Dokážu rodičia po prázdninách odolať túžbe dieťaťa vziať si do mesta vidieckej mačiatko či šteniatko? Niekedy ťažko, a po prvých dňoch v mestskom byte zistí, že je to iné ako na záhrade, zvierati je potrebné zabezpečiť pelech , mačke záchod, so psom chodiť von, absolvovať veterinárnej prehliadky a rôzne očkovania. Nehovoriac o tom, že vonkajšia zviera sa doma často nudí a môže preto rôznym spôsobom "škodiť". Čo s ním potom? Do útulku, alebo je vypustiť? Len to nie!
Podobné to je pri návrate zo zahraničnej dovolenky. Je potrebné si uvedomiť, že vytrhnúť zviera z jeho prostredia a previezť ich do iného, jemu cudzieho, môže byť pre nich a aj pre rodinu frustrujúce a veľa problematické.
Ak sa niekto chystá zaobstarať si domov zviera, "aby mali deti radosť, keď po tom tak baží", malo by to byť po zrelej úvahe a nie pod dojmom okamžitých citov. Priviesť si domov psa alebo mačku, to znamená prijať ďalšieho člena rodiny, ktorého musia akceptovať všetci a niesť zaň zodpovednosť.
Treba tiež upozorniť na to, že nemožno dovážať zo zahraničia psy a mačky, keď nespĺňajú podmienky dovozu (napríklad nie sú vakcinované proti besnote, prípadne nemajú sérologické vyšetrenie) a nesmie sa dovážať napríklad niektoré korytnačky ani iní plazy a zvieratá uvedené na zozname CITES.
Niekedy je ťažké odolať náhlemu nútenia zaobstarať si zviera a tzv. Je zachrániť z jeho krušných podmienok, avšak tieto podmienky sa zdajú nepriaznivé iba nám, z nášho ľudského pohľadu. Však ani my ľudia nechceme byť "zachránení" proti vlastnej vôli. A možno aj tá roztomilá mačka má svoj domov, len sa tak trošku "túla". Je teda dobré sa na vec pozrieť aj z tohto hľadiska. A pridajme i hľadisko veterinárnej.
Josef Duben, tlač. hovorca SVS, www.svscr.cz