Zlatý retriever Morgan nemohol ešte pred 11 mesiacmi takmer chodiť. Dnes sa s radosťou pustí za hodenú konárov a pohyb mu nerobí žiadny problém. Morgan je živým dôkazom účinkov autológnych kmeňovými bunkami, ktorú v decembri 2010 podstúpil.
V Prahe sa 1. novembra konala tlačová konferencia, kde bol predstavený tento unikátny spôsob liečby. Metódu liečby pohybového aparátu kmeňovými bunkami predstavili novinárom Mgr. Daniel Bezděk, konateľ spoločnosť EponaCell, sro, ktorá ako jediná v Českej republike ponúka liečbu pomocou vlastných kmeňových buniek, Doc. MUDr. Eva Syková, riaditeľka Ústavu experimentálnej medicíny pri AV ČR, MVDr. Zdeněk Žert, CSc. z Kliniky chorôb koní Fakulty veterinárneho lekárstva v Brne a MVDr. Blanka Neumannová z Veterinárneho centra PAC, ktorá so sebou Morgana priviezla.
Daniel Bezděk upozornil na prednosti tejto liečby: "Metóda využíva iba základné stavebné kamene tela pacienta k tomu, aby sa sám uzdravil. Poškodené tkanivá a orgány sa vďaka kmeňovým bunkám dokážu samé "opraviť", a to bez nebezpečenstva vedľajších účinkov. Podľa doterajších skúseností z výskumov iz praxe samotnej pritom táto metóda dosahuje značné účinnosti. "Liečba zvieraťa vlastnými kmeňovými bunkami príde asi na 20000 korún. Možné je tiež kmeňové bunky odobrať, rozmnožiť a potom ich použiť na liečbu.
Po etape experimentálnej liečby teraz spoločnosť EponaCell, sro rozširuje sieť veterinárnych pracovísk, s ktorými bude spolupracovať. Zároveň sa jej podarilo dokončiť laboratórium špeciálne vybavenú pre výrobu prípravkov na báze kmeňových buniek.
Podľa Evy Syková sú dobré výsledky tejto metódy vo veterinárnej medicíne dobrým znamením aj pre budúce použitie v humánnej medicíne.
Výkon samotný pozostáva z odberu kostnej drene, prípadne tukového tkaniva. U koní sa kostná dreň odoberá špeciálny punkčná ihlou z hrudnej kosti, zviera je iba ľahko utíšenie, odber absolvuje v stoji a zvláda ho bez problému. U psov sa využíva kostná dreň, ktorá sa získava väčšinou z bedrovej kosti, alebo sa využíva malé množstvo tukového tkaniva získané liposukčnej alebo malým chirurgickým rezom z oblasti brucha, prípadne slabín. Tkanivo sa potom transportuje do laboratória, kde v špeciálnych čistých priestoroch prebieha izolácie a prípadná kultivácie kmeňových buniek. Takto pripravená liečebná dávka je transportovaná späť do veterinárnej ambulancie a je zvieraťu injekčne aplikovaná do postihnutého tkaniva. Celý proces netrvá dlhšie ako jeden deň. V prípade liečby kultivovanými bunkami hovoríme o cca 14 dňoch.
Morganovci hrozilo ešte pred 11 mesiacmi utratenie alebo totálna endoprotéza - zdĺhavá, nepríjemná a pre zviera stresujúce záležitosť, prezradila Blanka Neumannová, v ktorej ordinácii sa Morgan vyliečil.
Skúsenosti s liečbou poškodených šliach koní má aj Zdeněk Žert. Klasická liečba je podľa jeho slov dlhá a zostáva po nej nepružná jazva, takže kôň môže mať trvalé následky. Liečba kmeňovými bunkami je oproti tomu rýchlejšie a bez následkov.
Unikátna metóda liečby, ktorú spoločnosť EponaCell ponúka, vracia zatiaľ do hry len psy a dostihové kone, ale už teraz je isté, že kmeňové bunky nájdu vo veterinárnej medicíne oveľa širšie využitie. Aj to je predmetom záujmu spoločnosti do budúcnosti.