Vynucuje si váš pes pozornosť kňučaním? Je to úplne normálne správanie, taký pozostatok zo šteňací dôb, kedy sa nariekaním dožadoval mamine pozornosti. Ak však kňučí skoro neustále, môže to byť dosť ťažké. Čo s tým?
Hlasné a vytrvalé kňučanie svedčí o tom, že je pes stresovaný alebo rozrušený. Možno chce ísť na prechádzku, má hlad a čaká na misku s kŕmením, alebo chce len prehnať mačku, ktorú vidí za oknom. Dôvodov môže byť veľa. Psy niekedy kňučí aj celé hodiny, hlavne v situáciách, kedy je trápia obavy, napríklad keď sú sami doma (Viac sa o strachu zo samoty dočítate tu: https://muj-pes.cz/chovani/strach-ze-samoty-160 .html ). Psy kňučanie používajú aj ako nástroj upútanie ľudské pozornosti pri žobranie o potravu. Nech už je dôvod ten či onen, pokiaľ sa nejedná o kňučanie z bolesti, ale pes sa len snaží vynútiť si svoje priania, mali by ste jeho správanie usmerniť.
Natrénujte ticho
Ak nezakročíte a nebudete chovanie psa korigovať, naopak psovi budete ustupovať a ihneď plniť jeho želanie, jednoducho sa naučí, že kňučaním dostane všetko, po čom túži. Keď chcete kňučanie umlčať, nemali by ste psa chlácholiť, ani ho upokojovať hladením a maznaním. Stavte na ignoráciu. Psovi venujte pozornosť až vo chvíli, keď kňučať prestane. Tým sa naučí, že dostane odmenu, keď nekňučí, a nie naopak. Skúste psa niečím zamestnať, aby ste ho rozptýlili. Keď začne kňučať, odveďte ho za dvere, akonáhle sa upokojí, pustite ho späť a vydajte povel "sadni" alebo "ľahni". Tým, že sa psom precvičíte niekoľko cvikov, ktoré ovláda, prestane kňučať, pretože pozornosť presunie iným smerom. Môžete ho odmeniť maškrtou . Kňučanie môžete zastaviť aj povelom "ticho". Predneste ho pevným a hlbokým hlasom. Nekričte na psa, u niektorých úzkostných psov hnevlivé napomenutie ešte zvýši ich nervozitu. Pokiaľ pes reaguje upokojením, pochváľte ho a dajte mu maškrtu. Tým sa postupne naučia, že poslúchnuť príkaz ticho je pre neho výhodnejšie ako kňučanie, ktorým nič nedosiahne.
Zdroj: Radca pre milovníkov psov, Paul McGreevy, Argo, 2005
maxpixel.net