaktujte veterinára.
A aká je prevencia? Každodenné kartáčovanie a česanie! Napríklad srsť perzských mačiek vyžaduje obzvlášť dôkladnú starostlivosť. Okrem toho môžete mačke podávať špeciálne pastu, ktorá uľahčuje priechod prehltnutých chlpov tráviacim traktom. Pasta pokryje prehltnuté chlpy kĺzavú vrstvičkou rybieho tuku, takže nedráždi k zvracaniu. Tieto ochutené prípravky mačkám väčšinou veľmi chutia, takže je berú skôr ako maškrtu než ako nutné zlo. Ďalšie prevenciou je podávať kŕmenie, ktoré svojím zložením napomáha znižovať tvorbu trichobezoárov. Výrobcovia granúl väčšinou označujú tieto rad ako Hairball (s obsahom látok ako v pastách). Existujú aj maškrty pre mačky, ktoré tiež obsahujú látky pre zníženie tvorby trichobezoárov - napr. Rôzne vankúšiky. Príznaky výskytu trichobezoárov v zažívacom trakte sú najmä zvracanie, problémy so stolicou a nadúvanie, nechutenstvo, pozvoľná strata hmotnosti a pod.
teplúčko
Mačací jazyk plní nielen funkciu "vyčesávacia", ale slúži aj ako výborná špongia. Papily tiež udrží veľa slín, čo je dôležité aj pre termoreguláciu. Mačky majú totiž potné žľazy umiestnené len na určitých obmedzených miestach - napríklad na labkách. Preto v horúcich letných dňoch kompenzujú absenciu potenie používaním jazyka k roztieranie slín, čo zvyšuje ochladzovanie. Naopak, v chladných dňoch sa pomocou česanie našuchorí srsť, ktorá funguje ako výborná izolácia.
Fuj, smrdím človečiny!
Ďalšou funkciou olizovanie je roztieranie vlastného pachu po celom kožúšku. Rovnako tak slúži aj na zhromažďovanie informácií o veciach, s ktorými prišla mačka do kontaktu. Všimli ste si, že veľa mačiek sa schválne ostentatívne olizuje po tom, čo si ich vezmete do náručia? Chcú si totiž obnoviť na kožúšku svoj vlastný pach.
Použité zdroje informácií: Roger Tabor, 100 spôsobov, ako rozumieť vašej mačke, Mladá fronta