LOUISIANA CATAHOULA LEOPARD DOG
Ste športovo založení, vyrovnaní, dôslední a pevní v kramflecích? Necháte sa vytiahnuť von aj za daždivého počasia? Máte nervy na premyslené vylomeniny? Ak áno, tak louisianský leopardí pes by pre vás mohol byť tou správnou voľbou. Toto plemeno je v Českej republike pomerne neznáme, napriek tomu jeho popularita každoročne rastie s počtom odchovaných šteniat. Svojim ojedinelým sfarbením a športové osvaleným postavou vzbudí záujem v nejednom psičkári. Poďme si teda tohto lovca, duričov, obranáre a vytrvalého pracanta bližšie predstaviť.
Skupina FCI: neuznané plemeno (NON FCI)
Plemenné skratka: LC
Číslo štandardu FCI: 919
Chovateľský klub: Klub chovateľov málopočetných plemien psov
pomenovanie
L ouisianský leopardí pes čiže louisiana Catahoula leopard dog sa nazýva "leopard", "leopardí pes" alebo "Catahoula". Výraz leopard sa však vzťahuje skôr k sfarbenie, ktoré je spôsobené merle génom, preto je názov Catahoula fakticky správnejšie, pretože zahŕňa aj jedinca celofarebné, ktoré v sebe merle gén nenesú, ale bez ktorých by sa chov tohto jedinečného plemena neobišiel.
História
Pôvod plemena je zahalený tajomstvom. Uvádza sa, že sa leopardí pes zrodil pri jazere Catahoula v Louisiane v USA. Predpokladá sa, že vznikol krížením indiánskych psov, červených vlkov a psov typu mastif a chrt. Ako sa však mastify dostali k louisianským indiánom? Najpravdepodobnejšie verzia je, že španielski konkvistadorov nechávali svoje ranených psov na bojiskách alebo sa mastify stávali korisťou indiánov. To už sú ale iba domnienky. Keď francúzski kolonisti objavili tieto kríženca podobné vlkom, zistili, že skvele lovia v močiaroch. Úmyselne začali tieto psy spájať so svojimi ovčiarskymi psami, ktorí boli podobní Beauceron (preto niektorí leopardy majú vlčie pazúry). Týmto spojením chceli docieliť veľmi dobre sa pohybujúcich psov s pastierskymi vlohy a dušou lovca. Fľakatého psa sa sklenenými, svetlými očami pomenovali podľa miesta pôvodu - jazera Catahoula. Psy mali skvelé lovecké vlastnosti, ktoré využívali k lovu vysokej zveri a diviakov. Neskôr sa z nich stali farmářští psi, keď preukázali svoje výborné nahaněčské schopnosti. Louisianský leopardí pes bol vďaka Kline Rushing a dcére Betty Ann Eeves uznaný štátom Louisiana ako národné plemeno v júni 1979, toto rozhodnutie podpísal guvernér Edwin Edwards. Kline Rushing a Betty Eeves založili National Association of Louisiana Catahoulas (NaCl), kde viedli podrobnú plemenami knihu leopardích psov. Vo svojej domovine je leopard stále veľmi rozšírený. Psy tu stále plní svoju funkciu ochrancov, lovcov a naháňač. Väčšina amerických chovateľov sú rančeri, ktorí leopardím psom doprajú prácu, pre ktorú boli stvorení.
Leopard u nás
Na európsky kontinent sa toto plemeno dostalo v roku
Viete že ...
Pre väčšinu ľudí - predovšetkým nepsičkárov - je plemeno louisianský leopardí pes nepoznáme. Ďalšia skupina - väčšinou pejkařů - zase často predpokladá, že všetci psi tohto plemena musia mať tzv. Leopradí znaky a modré oči. V skutočnosti je plemeno zaujímavé nekonečnou variácií farieb a vzorov srsti. Existujú jedinci strakaté, jednofarebné či žíhané. Rovnako tak oči môžu byť akejkoľvek farby alebo kombinácie farieb.
