Pes by mal byť počas dňa zamestnaný ako fyzicky, tak psychicky. Zdravý podiel aktivít v každodennom programe mu jednoducho robí dobre. Lenže ako odhadnúť tú správnu mieru?
Hovorí sa, že priemerný pes potrebuje denne celkom 2 hodiny pohybu a zamestnania. Niekto hovorí dokonca o 3 hodinách. To je však len odhad, ktorý sa mení podľa plemena a veku. Takéto workoholičky borderce by 2 hodiny venčenie v pomalom tempe sotva stačili. Naopak starší anglický buldog sa uspokojí s kratšími prechádzkami. Navyše existujú veľké rozdiely medzi jednotlivcami rovnakého plemena. Každý pes je proste iný a má rozdielne požiadavky na pohyb a psychickej zamestnanie, a preto by ste ako majitelia mali vždy zohľadňovať jeho individuálne potreby. Do všeobecných 2 hodín zamestnanie možno započítať prechádzky, hry a zábavu, výcvik a športovanie, výlety do nového prostredia, prijímanie a vykonávanie návštev - všeobecne všetko, čo prináša nejakú zmenu od každodennej rutiny. Ako páničkovia máte plno možností, ako tento časový úsek vyplniť ešte niečím ďalším. Optimálne je rôznorodý mix aktivít, ktoré psa baví a vytíží ho nielen fyzicky, ale zamestnajú aj jeho hlavu. Navyše taký výcvik poslušnosti je nevyhnutný aj z praktického hľadiska. Veď spoľahlivé privolanie je základ.
Pravidelný pohyb je nutnosťou
Denná dávka pohybu má byť rozvrhnutá do troch až štyroch prechádzok, pričom tá hlavná by mala byť aspoň hodinová (toto je všeobecné odporúčanie, opäť veľa záleží na rase a konkrétnom jedinci). Psy, ktorí sú celí deň na záhrade a majú možnosť vykonávať potrebu podľa ľubovôle, nepotrebujú nutne štyri prechádzky mimo pozemok. Stačí im jedna, ktorá bude dlhá, a druhá kratšie, pri ktorej si budú môcť v blízkom okolí ovoňať, "čo je nové". Je samozrejmé, že chorým alebo nemohúcim psom, rovnako tak dojčiacim a gravidným sučkám, sa musí frekvencia a dĺžka prechádzok upraviť na mieru. Ideálne je, ak má pes počas venčenia možnosť pravidelne sa pohrať s inými psami. Naháňačky a "hryzenie hrátky" ho pobaví a navyše také interakcie zlepšujú jeho sociálnu spôsobilosť. V tom majú výhodu mestskí psy, ktoré vyrastajú v prostredí, v ktorom sa pravidelne stretávajú s ďalšími jedincami svojho druhu. Na dedine je situácia trochu zložitejšie, ale výhodou je zase väčšiu blízkosť voľnej prírody.
Výbornou pomôckou, ktorá oživí každodenné prechádzky, je hádzačku na loptičky. Väčšinu psov aportovanie baví a pomocou loptičky dohodíte naozaj ďaleko, takže sa pes tiež slušne prebehne. Ak bývate v blízkosti rybníka, rieky, pieskovne apod., Môžete psovi hádzať loptičku do vody. Plávanie ho krásne unaví, precvičí svaly a navyše je šetrné k jeho kĺbom. Alternatívou môžu byť aj rôzne lietajúce taniere a pod. Pozor však na fyzické preťaženie! Ako spoznáte, že psovi dochádzajú sily? Klasickými príznakmi je rýchle a ťažké oddychovanie, kedy si často líha alebo sa tmoliť. V tom prípade mu doprajte pauzu! Ak ste športový povahy, vyrazte so svojím miláčikom behať. Obľúbenou disciplínou sa v poslednej dobe stáva práve c anicross, čo je druh terénneho športu so psom, keď jeden alebo aj viac psov je napojený lanom na bežca - vodcu. Pri spoločnom behu navyše precvičíte i svoju fyzičku, čo je pri dnešnom sedavom spôsobe života nesporná výhoda.
