Drží kostru pohromade, umožňujú pohyb, pomáhajú udržiavať obehový systém v dobrej kondícii, podieľajú sa na zabezpečenie mnohých ďalších, životne dôležitých funkcií v tele. Napriek tomu im venujeme pozornosť iba okrajovo. Reč je o svaloch. Vedeli ste, že svalová bolesť je často príčinou mnohých zdravotných problémov a môže viesť aj k predčasnému starnutiu psa?
Svalová bolesť u psov je mnohokrát zanedbávaným témou. Objavujú sa stále nové módne trendy, nové prípravky pre lepšie zdravie, srsť, sú vymyslené nové aktivity so psami, avšak málo si všímame, ako je na tom pohybový systém našich psích parťákov.
Začarovaný kruh preťažovaniu
Svalový systém patrí k najdôležitejším v tele. Musí byť vždy pripravený k akcii, a to aj pri najmenšom pohybe. Niet teda divu, že vo svalovom tkanive dochádza k častým drobným, mikroskopickým, poranením. Šárka Janouchová, absolventka dvojročného štúdia myoterapie v anglickom Galen Therapy Center, ktorá sa venuje naprávanie svalovej nerovnováhy a pohybovým ťažkostiam u psov, na tému hovorí: "Telo je dokonalý organizmus a vie si s drobným svalovým poranením poradiť. K svalovej nerovnováhe a následnej svalové bolesti však dochádza pri dlhodobom preťažovaní špecifické skupiny svalov. Napríklad to spôsobuje časté behanie a nosenie loptičky, výskok a zoskok z gauča atď. Ak budem hovoriť o aktívnych psoch, tak napríklad chodenie vždy u rovnaké nohy, kedy pes musí sledovať svojho psovoda. Po pár tréningoch sa svaly na krku jednej strany skráti, a na druhej strane, v dôsledku kompenzácie, začnú byť preťažované. Vzniká drobná bolesť. Tú pes kompenzuje ulevováním a preťažovaním iné časti tela. Bolesť sa zväčšuje a dostávame sa do začarovaného kruhu reťazenie spôsobeného kompenzáciou. Tento proces samozrejme nie je otázkou dní, ale veľmi často dlhé série mesiacov ".
svalové napätie
Svalová bolesť je niečo, čo sa nedá identifikovať žiadnym prístrojom a pritom je často zodpovedná za rad zdravotných ťažkostí. Ak dôjde v svale k zraneniu, je jeho prirodzenou reakciou stiahnutie okolitého tkaniva, aby nemohlo dôjsť k ďalšiemu poraneniu. Tak vzniká stresové napätie v tele, ktoré sa ďalej prenáša na ostatných tkanivá a orgány. Tento proces potom následne môže vyústiť v obmedzení, kde nemožno určiť jasnú príčinu, a ktoré by sme nie vždy hľadali za svalovým zranením, či svalovú bolesťou - krívanie, hyperaktivita, agresie, zažívacie ťažkosti atď. "Zažívacie problémy bez zjavnej príčiny sú častým symptómom, sa ktorým sa vo svojej praxi stretávam. Po uvoľnenie svalového napätia väčšinou zažívacie ťažkosti ako mávnutím čarovného prútika zmizne. Pre zdravé zažívanie potrebuje telo byť uvoľnené. Jedine tak môže dôjsť k spracovaniu živín, ich ďalšiu distribúciu do jednotlivých buniek a regeneráciu organizmu. Ak však telo registruje akékoľvek napätie, je riadiaci nervový systém v neustálej pohotovosti a výsledkom môžu byť práve aj zažívacie ťažkosti. Pre uvoľnenie svalov je v prvom rade dôležité strážiť opakujúce sa činnosti. Pre svaly nášho psa toho však môžeme urobiť oveľa viac.
Ako predchádzať zdravotným ťažkostiam?
Hádzanie loptičkou je vhodné prekladať chôdzou. Neulehčujme si venčenie tým, že náš pes bude 20 minút behať pre loptičku, ale loptička hodíme trikrát, vložíme pár sto metrov chôdze a opäť hádžeme loptičku. Tento spôsob je zvlášť dôležitý u psov, ktorí sú vášniví aportéri.
Pri akomkoľvek tréningu striedajte strany, aby všetky svalové skupiny boli zapájané rovnomerne.
Nemáte-li inú možnosť ako používať schody, zvažujte, či je to vždy nutné, a pokúste sa minimalizovať počet, kedy je pes musí absolvovať.
Naskakovanie do auta a z auta. Pokiaľ je pes malý, vždy ho zdvíhajte a vyberajte z auta, nenechajte ho skákať. Ak je pes väčší a ťažší, kúpte mu rampičku. Zvlášť u menších psov dochádza k masívnemu preťaženiu v oblasti prechodu krčnej a hrudnej chrbtice.
Doprajte svojmu psovi dostatočný čas na regeneráciu po tréningu. Pri aktívnom športovom tréningu potrebujú svaly aspoň 48 hodín na regeneráciu.
Naučte sa bezpečnej techniky, ktorými môžete psovi sami pomôcť uvoľniť svalový systém.
Naučte sa, ako zahriať svaly svojho psa pred športovú aktivitu a čo robiť po jej skončení (šprintér takisto nevběhne na dráhu bez prípravy).
Nájdite si skúseného terapeuta s kvalitnými odbornými znalosťami.
Text: Šárka Janouchová, www.krasnacarodejka.cz
Foto: Ivana Čelikovský