povaha
Louisianský leopardí pes je nezávislý, s obranárskym vlohami a teritoriálnymi pudy. Verne miluje svoju svorku, to znamená všetky rodinné členmi a priatelia, s ktorými sa stýka od malička a pravidelne. K cudzím ľuďom môže byť nedôverčivý. V štandarde sa dočítame, že sa leopardí pes môže prejavovať agresívne. To spôsobuje jeho nadmerný obranársky pud a prirodzená nadradenosť. Väčšina dospelých jedincov má tendencie urovnávať si spoločenské postavenie. Preto je možné, že pri stretnutí s iným psom sa môže správať "agresívne". Výhodou sa tieto vlastnosti stávajú pri ochrane majetku. Pri správnej výchove sa ale nevhodné vlastnosti dajú potlačiť. Ostražitosť a rezervovanosť k cudzím patrí k prirodzeným vlastnostiam plemena, avšak prílišná labilita a bojazlivosť, ktorá môže byť spojená až s agresivitou, by sa u CATAHOULA vyskytovať nemala. Preto by sa u výbere krycieho psa a suky mala brať do úvahy okrem exteriéri aj povaha, aby sa nežiaduce vlastnosti ďalej neutužovaly v ďalších generáciách.
využitie
Leopardí pes je pracovná, húževnaté plemeno. Používal a používa sa ako pes dobytkári, drevorubačov, spoločenský pes, strážny a strážnej. V Českej republike sa využíva ako pes strážny, ovčiarsky, spoločenský a tiež ako sprievodca pri športových podujatiach. Má obrovskú silu, húževnatosť a chuť pracovať pre svojho pána. Leopardí pes sa nesmie nudiť, je veľmi samostatný a ak ho jeho pán nezamestná, má tendencie zhostiť sa miesta vodca svorky a organizovať si čas sám. Je to viacúčelový pracovný pes. Veľmi rád je zamestnaný, preto uvíta každý aktívny podnet (psie športy, lovecké, ovčiarske práce či poslušnosť). Stretávame sa s ním na špičkových miestach v coursingu či dogfrisbee. Tiež sa pomaly zvyšuje počet leopardov, ktorí skladajú skúšky z poslušnosti. To je dôsledok trpezlivej práce a zohratosti medzi psom a pánom. Na začiatku každého učenie musí Catahoula pochopiť a prísť na chuť danému športu, ale akonáhle nájde zmysel a chuť niečo dokázať, stáva sa z nej ťahúň. Leopardí pes potrebuje vyrovnanú a láskyplnú výchovu. S typickým "ovčákovským" výcvik u neho veľmi nepochodíte. Je veľmi samostatný a dokáže sa samostatne rozhodovať. V povelu musí vidieť určitú inteligenciu a dôvod ho splniť. S CATAHOULA môžete robiť napr. weight pulling, agility, coursing, canicross, dogfrisbee, poslušnosť, obedience. Leopardí pes je veľkým konkurentom všetkým moderným, športovo nadaným plemenám. Dokonca aj tak špecifická práce ako je výcvik záchranárskeho psa dokáže robiť leopardímu psovi veľkú radosť (radosť ako z práce, tak predovšetkým zo súhry tímu pes - psovod).
Prístup k psovi
Je pravdou, že leopardí pes je nadšený akoukoľvek prácou, ktorú mu jeho pán správne vysvetlí, to však neznamená dril a "brutalitu", ako tomu býva napríklad u výcviku nemeckých ovčiakov. Výučba záchranárskych prác (počnúc stopárske prác, vyhľadávaním živých alebo mŕtvych osôb vo voľnom teréne alebo dokonca v sutinách) vyžaduje od psovoda dokonalú znalosť svojho psa a premyslenú motiváciu k spolupráci psa a psovoda, lebo leopard premýšľa sám za seba, rozhoduje sa okamžite a mnohokrát svoju inteligenciou pána predbehne. Základom takejto práce je mimoriadne dobrá socializácia už vo šteňacom veku. V prípade takto kvalitnej práce už od šteňaťa sa dá bez ťažkostí istá leopardie rezervovanosť, či uvádzaná agresie, úplne odstrániť. Takéto prípady v SR už poznáme a nie je ich málo, avšak ani nie mn o, čo by mali chovatelia brať do úvahy pri plemenitbe. Vvzhledem k pôvodnému účelu vzniku leopardieho psa by mali povahové rysy a pracovné vlohy byť preverované pred zaradením do chovu.
