Aj keď si to možno nechceme pripustiť, aj v živote našej mačky nastane raz obdobie, kedy začne starnúť.
Pre majiteľov mačiek nie je zrovna moc potešujúce správou, že mačky starnú oveľa rýchlejšie ako ľudia. Na starnutia sa podieľa množstvo faktorov. Neovlivnitelnými faktorom sú dedičné dispozície, ktoré si každá mačka nesie po svojím predkoch. Ďalšími fa ktory, ktoré majú vplyv na dĺžku života, a ktoré už ovplyvniť môžeme, sú kvalitné strava a starostlivosti, kvalita života a dostatok pohybu. Dĺžka života sa líši aj podľa jednotlivých plemien, sklony k dlhovekosti majú najmä Birma a siamské mačky, to však neznamená, že by sa ostatné plemená nemohla dožiť úctyhodného veku.
Kedy mačka začína starnúť
Starnutie u mačiek všeobecne začína od ôsmeho roku života, vo veku desiatich rokov je mačka považovaná za starú. Posledné odchovy mávajú mačky okolo siedmeho roku, kocúri kryjú dlhšie. V priemere sa mačky dožívajú 15 rokov. Poznáme však aj prípady, keď sa mačky dožívajú aj 20 rokov a viac. V Guinessovej knihe rekordov z roku 2007 nájdeme záznam o mačke Creme Puff, ktorá sa dožila neuveriteľných 38 rokov. Je nutné podotknúť, že čo pre jednu mačku znamená takmer hraničné vek, pre inú mačku nepredstavuje až tak výrazné obmedzenia.
Porovnanie veku mačky a človeka
Jeden rok života mačky sa v priemere počíta za sedem rokov života človeka. Mačiatka sa však vyvíjajú oveľa rýchlejšie ako deti, takže prvý rok života mačky zodpovedá pätnástich ľudským rokom. Dva roky života mačky zodpovedajú veku 25 rokov u človeka, 6 rokov mačky zodpovedá 45 rokom človeka a 10 rokov mačky je ako 60 rokov človeka. Štrnásť rokov života mačky predstavuje 70 rokov života človeka a prípadná dvadsiatka u mačky sa rovná ľudskej devadesátce.
Predlžovanie priemerného veku
So zlepšujúcou sa veterinárny starostlivosťou as kvalitou stravy sa priemerná dĺžka života predlžuje. Počas posledných päťdesiatich rokov sa dĺžka života mačiek takmer zdvojnásobila. Na predĺženie priemerného veku má vplyv aj chov v byte, čím sa mačky vyhýbajú nebezpečenstvom, ktorá by na nich číhali vo vonkajšom prostredí, či už v podobe prechádzajúcich áut, šarvátok s inými mačkami alebo v podobe napadnutia psom. Podľa štatistík sa vyššieho veku dožívajú kastrované mačky, čo súvisí práve s vyššie uvedeným faktorom vonkajšieho nebezpečenstva, lebo kastrované mačky sa viac drží doma a nemajú toľko potrebu sa túlať.
Láskyplná starostlivosť a trpezlivosť sú základ
Rovnako tak ako starí ľudia potrebujú stálu a láskyplnú starostlivosť, potrebujú ju aj starnúcu mačky. S pribúdajúcim vekom bývajú často nevrlé a nervózny, pretože horšie znášajú ruchy bežného života. Starnúca mačke by sme mali poskytnúť bezpečné útočisko, kde nebude nikým rušená a kde nájde pokoj pre svoj odpočinok. Je dôležité upozorniť návštevy a malé deti na to, aby mačku nechali v pokoji a počkali, až si sama príde pre pohladenie.
Vyhnime sa náhlym zmenám
Staršie mačky sú veľmi citlivé na zmeny, preto sa tieto zmeny v ich živote snažíme obmedziť na nevyhnutné minimum. Pre staršie mačku môže znamenať veľký stres aj nový kus nábytku, nieto potom novo prichádzajúci mačka alebo mačiatko. Nemusí to tak byť samozrejme vo všetkých prípadoch, ale väčšina starších mačiek sa vyrovnáva so zmenami ťažko. Ak je to možné, s mačkou necestujú. Pre bežné očkovanie si zistíme kontakt na veterinára, ktorý by mohol prísť k nám domov. V čase našej dovolenky zaistíme mačke stráženie, a to najlepšie od osoby, ktorú pozná, a ktorá k nám bude dochádzať.
strata pohyblivosti
S pribúdajúcim vekom prichádzajú problémy s kĺbmi a artritídou a mačky stráca mrštnosť. Ak mačka chodí von, bude sa v starobe viac držať doma a prechádzky do vonkajšieho prostredia obmedzí na kratšiu dobu. Mali by sme jej prianie rešpektovať a byť k nej trpezliví. Mačka už nemôže skákať do výšok rovnako mrštne ako v mladosti, preto by sme jej mali pelechy a najrôznejšie domčeky umiestniť na zem, na pokojné miesto bez prievanu. V starobe potrebuje mačka viac odpočívať a spia dlhšie ako v mladosti. Pelech by mal byť teplý, v zime je najlepšie umiestniť ho do blízkosti krbu alebo ústredného kúrenia. Na najnižší stupeň podněj môžeme zapnúť elektrickú dečku.
Vek a vonkajšie mačky
Starnutie má najmarkantnejší vplyv na život mačiek bez domova. Tieto mačky si musí denne obstarávať potravu a potýkať sa s prípadnými nepriateľmi. Strata zraku, ubúdajúce sluch a obmedzená pohyblivosť má za následok nedostatok ulovenej potravy, a tým i utrpenia mačky. Tiež pri potýčkach s nepriateľom môže staršie mačka utŕžiť nepríjemné šrámy. Zaujímavým úkazom u mačiek je to, že ak mačka stratí funkciu niektorého zo zmyslových orgánov, posilní sa tak funkcie iného zmyslového orgánu.
