Aby z vášho šteňaťa vyrástol zdravý a spokojný pes, dbajte na kvalitnú výživu a venujte mu dostatok času a lásky.
Hoci sa rôzne diéty a výživové trendy dostávajú aj do psích jedálničkov, väčšina veterinárov od nich majiteľa skôr odrádza. "Strava pre psa by mala byť kompletná a vyvážená, to znamená, že k nej už okrem pitnej vody nie je potrebné nič dopĺňať a že pes dostane všetko, čo potrebuje, aby bol zdravý a plný energie. Ak je potreba nasadiť špeciálnu stravu čiže klinickú diétu, je vhodné sa vždy poradiť s veterinárom na základe zistenej diagnózy, zdravotného problému alebo problému s nadváhou. Ak majiteľ chce zvoliť nejaký alternatívny typ kŕmenia, napr. BARF, domáci varenú stravu alebo špeciálne granule, mal by sa vždy poradiť buď s chovateľom, ktorý má s touto stravou skúsenosti, prípadne opäť s veterinárom, ktorý môže odporučiť, či je táto strava pre konkrétneho psa vhodná, "upozorňuje MVDr. Petra Miklišová, špecialistka na výživu psov v spoločnosti Purina. Veľmi diskutabilná možnosťou je vegánska varianta, ktorá sa čoraz častejšie objavuje predovšetkým u mladých ľudí. "Hoci sú psy vďaka dlhoročnému spolužitie s človekom schopní pomerne dobre tráviť aj rastlinnú stravu a teoreticky sa môžu stať vegánov alebo vegetariánov, nútiť úplne zdravé zviera prijímať len rastlinnú stravu neodporúčame. Pokiaľ pes nevyžaduje vzhľadom na svoj zdravotný stav špeciálnu výživu, je vhodné mu podávať vyváženú kŕmnu dávku zloženú z rastlinných a živočíšnych zložiek, doplnenú o vitamíny a minerálne látky, "dopĺňa Miklišová. Diéty ale nie sú jediným prehreškom, ktorého sa majitelia pri kŕmení dopúšťajú. Evergreenom, ktorý sa objavuje v mnohých domácnostiach, je odhadzovanie jedla z taniera psovi žebrajícímu pod stolom. Týmto konaním učíme psa prosíkať. Medzi ďalšie nešváry patrí nepravidelnosť kŕmenie, prekrmovania alebo kŕmenie pred prechádzkou. Špecifickou kategóriou je varená strava. Ak chovateľ varí pre svojho psa správne, strava obsahuje všetky dôležité živiny, minerály a vitamíny, tak to pre psa nie je žiadny problém. Otázkou je ekonomickosť a efektivita, pretože oproti granulám je taká strava drahšie a logicky aj časovo náročnejšie. Navyše granule, vďaka svojej štruktúre, pomáhajú starať o psí chrup.
Okrem kŕmenie sa zamerajte aj na výchovu
Chyby pri kŕmení ale nie sú jedinými, ktorých sa majitelia dopúšťa. Pri svojej najlepšej vôli sa celá rada z nich snaží svojich štvornohých priateľov vycvičiť, často sa ale dopúšťa vedomých i nevedomých tréningových prešľapov. Najčastejším problémom býva preceňovanie síl daného plemena. Je veľký rozdiel, či cvičíte jazvečíka alebo chrta. Každý skrátka vydržia inú fyzickú záťaž. Ak neviete, ako je na tom váš pes so silami, neváhajte sa poradiť s veterinárom.
Ako teda správne vášho štvornohého parťáka vycvičiť? V prvom rade nebuďte monotónna. Ak každý tréning bude vyzerať rovnako, pes sa bude nudiť. Vyhnite sa aj používanie stále rovnaké kombinácie cvikov. Existujú totiž veľmi vnímavá plemená, ktoré sa učí veľmi rýchlo a sú schopné sa vo veľmi krátkom čase pri neustálom opakovaní naučiť, že po povele "sadni" nasleduje "ľahni" a zapamätajú si postupnosť, nie pokyny samotnej. Nezabúdajte ani na pochvaly a odmeny. A v neposlednom rade myslite na to, že pes oveľa lepšie reaguje na rôzne tóny, preto používajte výraznú intonáciu. Jednou z variantov, ako pri nadobudnutí psa správne začať s výcvikom sú šteňací škôlky. Nejde o tradičné "cvičák", ale v škôlke sa šteňatá naučia základným pravidlám a prebehne aj dôležitá socializácie s ostatnými psami. Šteňací škôlky sú určené pre šteňatá od narodenia do 5 mesiacov. Dôležité je, aby ste výchovu nepodcenili a venovali jej patričnú pozornosť a trpezlivosť. Odmenou za čas venovaný výchove vám bude poslušný parťák, ktorého sa nemusíte báť vziať na výlet, na návštevu k známym, či ho usadiť vedľa stola v obľúbenej reštaurácii.
Foto: pixabay.com