História
Laponci používali po stáročia na pasení sobov ovčiarske psy rovnakého typu, ako je laponský ovčiak.
Od 50. rokov 20. storočia začalo zapisovanie týchto psov do plemennej knihy. V tej dobe boli laponský ovčiak (lapinporokoira) a fínsky laponský pes (lapinkoira) považovaní za jedno a to isté plemeno. Ako samostatné plemeno bol laponský ovčiak vydelený v roku 1966, pretože v tejto dobe bolo uznané, že sa jedná o dve rozdielne plemená ovčiaka.
vzhľad
Lapinporokoira je ovčiarsky špic stredný veľkosti. Jeho kostra a svaly sú silné a aj keď je laponský ovčiak svalnatý, nesmie pôsobiť ťažkým dojmom. Oči by mali byť najlepšie tmavé, ale harmonizujúci s farbou srsti. Výraz plemena je horlivý au súk je tiež oddaný. Chvost je pokrytý bohatou srsťou a kože po celom tele tesne prilieha. Pes dorastá 48 až 54 cm v kohútiku a fena dorastá 43 - 49 cm v kohútiku. Hmotnosť laponského ovčiaka štandard FCI neuvádza, ale pohybuje sa v rozmedzí 27 až 30 kg. Srsť tohto plemena je prispôsobená severskému klímy. Krycia srsť je strednej dĺžky alebo dlhá, rovná a pomerne odstáva od tela. Podsada je hustá a jemná. Na krku, hrudníka a na zadnej strane stehien je srsť väčšinou dlhšia a bohatšia. Farba srsti je čierna v rôznych odtieňoch, vrátane šedavej alebo tmavo hnedé.
Využitie a povaha
Laponský ovčiak je pokojný, učenlivý a priateľský. Je oddaný svojmu pánovi a jeho rodine. Tento energický pes pri práci bez váhania šteká.
starostlivosť
Starostlivosť o srsť lapinporokoiry nie je náročná, v období pĺznutia je však potrebné pravidelné kefovanie. Majiteľ by mal pravidelne svojmu psovi zastrihávať pazúriky a dopriať mu dostatok pohybu. Laponský ovčiak sa priemerne dožíva 11 až 12 rokov.
Text: Martina Exnerová