Mačacích toaliet nie je nikdy dosť
Aby sme sa vyhli nehodám, znásobíme doma počet mačacích toaliet, ku ktorým musí byť zaistený dobrý prístup. Mačka už nie je tak rýchla ako predtým, a tak keď si náhle potrebuje uľaviť, nemusela by stihnúť vyhľadať vzdialenú toaletu. Preto záchůdky rozmiestnime na rôzne miesta po dome, a to najmä v blízkosti miest, kde mačka rada odpočíva.
Zmena správania mačky
Staršie mačky často vyžadujú viac pozornosti svojho človeka. Viac túžia po fyzickom kontakte, preto do denného programu zaradíme hladenie, opatrné masáže alebo jemné kefovanie kožúšku. Na mačku počas hladenie či kefovanie vľúdne hovoríme, utužíme tak vzájomný vzťah. Starnúca mačky sa môžu prejavovať hlasnejšie ako v mladosti, najmä v noci môžeme počuť hlasnejší výkriky. Ak je zo zdravotného hľadiska všetko v poriadku, nie je potrebné sa príliš znepokojovať. Mačku slovami a hladením ukľudňujeme.
Ako kŕmiť staršie mačku
Mačacie dôchodcovia potrebujú stravu rozdielnu od mačiatok alebo mačacích dorastencov. Strava by mala byť chutná a dobre stráviteľná a zároveň by mala obsahovať vyvážený pomer bielkovín, sacharidov a tukov, rovnako tak vitamínov a minerálov. Pre dobré trávenie je dôležitá aj vláknina, ktorá zlepšuje pohyblivosť a funkciu čriev a tým predchádza vzniku zápchy. S výberom krmiva pre mačacie seniorov by nám mal pomôcť veterinár. Staršie mačke nechávame potravu k dispozícii po celý deň, pretože potrebuje jesť v menších dávkach a častejšie. U mačiek sa sklony k obezite (predovšetkým u mačiek kastrovaných) je nutné kŕmnej dávky strážiť, prípadne upraviť podľa dennej aktivity. Krmiva by mala mať zníženú energetickú hodnotu, pretože u starších mačiek dochádza k zníženiu metabolických pochodov, redukuje sa svalová hmota a množstvo fyzickej aktivity. Samozrejmosťou je stály prístup k vode. Pre správnu funkciu obličiek sa odporúča potravu mierne (naozaj mierne!) Soliť, alebo do vody pridávať trocha kondenzovaného mlieka, čím podporíme pitný režim. Mačky podnecuje k pitie fontánka na vodu, lebo tečúcu vodu milujú. Obsah vody v krmive môže zvýšiť podávaním vlhkého krmiva alebo pridaním vody do krmiva.
Choroby sprevádzajúce starobe
Nezabudnime na to, že staroba sprevádzajú najrôznejšie choroby, či už sú to problémy s pohybovým aparátom, močovými cestami alebo chrupom. Pravidelne preto vykonávame kontrolu kože, srsti a chrupu. Pri starnutia dochádza k žltnutiu zubov, výraznejšiemu tvorenie zubného kameňa a dokonca k vypadávaniu zubov. Nekvalitné starostlivosť by v tomto prípade mohla znamenať znížený záujem mačky o potravu. Pri strate chrupu je potrebné potravu vopred rozomlieť. Starnutie mačky je tiež možné pozorovať na očiach, ktoré sú často zakalené, a to v dôsledku šedého zákalu. Srsť staršie mačky nie je toľko lesklá a hustá ako predtým, preto sa odporúča kŕmiť krmivom obsahujúcim rybí tuk. Niektoré staršie mačky môžu trpieť zápchou, v tomto prípade do stravy zaradíme mliečne výrobky a poradíme sa s veterinárom.
Dôležité návštevy u veterinára
Nezabudnime na pravidelné návštevy veterinára, ktoré môžu včas odhaliť známky choroby a pomôžu včas nasadiť účinnú liečbu. Ako už sme si povedali vyššie, ideálne je si pre starnúcu mačku vybrať veterinára, ktorý môže na nevyhnutné očkovanie dochádzať k nám domov. Do veterinárnej ordinácie sa tak budeme dostavovať iba na vyšetrenie, pri ktorých sú potrebné prístroje. Ak u mačky prepukne vážna choroba, u ktorej nie je šanca na jej vyliečenie a život mačke prináša viac utrpenia ako spokojnosti, je na zvážení každého majiteľa, či nenechať svojho maznáčika uspať. Aj keď je to veľmi bolestné a ťažké, pre chorú mačku to môže znamenať vyslobodenie z jej trápenia. O takomto rozhodnutí sa musíme samozrejme vždy poradiť s veterinárom. Pri uspanie dostane mačka injekciu, ktorá pôsobí podobne ako celková anestézia na človeka.
Hrou a pohybom k dlhovekosti
Aby naša mačka zostala do vysokého veku aktívny a v dobrej fyzickej kondícii, je pre ňu dôležitý pohyb. Ak mačka chodí von, má pohybu pravdepodobne dostatok, ale ak sa jedná o mačku čisto bytovú, mali by sme jej k pohybu podnecovať. Hrajme si preto s ňou s mačacím mávatka, Hádžte jej myšky alebo loptičky, využime hry v mačacom tuneli. Aktívne a spokojná mačka má väčšiu šancu dožiť sa požehnaného veku.
Text: Iva Kaprálková
Chovateľská stanica britských mačiek SweetNozzles, CZ