Nielen ľudia, ale aj naši štvornohí kamaráti sú pri prechádzkach v prírode veľkým lákadlom pre kliešte. Je preto potrebné ich dostatočne chrániť. Preventívnych opatrení existuje celý rad. Svojmu psovi môžete zaobstarať špeciálny obojok, kvapky alebo napríklad sprej. V prípade, že zviera kliešť predsa chytí, rozhodne nepoužívajte oleja. K jeho odstráneniu sú vhodné len klieštiky či pinzeta.
Kliešte majú najradšej teplo a vlhko a najčastejšie na ne môžeme naraziť vo vlhkých lesoch a lúkach. Vzhľadom k tomu, že títo roztoče prenášajú infekčné choroby ako je napríklad borelióza, nemali by sme dlhé prechádzky v prírode s našimi štvornohými kamarátmi podceniť. "Ochranu psov pred kliešťami považujem za absolútne nevyhnutnú súčasť každodennej starostlivosti o naše štvornohých kamarátov. Rozhodne by sme ju nemali brať na ľahkú váhu. Ochorenie boreliózou je pre psov rovnako nebezpečné ako pre ľudí a môže skončiť aj smrťou, "upozornil
Dlhoročné skúsenosti s problematikou psov a kliešťov má tiež psie útulok v pražských Modřanoch, ktorého majiteľka
V prípade, že sa pes kliešťovi nevyhne, je nutné ho odstrániť pomocou špeciálnych klieštikov, ktoré kúpite v lekárni, alebo obyčajnú pinzetou. Potom je dobré ranu dezinfikovať. Rozhodne však k likvidácii kliešťa nepoužívajte oleja. Roztoč sa totiž začne dusiť a vypustí všetky tekutiny do tela psa a prípadné infikovanie boreliózou je potom pravdepodobnejšie.