Hoci by sa mohlo zdať, že s prichádzajúcou jeseňou sa týchto nebezpečných parazitov zbavíme, nie je to pravda. Vplyvom klimatických zmien sú kliešte aktívne po celý rok a je potrebné sa pred nimi chrániť permanentne. Ostražití by sme mali byť nielen u seba a detí, ale aj u našich psov a mačiek.
Napadnutie parazitom počas jesenných mesiacov so sebou navyše nesie aj väčšie riziko ochorenia, pretože kliešte sú v tejto dobe viac zamorená a infekčné. Touto dobou sa totiž nachádzajú vo svojom vyššom vývojovom štádiu, ktorému musí predchádzať nasatie krvi. Pretože parazit musel sať krv iného zvieraťa, riziko jeho infekčnosti sa zvyšuje. Pri úvahách, či je prevencia naozaj nevyhnutná, je dobré si pripomenú pár základných faktov.
Samička kliešťa je schopná zniesť až 7 000 vajíčok a všetky môžu byť infikovaná napr. Boreliózou. Samotný vývoj kliešťa trvá 4 až 6 mesiacov, ale na svojho budúceho hostiteľa môže čakať až rok. Nikdy tak nemôžeme mať istotu, že práve nás alebo nášho psa nestretne pri prechádzke lesom kliešť prenášajúci Lymská borelióza, babezióza alebo kliešťovú encefalitídu. A pritom stačí len zamedziť prisatia kliešťa a tým aj prenosu infekcie.
Mačku aj psa pred kliešťami (a zároveň i blchami) dlhodobo ochráni napr. Antiparazitárny obojok (napr. Foresto vhodný aj pre šteniatka od 7 týždňov veku a mačiatka staršie 10 týždňov veku). Jediné, čo je pri aplikácii obojku potrebné, je, aby bol nasadený tak, aby bol v kontakte s kožou zvieraťa. Z obojku sa postupne uvoľňujú látky, ktoré zviera pred kliešťami ochráni. Nasadený antiparazitárny obojok tak ponúka veľmi účinnú, dlhodobú a pohodlnú ochranu pre vášho domáceho maznáčika a tým aj ochranu zdravia vašej rodiny.
Prehľad ochorenie prenášané kliešťami aneb minimálne tri dôvody k dlhodobej prevencii psov i mačiek pred kliešťami
Anaplazmóza - je v Slovenskej republike najrozšírenejším ochorením prenášaným kliešťami. Až 26% psov u nás trpí týmto ochorením. Ak krv takto nakazeného zvieraťa saje kliešť, ktoré sa následne premiestni na človeka, je tu reálna šanca nákazy týmto ochorením aj u človeka. Príznaky tohto ochorenia sú napr. Horúčka, depresie, anémia, strata hmotnosti.
Babezióza - je ďalším z ochorení prenášaných vektormi. Aj v tomto prípade sú vektory kliešte. Prejavuje sa nechutenstvom, horúčkami, medzi príznaky sa môže radiť taktiež vracanie, chudnutie, stomatitídy (zápal sliznice ústnej dutiny) s vredy atď.
Borelióza - prisaje Ak sa infikované kliešť na svojho hostiteľa, prenáša do jeho tela spolu so svojimi slinami tiež baktérie borélie. Dôležité je preto vôbec zamedziť samotnému prisatí kliešťa do kože. Borelióza sa prejavuje letargiou, horúčkami a významným kolísaním telesnej teploty. Jeho následky sú potom artritída, poškodenie centrálneho nervového systému, srdca, obličiek a pečene.