Objav konejšivých signálov sa stal akýmsi celosvetovým revolučným poznaním v etológiu psov. Naši psi s nami totiž počas dňa neustále komunikujú. Samozrejme každý vie, že pes sa nám snaží niečo povedať, keď šteká, ale málokto tuší, že ku komunikácii využíva celé svoje telo. Ak sa človek na správanie svojho psa začne sústrediť, čoskoro zistí, že prejavuje rôzne "gestá" a pohyby. Občas si zívne, tú sa oblizne, inokedy "z ničoho nič" si začne hrýzť nohu, alebo uhýbať hlavou. Človek tomu zriedkakedy prikladá hlbší význam a na psovi otázky a prosby nereaguje.
Čo sú pokojné signály?
Olízanie sa - rýchle, nepatrné olízania, alebo naopak jasne viditeľné olizovanie sa.
Zívnutie - psík si zívne a často nasleduje ešte ďalšie konejšivý signál.
Odklonenie hlavy - je zo strany psa akýsi prejav toho, že sa správate "neslušne, nezdvorilo", pes otočí hlavu, alebo ju mierne odkloní. Veľmi často sa takto deje pri strete s fotoaparátom.
Privretie očí / rýchle žmurkania - je často sprevádzané práve odklonením hlavy, či olíznutím sa a je používané najmä v situáciách, keď psík nemá možnosť voľby iného signálu.
Presmerovanej správanie - pes v pokoji leží, keď v tom sa okolo neho začne diať niečo, nerozumie tomu a je z toho zmätený, začne si napríklad hrýzť nohu, lízať si brucho atď.
Čmuchání - na vychádzke si psa zavoláte, ale on zrazu začne Cuche, naťahovať ňufák do vzduchu, akoby lapal nejakú prekrásnu vôňu, alebo naopak začne ňufákom rejdit po zemi a vy nadobudnete dojem, že vás nepočuje, alebo nechce vypočuť. V skutočnosti vás napríklad len upokojujú.
Stuhnutí - túto pozíciu pes často uplatňuje vo chvíli, keď sa stretáva s iným psom, spomalí svoj pohyb, až dočista "zmrzne". Napäto stojí a nehýbe sa.
Keď sa pes otočí k niekomu bokom alebo zadkom, vysiela silne konejšivý signál.
Kedy je psi prejavujú?
Psy používajú pokojnej signály ako určitý druh komunikácie. Snaží sa dať inému psovi (alebo človeku) najavo, že s ním majú priateľské úmysly a nehodlajú sa prať. Olíznutím, zívnutím či iným signálom dáva pes tvorovi, ktorého práve stretáva, najavo, aké úmysly s ním má. V prípade využitia konejšivých signálov teda hovorí, že len tie dobré. Jednou zo situácií, kedy pes vyšle konejšivý signál, je napríklad zoznámenie.
Používa ich aj v iných situáciách?
