Jar je v plnom prúde as oteplením a rozkvitnutými stromy prišli aj nepozvaní návštevníci - kliešte. Na časté otázky týkajúce sa týchto nepríjemných parazitov odpovedá MVDr. martin Bonczek
1 / Aká je najlepšia prevencia pred kliešťami?
Ideálne formou prevencie je pravidelná aplikácia antiparazitárnych prípravkov (napr. Spot-on Fypryst chráni psa približne 4 týždne pred kliešťami a 8 týždňov pred blchami. Mačku potom približne 2 týždne pred kliešťami a 5 týždňov pred blchami. Vždy v závislosti na zamořenosti územia.).
2 / Ktorým miestam sa vyhnúť a kde je najväčší výskyt kliešťov?
Kliešte sa najčastejšie vyskytujú na teplých a vlhkých miestach, optimálne podmienky majú napr. V listnatých lesoch, na ich okrajoch vo vysokej tráve a podobne.
3 / Aké nebezpečenstvo hrozí ľuďom, ak zviera prinesie domov kliešť?
Keďže kliešť môže byť prenášačom nebezpečných ochorení (napr. Borelióza, encefalitída), hrozí toto riziko aj pre majiteľa psa nabo mačky, na ktorého sa môže kliešť tiež prisať a človeka nakaziť.
4 / Kam sa kliešť najčastejšie prisaje?
Kliešť si pre prisatie vyberá najmä miesta s tenkou vrstvou kože, kde sa ľahko prichytí a samozrejme zároveň taky oblasti na tele, ktoré sú mimo dosahu zvieraťa, aby si ho samo nemohlo vykusnúť. Preto u psov i mačiek nachádzame kliešte často napr. Na hlave, na ušiach a pod.
5 / Ako poznáme kliešťovú encefalitídu?
Medzi hlavné príznaky ochorenia patrí horúčka a neurologické poruchy. U niektorých zvierat môže ochorenie prebiehať latentne, bez prejavenie klinických príznakov, ale u niektorých končí zdĺhavými zdravotnými problémami a môže skončiť aj smrťou.
6 / Ako spoznám, že bolo kliešť infikované?
Inkubačná doba u psov trvá 4-9 dní, potom sa môžu objavovať prvé príznaky ochorenia a je potreba vyhľadať veterinárneho lekára. Aby sme týmto možným problémom predchádzali, je potreba zviera chrániť preventívne aplikáciou antiparazitárního prípravku.
7 / Ako kliešť zlikvidovať? A ako miesto po prisatí kliešťa najlepšie ošetriť?
Na vytiahnutie kliešťov sa používajú špeciálne klieštiky , ktoré sa dajú kúpiť u veterinára alebo v PetShop. Miesto je dobré dezinfikovať niektorým z dostupných preparátov. Ideálne likvidáciou je napríklad spláchnutie kliešťa do wc.
8 / Kedy je nutné navštíviť veterinára?
Ak si na vytiahnutie kliešťa netrúfate, navštívte svojho veterinárneho lekára. Rovnako tak je potrebné nechať zviera vyšetriť, pri akejkoľvek zmene zdravotného stavu.
9 / Ako správne aplikovať spot-on?
Aplikácia je veľmi jednoduchá. Stačí vybrať jednodávkovú pipetu zo sáčku, sňať čiapočku, ktorú potom opačným koncom nasadíte na pipetu a pretlačiť jej plombu. Potom už len rozhrňte srsť zvieraťa v oblasti medzi lopatkami, priložte hrot pipety na kožu a stlačte tak, aby sa jej obsah vyprázdnil na koži.