Kliešte útočia aj v septembri

Nielen ľudia, ale aj naši štvornohí kamaráti sú pri prechádzkach v prírode veľkým lákadlom pre kliešte. Je preto potrebné ich dostatočne chrániť. Preventívnych opatrení existuje celý rad. Svojmu psovi môžete zaobstarať špeciálny obojok, kvapky alebo napríklad sprej. V prípade, že zviera kliešť predsa chytí, rozhodne nepoužívajte oleja. K jeho odstráneniu sú vhodné len klieštiky či pinzeta.

Kliešte majú najradšej teplo a vlhko a najčastejšie na ne môžeme naraziť vo vlhkých lesoch a lúkach. Vzhľadom k tomu, že títo roztoče prenášajú infekčné choroby ako je napríklad borelióza, nemali by sme dlhé prechádzky v prírode s našimi štvornohými kamarátmi podceniť. "Ochranu psov pred kliešťami považujem za absolútne nevyhnutnú súčasť každodennej starostlivosti o naše štvornohých kamarátov. Rozhodne by sme ju nemali brať na ľahkú váhu. Ochorenie boreliózou je pre psov rovnako nebezpečné ako pre ľudí a môže skončiť aj smrťou, "upozornil pavel Klega , Námestník pražského primátora a patrón útulku Jaroslavy Kladivové v Modřanoch. Psy pritom môžeme chrániť hneď niekoľkými spôsobmi. Rovnako ako u ľudí existuje aj pre zvieratá očkovanie, rad veterinárov ho však neodporúča. Vhodnejšie je bežná prevencia. Psičkári najčastejšie zaobstarávajú svojím psom špeciálne obojky, ktorá ich chráni nielen proti spomenutým roztočom, ale aj blchám. Pôsobí zhruba štyri až sedem mesiacov. Je možné zakúpiť tiež kvapky, ktoré sa dávajú zvieraťu za krk. Tie sú o niečo drahšie ako obojky a navyše pôsobí len jeden mesiac. Obľúbené sú potom spreje s dlhodobou účinnosťou, ktoré sa vtierajú zvieratám do srsti. "Každému psovi vyhovuje niečo iné a na určité látky môžu byť niektorí z nich aj alergickí. Je preto potrebné jednotlivé preventívne opatrenia proti kliešťom najprv vyskúšať, "podotkol Pavel Klega.

Dlhoročné skúsenosti s problematikou psov a kliešťov má tiež psie útulok v pražských Modřanoch, ktorého majiteľka Jaroslava Kladivová musí počas leta chrániť pred nebezpečnými roztočmi desiatky štvornohých zverencov. "V našom útulku používame predovšetkým spreje s dlhodobou účinnosťou. Obojky totiž psíkovia občas stratí a pri tak veľkom množstve psov je aj zložité sledovať, ako majú obojok dlho a kedy je nutné ho vymeniť. Kvapky potom dávame len plachým psom, "oznámila Jaroslava Kladivová.

V prípade, že sa pes kliešťovi nevyhne, je nutné ho odstrániť pomocou špeciálnych klieštikov, ktoré kúpite v lekárni, alebo obyčajnú pinzetou. Potom je dobré ranu dezinfikovať. Rozhodne však k likvidácii kliešťa nepoužívajte oleja. Roztoč sa totiž začne dusiť a vypustí všetky tekutiny do tela psa a prípadné infikovanie boreliózou je potom pravdepodobnejšie.