Určite áno, predstavme si situáciu: psík leží v predsieni, na svojom obľúbenom baculatou vankúšmi a odpočíva. Zrazu zazvoní zvonček, členovia jeho domácnosti idú otvoriť a do dverí sa hrnie niekoľko ľudí. Všetci sa búrlivo vítajú a objímajú, sem tam zavýskne päťročné decko a strýcovi upadne kovová lyžice na dlaždice. Je zmätená atmosféra a psík sa v nej nemôže vyznať, začne používať pokojnej signály ako informáciu o tom, že útočiť nechce, ale táto situácia je mu nepríjemná a rád by, aby skončila. Pokiaľ si jeho majiteľ všimne, že je pes nesvoj, môže mu pomôcť a poprosiť hostí o trochu pokoja. Pohladenie psa po tvári, smerom od kútikov mu tiež môže pomôcť upokojiť sa (psi sa kútikov vzájomne dotýkajú vo chvíli, keď sa zámerne uzmierujú a vykazujú prejavy priateľstva). Behom chvíľky už vrtí chvostom a začne byť spokojný z novo prichádzajúcich hostí. Pokiaľ sa ale bude pre psíka stresová situácia stupňovať, môže od nepočuteľných signálov prejsť k tým, ktoré sú zvučné (štekanie, zakňučanie alebo zavrčanie). Až v tej chvíli nepozorný majiteľ zistí, že je niečo v neporiadku. A pes dostane vyhubováno, čo si dovoľuje štekať ... Majiteľ si totiž ani neuvedomí, že pes o svojom nepokoji upozorňoval upokojujúcim signály už skôr. Rovnako tak je pes môže začať vysielať v situácii, keď pred neho postavíte fotoaparát a hodláte si chlpatého štvornožcov zvečniť. Pes začne uhýbať, olizovať sa a zívať ... V tom prípade "upokojujú fotoaparát" a je z toho patrične nervózny. Sú teda situácie, kedy pes vysiela pokojnej signály, pretože tým chce niekomu naznačiť dobré úmysly, alebo ho upokojiť, vidí-li, že je nepokojný. Ale potom nastávajú situácie, kedy je pes v strese, nevie, čo sa okolo neho deje, vysiela pokojnej signály a na vás je, aby ste ho z nepríjemnej situácie dostali a pomohli mu. Pokojnej signály môžete pozorovať na stole u veterinára alebo pri úprave srsti v kaderníckom salóne. To sú chvíle a zážitky, ktoré neovplyvníte a pes je musia prečkať. Niekedy pomôže vyslať konejšivý signál smerom k psovi a ten sa tak upokojí. V inej situácii vyslanie konejšivého signálu môže mať opačný efekt. Prirovnaním je situácia, keď sa vás chodec spýta "Koľko je hodín?" A vy mu odpoviete "Koľko je hodín?", Tým pádom tú otázku vrátite a je to bez efektu. Je potrebné sa naučiť a vedieť, kedy signál použiť a kedy je len vrátením otázky bez odpovede späť na stranu psa. Pokojnej signály psík často vysiela aj pri výcviku. Ak začne pri poslušnosti vysielať "calming signals", je niečo zle ... Dajte si prestávku, alebo začnite trénovať iným spôsobom. V tomto prípade samotné vrátenie signálu nepomôže. Ak idete davom ľudí a váš pes začne tieto signály vysielať, môžete mu ich vrátiť a upokojiť ho tým. Ak to nepomôže, potom by sa mal človek snažiť psa z nepríjemnej situácie dostať a zbytočne ho nestresovať (prejsť na druhú stranu ulice, kde je menej ľudí a pod.)
Spýtam Ak sa ľudí v mojom okolí, či chcú porozumieť reči svojho psa a oni mi odpovie "nie", úplne na ne mením názor. Podľa mňa sú totiž sebeckí ... A teraz budem citovať Turid Rugaas "Ak sme my (ľudia) tí múdrejší, mali by sme sa naučiť porozumieť im (psom), nie naopak".
Ak vás pokojnej signály zaujímajú a chceli by ste sa o nich dozvedieť viac, odporúčam vám prečítaní knihy upokojujúco signály od Turid Rugaas vydanú nakladateľstvom PLOT. Do slovenského jazyka ju preložila Štěpánka Horáková. A to hlavné na koniec - pozorovaním psov a používaním signálov sa toho v praxi dozviete a naučíte tiež veľa! A mne už nezostáva, než vám popriať veľa zdaru!
Text: Veronika V.
Príklady:
- Keď na vás pes zašteká alebo zavrčí, otočte hlavu na stranu a pes pochopí, že máte mierumilovné úmysly.
- Ak sa ocitnete v blízkosti psa, ktorý sa bojí a vy cítite, že nemá situáciu úplne pod kontrolou, spomaľte alebo úplne zastavte; psa to upokojí.