koronaviróza psov

Ide o infekčné ochorenie tráviaceho traktu, ktorého pôvodcom je psí koronavírus. Prejavuje sa akútnou hnačkou šteniat a mladých psov.

Vážnejšie situácia nastáva, ak je nákaza koronavírusy sprevádzaná aj inými infekciami, ktoré postihujú črevo (Campylobakterióza, parvoviróza, salmonelóza).

Je to choroba pomerne častá, podľa odborníkov má protilátky proti koronavirům až 80% psov.

zdroj ochorenia

Jedná sa o vysoko nákazlivú chorobu. Zdrojom choroby je trus chorého psa. K prenosu dochádza kontaminovaným krmivom, vodou alebo predmety. Vírus prejde žalúdkom a infikuje črevné bunky tenkého čreva.

Inkubačná doba

Pohybuje sa v rozmedzí 1-4 dní. Po tejto dobe infikované črevné bunky odumierajú a odlupujú sa do čreva a na ich miesto prichádzajú bunky nezrelé. Z toho vzniká hnačka. Trus obsahuje veľké množstvo vírusu, zvyčajne je vylučovaný dva týždne. Môže sa ale vyskytnúť aj vylučovanie vírusu, ktoré trvá niekoľko mesiacov a nie je sprevádzané žiadnymi inými príznakmi, jediným dôkazom prebiehajúcej choroby je vzostup hladiny protilátok.

príznaky

Po uplynutí inkubačnej doby sa objavuje nechutenstvo, hnačka a vracanie (trvá okolo 24-36 hodín). Hnačka je kašovitý až vodnatý, farba je zelená, žltá alebo oranžová. Silne zapácha. Niekedy môže obsahovať aj hlien a krv. Choroba väčšinou rýchlo spontánne mizne a väčšina zvierat sa do týždňa uzdraví. Ale u niektorých psov sa môže hnačka striedavo objavovať ešte 3-4 týždne po infekcii. Väčšina prípadov koronaviróze prebieha bez príznakov, ale komplikujú je iná črevné ochorenie, ktorá sa pridružujú. Kombinácia parvovirózy a koronaviróze má bohužiaľ vysokú úmrtnosť. Podľa klinických príznakov nemožno koronaviróze rozpoznať od iných akútnych zápalov tráviaceho traktu.

liečba

Hladovka by mala trvať 12-24 hodín, nasledovať bude podávanie infúziou (v prípade dehydratácie) a ľahko stráviteľná diéta. Antibiotiká väčšinou nie sú potrebné.

prevencia

Dezinfekcia prostredie a izolácia chorých zvierat. Psie koronavírus je vo vonkajšom prostredí vcelku odolný, neničí ho kyslé pH a vydrží aj pomerne veľké rozmedzí teplôt. Väčšina bežných dezinfekčných prostriedkov ho však ničia. Je možno aj vakcinácia.

Zdroj: MVDr. Jana Kočová, Weimarský stavač, história chov - výcvik, Mladá fronta, 2016