Kde sa s psíkmi počíta?
Tiež si ešte spomínate na dobu, kedy sa psy bez diskusií uväzovali k zábradlie pred samoobsluhou, poštou či reštaurácií? Psík poznal akurát svoje najbližšie okolie, nemal ak ešte tú smolu, že bol dni aj noci uviazaný vonku u búdy veľkosti jeden krát dva metre, ktoré boli jeho jediným domovom.
Dnes, samozrejme, stále platia určité obmedzenia, kam by ste svojho psíka brať nemali, ale ani to nie je už tak jednoznačné, záleží často na dohovore s ľuďmi. A čím to je, že sa v dnešnej dobe pes stáva súčasťou našich rodín, cestuje s nami na dovolenku a nie je už niekde len tak odložený pre potreby svojho pána? Odráža to náš užší vzťah k domácim zvieratám alebo je to v medziľudských vzťahoch a tak trochu v záujmoch obchodných?
Existuje rad vymožeností pre psov, ktoré by predtým ľuďom mohli pripadať smiešne. Obchody pre psov ponúka všetko od krmiva a obojkov cez hračky až ku psím Obliečkom. Ľudia si prirodzene zvykli všetky tieto veci prijímať (až na pár skalných výnimiek, ktoré by psovi nikdy nekúpili pískacie hračku alebo oblek na zimu a svojho psa chovajú najlepšie na záhrade, samozrejme záleží aj na plemene, do akej miery je pes členom domácnosti a všetkého komfortu ) a chceli by pre svojich psíkov to najlepšie. Na tento fakt potom reagujú majitelia reštaurácií, hotelov a nákupných centier a väčšinou býva v ich záujme rešpektovať želania klienta. Toto platí obzvlášť vo vyšších kategóriách všetkých týchto inštitúcií, kde zákazník platí slušné peniaze za to, aby bol spokojný. Sme teda na vážkach, či sa psie socializácie odohráva viac prostredníctvom peňazí, alebo našej lásky a ľudskosti. V každom prípade my máme naše psíkov určite z lásky a môžeme oceniť, že sa na ne v dnešnej dobe čím ďalej viac myslí. Kde všade to je?
v reštauráciách - Vyhláška o prevádzkovaní stravovacích služieb a ochrane zdravia zakazuje vstup so psami do miest, kde sa jedlo pripravuje, ale už nie priamo tam, kde sa jedlo konzumuje. Po súhlasu prevádzkovateľa reštaurácie teda môžete naobedovať aj so svojím psíkom, obvykle stačí opýtať sa obsluhy, ktorá mu okrem toho prinesie misku s vodou. Sama som sa jednak niekoľkokrát ocitla v takejto situácii a jednak bola jej svedkom. Psík by mal ale počúvať a byť pokojný, aby nerušil ostatných hostí. Ak chcete mať istotu, že váš psík nič nevykoná a nebude sa zle cítiť, môžete zvoliť niektorú reštauráciu s vonkajším posedením. Pozor na fast foodové typy občerstvenia, na dverách visí ceduľka zákazu vstupu so psami, ale opäť ide o dohodli sa s obsluhou.
v obchodoch - Záleží na type obchodu a veľkosti či nápadnosti vášho psa. Osobne mám takú skúsenosť, že vľúdne predavačky v malých pultových obchodoch nenechajú stáť vášho psíka vonku, ak ho máte pod kontrolou na vodítku, aby nenarobil nejakú neplechu a zároveň sa tam nezdržíte hodiny. V menších samoobsluhách býva psík doteraz odmietaný. Zaujímavé je, že v hypermarketoch už na dodržiavanie predpisov tak veľký dôraz kladený nie je, pritom sa jedná o rovnaký eventuálny kontakt s potravinami. Často vídam psa v nákupnom košíku (pudlík, kokeršpanielov, Westíkov, ...) alebo v náručí paničiek (typický jorkšír vykukujúce z polorozeplé bundy). Niekedy sa psíkovia v týchto hypermarketoch zúčastní aj ochutnávok salám alebo čokolády. Do psích potrieb či akvaristiky vás s psíkom určite pustí, veď to sú obchody práve pre nich!