Leopardi vynikajú mimoriadnym čuchom, kedy dokážu stopu vyhodnotiť niekedy aj oveľa lepšie než kdejaký pracovný pes k tomu bežne používaný. Malo by pribúdať pánov, ktorí sa svojimi leopardy cielene pracujú a tak ukazujú svetu, že aj leopardí pes sa medzi ostatnými pracovnými plemenami nestráca - a to ani v najmenšom.
vzhľad
Plemeno Louisiana Catahoula je pes strednej až väčšej veľkosti, svalnatý, elegantný, silný, ale činorodý a veľmi vytrvalý. Psy by mali merať 55,8 -
Farba: Leopardie pes má nekonečné variácie farieb a vzorov srsti. Existujú strakaté či jednofarebné jedinci, rovnako tak sa môže objaviť žíhanie či pálenie. Žiadna farba nie je preferovaná. Leopardí vzor má základnú farbu s kontrastnými škvrnami jednej alebo ďalších farieb. Celofarebné (solid) jedinci majú jednu farbu srsti. Žíhané majú svetlú alebo tmavú farbu s kontrastnými pruhmi. Strakatý vzor môže alebo nemusí mať jednu hlavnú farbu s jednou alebo viacerými rôzne veľkými plochami rôznych farieb alebo odtieňov umiestnených náhodne po tele. Strakatá farba môže byť modrá, šedá, čierna, pečeňová, červená, biela a škvrnitá. Znaky môžu byť čierne, biele, tanínové, červené alebo žltohnedé. Jednofarebná sfarbenia sú čierna, žltá, červená a čokoládová. Za vážnu chybu sa považuje 70% a viac bielej farby. Diskvalifikácia: 90% bielej farby na tele; celá biela hlava; albinizmus.
Ďalším charakteristickým znakom plemena sú oči, ktoré môžu byť akejkoľvek farby alebo kombinácie farieb. Žiadna farba ani kombinácia nie je preferovaná.
plemenitba
Plemenitba je veľmi podobná ako u kólií. Najmenej riziková plemenitba je kríženie jedincov merle (strakaté jedinci) s jedincami solid farieb (celofarebné). Pri plemenitbe dvoch jedincov merle (strakatých) je pravděbonost narodenia bielych šteniat, kedy biela farba na seba viaže pomerne dosť negatívnych zdravotných problémov (hluchota, deformácie v oblasti očí atď.). Z tohto dôvodu by do chovu nemali zasahovať jedinci s vice ako 70% bielej farby po tele, či s bielou hlavou alebo s bielymi ušami. Do chovu je pes zaraďovaný na základe povinnej bonitácie od patanácti mesiacov veku. Psy musia byť vyšetrení na dyspláziu bedrového kĺbu a musí absolvovať minimálne jednu výstavu. Pre ďalšie chov je treba voliť iba jedincov, ktorí nevykazujú vyššie stupne dysplázia. V súčasnosti je dobré sa u CATAHOULA vyhnúť priamej príbuzenskej plemenitbe (najužší príbuzenská plemenitba tj. Otec-dcéra, matka-syn, súrodenci), ale aj tzv. Líniové (vzdialenejší príbuzní) plemenitbe. Pri výbere šteniat by sme mali po chovateľovi žiadať informácie o výsledkoch röntgenových vyšetrení bedrových kĺbov (eventuálne lakťov) a informovať sa o príbuznosti rodičov daného vrhu. Každý zodpovedný chovateľ vám všetky informácie rád oznámia.
