Môže pes kosti? Áno aj nie, záleží od typu a samozrejme tiež na tom, či sa stravuje granulami, alebo dostáva surovú stravu.
U psov, ktoré sú kŕmené podľa Barf, predstavujú kosti v objeme kŕmené dávky zhruba 20-30% a sú nenahraditeľnou súčasťou ich jedálnička. Obsahujú totiž dobre vstrebateľný a využiteľný vápnik a ďalšie minerály.
Nikdy varené, vždy mäsité
Dôležité pravidlo, ktoré by ste mali vždy dodržiavať, je, že kosti dávate psovi vždy surové, nikdy nie varené alebo inak tepelne upravované. Kvôli pôsobeniu tepla pri varení alebo pečení totiž mení svoju srukturu, čím sa stávajú pre psa nebezpečné. Kosť stvrdne a je krehká, takže sa môže lámať na veľmi ostré kúsky. Naviac je oveľa horšie stráviteľná. Nestrávené úlomky môžu byť pre psa rizikové, pretože tu existuje hrozba, že poraní črevo. Ďalšie nepríjemností, ktorá sa bežne objavuje, je zápcha. Vždy sa podávajú len kosti mäsité, tzn. obalené mäsom. Dôvod? Aby sa aktivovali tráviace enzýmy v žalúdku, potrebuje pes zožrať tiež mäso. Kosti, ktoré sú orezané, sa psovi zle trávi a môžu spôsobovať zápchu (niekedy dokonca môžu poraniť črevá). K holým kostiam musíte vždy pridať aspoň kus tučnejšieho mäsa alebo vnútorností. Do kŕmnej dávky môžete pridať tiež trochu oleja alebo mliečnych výrobkov. Bravčová rebrá a ďalšie holé kosti Nikdy nepodávajte ráno ako prvé kŕmenie a vždy len v primeranej dávke k veľkosti psa (pre 30kg psa nedávajte naraz viac ako 3 bravčová rebrá).
Aké zvoliť?
Najvhodnejšie sú hydinové kosti (krídla, chrbty, krky alebo celé skelety) a tiež kosti králičie. Ak je váš pes alergický na hydinu, môžete mu jedálniček spestriť kosťami jahňacím alebo bravčovými (napr. Už spomínaná rebrá alebo lopatky). Medzi nevhodné kosti radíme stavce - bývajú totiž veľmi tvrdé, navyše kvôli ich tvaru je psy často prehĺtajú bez riadneho rozhryzenie. Kuracie stavce sú vhodné len pre veľké psy, stavce z kravy alebo prasaťa nie sú vhodné ani pre nich.
Zubná kefka
Aby sa pes zabavil, môžete mu podávať veľké ošípaných, oviec, teľacie alebo hovädzie kosti s kĺbmi na okus. Ideálne sú stehennej kosti, lopatky a hrudnej kosti. Veľkosť prispôsobte veľkosti psa - dôležité je, aby ich nemohol prehltnúť! Veľké kosti sa nemusíte báť dávať ani malým psom. Ich ohryzáváním si navyše výborne vyčistí zuby!
Na granular pozor
Iná situácia nastáva u psov, ktorí sú dlhodobo kŕmené granulami , postupne totiž u nich vymizol ihlový reflex. O čo sa jedná si môžete prečítať tu . Preto granulářům nikdy nepodávajte tepelne upravené kosti, pretože riziko poranenia čriev je naozaj vysoké! Pri prechode na surovú stravu buďte opatrní a nedávajte psovi kosti príliš skoro. Spočiatku mu prednášajte len mäkké surové kosti (na menšie kusy nasekaná krídla a kuracie skelety). Kosti nepodávajte skôr ako tretí alebo štvrtý týždeň, kedy je pes kŕmený surovou stravou. Žalúdok si musí najprv zvyknúť na nový druh potravy, ktorý sa musí neučiť tráviť a kosti, ktoré sú na spracovanie náročnejšie, sa podávajú až neskôr. Ak neplánujete prechod na surovú stravu, radšej ich psovi vôbec nedávajte.
Zdroj: BARF, Kŕmenie psa prirodzenou stravou, Kateřina Novosádová, nakladateľstvo Plot, 2011