psie športy
Obzvlášť aktívne psíkovia si dozaista obľúbia rôzne kynologické športy. Vyberať môžete od agility, cez dogdancing, flyball, coursing až po dogfrisbee atď. Záleží predovšetkým na tom, čo bude baviť vášho psa a samozrejme aj vás. Pamätajte však na to, že pes, ktorý má vykonávať fyzicky náročný psie športy, by mal byť predovšetkým zdravý. Ak má váš maznáčik nejaké zdravotné problémy (najmä s kĺbmi), poraďte sa najprv s veterinárom, či je pre neho zvolená disciplína vhodná. A ako často trénovať? Záleží od druhu športu. Napríklad u dogdancingu môžete rôzne hravé prvky nacvičovať pokojne denne. Ale treba u agility sa začiatočníkom odporúča tréning raz týždenne. U psov, ktorí nie sú pre športovanie moc zapálení, dávajte pozor, aby ste ich nepřetrénovali. Dĺžka a intenzita cvičenia musí byť primeraná temperamentu psa a trvá tak dlho, kým má prebytok energie a chuti do pohybu. Rýchli psi, ktorí pohyb milujú, sú zvyčajne ochotní pracovať do úplného zničenia, preto aj tu je potrebné dôkladne sledovať ich fyzický stav a rozumne dávkovať množstvo tréningovej záťaže. Samozrejme aj tu platí pravidlo, že je vhodné poradiť sa s odborníkom alebo skúsených chovateľom, ktorý danému športu rozumie a zodpovie vám všetky otázky.
Odpočinok je tiež dôležitý
Je potrebné si uvedomiť, že fáza pokoja je minimálne rovnako dôležitá ako aktivita a rozmanitosť nových podnetov. Na rozdiel od ľudí psy nespí len v noci, preto by mali mať možnosť nejaký čas odpočívať a zdriemnuť si tiež dopoludnia a popoludní. Hoci to možno znie trochu paradoxne, tak pes, ktorý by bol zamestnaný celodenne, by čoskoro začal trpieť stresom z "voľnočasových aktivít". Preto pre vás, pánov, je rovnako dôležité postarať sa o psie odpočinok, ako o to, aby ste svojmu psovi umožnili vyvíjať nejakú činnosť.
vyňuchanie unaví
Super aktivitou sú tiež najrôznejšie hry, ktorými psa zabavíte. Ak ste si so svojím miláčikom obľúbili čenichací hry, ktorých súčasťou je cielené hľadanie nejakého predmetu (napríklad rozsypané granule v špeciálne upravenej debne alebo vonkajšie stopovanie), vedzte, že aj pár minút dokáže psa unaviť. Berte na to ohľad a doprajte mu medzi jednotlivými lekciami dostatočne dlhé pauzy. Napríklad vycvičení záchranársky psi obvykle nehľadajú objekt dlhšie ako 15 až 20 minút v kuse. Niet sa čomu čudovať, pretože keď psi čenichají, počet dychov za minútu sa u nich pohybuje až okolo 300 - to preto, aby dobre vnímali všetky pachy. Už to samo o sebe je značne namáhavé. Pritom jednoduchým prijatím pachových častíc to nekončí, pretože všetky zmyslové vnemy potom musia byť spracované v mozgu, ktorý beží na plné obrátky. S nadsázkou by sa dalo povedať, že hry určené pre nos sú ako "jogging pre mozog". Veď si spomeňte na váš ľudský život, nemusíte sa venovať žiadnemu náročnému športu, aby ste boli večer unavení k padnutie. Sústredená duševnej práce spojená so stresom vás dokáže mnohokrát ešte viac odrovnať. Preto aj keď sa to napríklad nezdá, tak hry na pachové práce, hoci nie sú moc dlhé, vášho psíka unaví a krásne ho vytíží.
Zdroj: Ako zabaviť psa, aby sa nenudil, Christina Sondermann, Grada, www.grada.cz