pri cestovaní do zahraničia - Potrebujete pas, ktorý je platný medzinárodne vo všetkých členských krajinách EÚ (oficiálny názov je Pas spoločenského zvieraťa), ale vyžadujú ho aj v niektorých štátoch mimo EÚ. Je to určitá forma medzinárodného veterinárneho preukazu, kam sa zaznamenáva očkovanie proti besnote, ktoré je pre vycestovanie povinné. Sú tam aj ďalšie kolónky ako napríklad ošetrenie proti echinokokóze a kliešťom, niektoré krajiny táto potvrdenie vyžadujú. Okrem pása a očkovanie proti besnote je nevyhnutná identifikácia vášho psa mikročipom alebo tetovaním. A kam konkrétne sa môžete so svojim štvornohým kamarátom vydať? Určite by uvítal cestu do hôr, či už v lete alebo v zime. Tam ho nečakajú takmer žiadne obmedzenia a navyše bude mať z turistiky alebo zimných radovánok radosť. Ak sa chystáte v lete k moru a nechcete psíka nechať u babičky alebo v psom hoteli, ani táto cesta by nemusela byť problémová, ak si to dopredu zistíte. Na niektorých plážach je povolený vstup so psom dokonca aj do vody alebo nie sú predpisy tak striktne dodržiavané. Väčšina psov sa rada kúpe, soľ im však môže pôsobiť aj problémy, rovnako tak pozor na ušné zápaly a hlavne na dostatok tekutín a miesto v tieni.
v hoteloch a iných ubytovacích zariadeniach - Boli sme s našimi psíkmi v niekoľkých penziónoch, či už to bolo v Čechách, na slovenskom i inde. Všade je prijali ako milú samozrejmosť a dokonca nám jedného psíka chodili venčiť! Keď sme boli na rodinnej dovolenke v Nórsku v jednom prenajatom domčeku, mali tam aj malú miestnosť so psím pelechom a psími uteráky s ceduľkou, aby sme nepoužívali pre psov iné uteráky. Samozrejme by nás to ani nenapadlo, ale potešila nás tá myšlienka. V Poľsku sme boli kedysi so psom ubytovaní v jednom hoteli vyššej cenovej kategórie a tam mu dokonca uvarili večeru podľa vlastného výberu. Niekde sa za psíkmi platí, ale väčšinou je prijímaný s láskou len tak. Záleží tiež na tom, kde majú koberce, a na veľkosti a srsti vášho psíka. Najviac však záleží na ľuďoch.
v zoo - Napríklad v pražskej a brnianskej zoo alebo v Dvore Králové môžete kúpiť vstupenku aj pre svojho psíka. Vstupné nie je príliš vysoké, takže možnosť zoznámiť psíka s mnohými inými zvieratami prilákala už rad návštevníkov. Vstup je zakázaný akurát do špeciálnych zvieracích pavilónov, ale vonku si môžete s psíkom chodiť kadiaľ chcete. Zoo sú vybavené koši na psie exkrementy a dokonca aj miskami s vodou.
pri prechádzkach za kultúrou - Do divadla, kina či do zámku sa s psíkom asi len tak nedostanete, na druhú stranu by mu to ani nič moc neprinieslo (Mozartovej symfónia môže počúvať aj doma z hifi veže a filmy sleduje predsa spoločne s vami z vašej pohovky ...). Prekvapila ma však jedna skutočnosť a to síce, že je psom povolený vstup na Pražský hrad. Platí to pochopiteľne len zvonku na nádvoriach, ale aj to sa mi zdá celkom ako vymoženosť, ktorej slabina tkvie v tom, že na rozdiel od zoo nie je ani na jednom nádvorí kôš s vrecká na psie exkrementy. Pokiaľ máte menšieho psa, radšej mu návštevu Hradu odoprite, mohol by byť ušliapaný davom turistov. Sú lepšie miesta, ktoré váš psík ocení.
na lanovke - Moji rodičia išli so psom nedávno lanovkou na Skalnaté pleso a na Hrebienok. Aj na Sněžke už máme vyskúšanú jazdu nadol (cesta hore je pre psa veľmi zábavnú pešo!). A dokonca ani na sedačkovej lanovke nie je pes výnimkou, lepšie je ho mať v batohu. Takto sme lyžoval s našim pokojnejším westík.
Text: Martina Pumrlová
Foto: Alice Jirásková