starostlivosť
Srsť leopardieho psa nie je náročná na starostlivosť. V dobe pĺznutia je dobré psa každý deň kefovať vhodným kefou či gumovou rukavicou. Podľa potreby môžeme zastrihnúť pazúry špeciálnym klieštikmi, ktoré sa na tento účel používajú. Pravidelné čistenie zubov a uší je samozrejmosťou. Psa kŕmime kvalitnou stravou a poskytneme mu dostatok pohybu a vyžitia, ktoré ako pracovné plemeno k svojmu životu potrebuje. Na výchovu je tento pes pomerne náročný, preto by sme správnu výchovu rozhodne nemali podceňovať! Zanedbanou výchovou a socializáciou si "koledujeme" o problémy v čase, keď začne pes dospievať. Catahoula je inteligentný, silný, dominantný a neúnavný pes. Musíme mu dať jasne najavo, kto je pán a kto pes, ale nie pomocou drilu, ktorý mu rozhodne nie je vlastné. Ak zvolíme ku psovi správny prístup a poskytneme ak mu starostlivosť a pohyb, odmení nás svojou láskou a neobyčajnú oddanosťou.
Pre koho je vhodný
Traduje sa, že leopard by mal prísť skôr ku skúsenejšiemu majiteľovi. Zo všeobecného hľadiska je to myšlienka správna, ale ak sa pozrieme na nej bližšie, nemusí byť vždy pravdivá. Ak sa jedná o človeka, ktorý má skúsenosti s nemeckými ovčiakmi a pristupuje ak vďaka tomu k leopardovi rovnako, potom tieto skúsenosti môžu byť skôr na obtiaž. Naopak zodpovedný začiatočník, ktorý neberie správnu výchovu a socializáciu na ľahkú váhu a zistí si od chovateľa všetky informácie a venuje svojmu psovi čas a starostlivosť, môže docieliť so svojim psom väčších úspechov. Vždy záleží na konkrétnom človeku, ako ku psovi pristupuje, preto v tomto prípade nemožno paušalizovať. Aj začiatočník, ktorý sa bude svojmu leopardovi venovať, môže z neho vychovať verného spoločníka, ktorý ho bude sprevádzať životom do posledného dychu. Pokiaľ o obstaranie leopradího psa uvažujete, nikdy by ste nemali zabúdať na to, že je to pracovné plemeno, ktoré je náročné na výchovu a veľmi náročné na pohyb a prácu. Leopardí pes potrebuje sebaistého pána, ktorý bude dôsledný a nenechá sa oklamať tým nádherným čarovným a neodolateľným pohľadom.
Leopardí pes v núdzi
Potom, čo sa v roku 2006 objavil v útulku jeden z prvých leopardích psov, vznikol projekt "leopard v núdzi". Vďaka tejto snahe našli domov desiatky leopardích psov, ktorí by zrejme skončili s neistým osudom, čo by bola iste škoda, lebo aj z radov opustených psov sa nájdu skvelí priatelia a úspešní psi ako na poli výstavnom, tak i pracovným. Dôkazom je sama autorka leopardov v núdzi, ktorá spoločne s manželom adoptovala už dva leopardy, ktorí vďaka správnemu vedeniu a starostlivosť získavajú nemalá výstavné i pracovné ocenenie. Bohužiaľ aj zlý osud sa s leopardím psami pohráva a nepodarilo sa zachrániť psa Hokyho, ktorý za svoj život spoznal len reťaz a útulok, kde podľahol chorobe. Prešiel rukami troch majiteľov, a napriek tomu zrejme nebol nikdy očkovaný a svoj boj o život prehral. Na jeho počesť sa v marci 2008 uskutočnil Hokyho memoriál a plánuje sa druhý ročník. Výťažok z akcií je použitý na pomoc leopardům v núdzi.
záverom
Louisianský leopardí pes sa stal pre ich majiteľov životné ikonou. Väčšina chovateľov sa pravidelne stýka a usporadúvajú spoločné akcie. Český leopardí svet je z väčšej časti jednou veľkou rodinou. Chcete sa k nám pridať aj Vy?
Text: Monika Kubertová
Chovateľská stanica Tartuga
marie Nováková
Chovateľská stanica Espero Koro
Leopardie psi v núdzi - www.leopardi.cz
Foto: Pes Jíra
filip Lubenská
lucie Holubová