Toto dômyselné a pritom jednoduché zariadenie umožňuje našim štvornohým priateľom slobodu pohybu. Mačky si môžu samy rozhodnúť, kedy chcú odísť na záhradu, terasu alebo balkón a neskôr majú stále otvorené "dvere" k návratu.
O nebezpečenstvách, ktoré na mačky číhajú vonku, sa netreba rozpisovať. Preto by si mal najprv každý majiteľ mačky premyslieť, či dá svojmu miláčikovi chce naozaj poskytnúť voľnosť ...
Kto je vynašiel?
Údajne to bol samotný Isaak Newton, ktorého kocúr kedykoľvek chcel ísť von, vždy mňaukala pri dverách a vytrhol tak svojho pána z vedeckého bádania. Aby mal vynaliezavý Newton konečne pokoj, vymyslel mačacie dvierka - dieru do dverí sa záklopkou.
voľný priechod
V súčasnosti je na trhu v predaji celý rad dômyselných dvierok, ktoré zamedzujú prievanu, úniku tepla či vstupu nepozvaných hostí. Pozor, jednoduchá varianta dvierok umožňuje aj vstup cudzích mačiek, ktoré vedia dvierka používať. Samozrejme v prípade, že majú záujem vstúpiť dovnútra - láka je potrava alebo mačka v ruji. Väčšinou však potenciálnych návštevníkov odradí pach vašej mačky ... K dostaniu sú vychytanejšie dvierka s magnetickým zámkom alebo dokonca elektronická, ktoré umožňujú vstup iba mačke, ktorá má v obojku magnet alebo čip s kódom.
Pri výbere dvierok si overte, že sú dvierka tiež uzamykateľná. Iste nastane obdobie (rekonvalescencie, ruje), kedy chcete mať mačičku doma pod kontrolou. Pre mačku sú príjemnejšie priehľadné dvierka, môže si totiž skontrolovať, či je vstup alebo odchod bezpečný.
výcvik používania
Spočiatku zaistite dvierka tak, aby bola stále otvorená (poslúži k tomu treba izolepa alebo štipec na bielizeň). V prípade elektronických dvierok alebo dvierok s magnetom prelepte alebo vypnite uzamykacie zariadenie. Nechajte mačku, aby si sama otvorené dvierka oňuchala a zoznámila sa s nimi. Veľakrát stačí, keď ju niekoľkokrát prestrčíte skrz a budete na ňu volať menom. Veľkým lákadlom je aj obľúbený maškrtu, ktorý čaká za dvierkami. Pri nácviku prechádzaní dbajte, aby otvorená klapka nespadla, spôsobený šok by mohol dobu nácviku výrazne predĺžiť. Po pár dňoch postupne záklopku znižujte, až zostane len asi 8 cm medzera a mačka bude musieť na záklopku sama zatlačiť, aby sa dostala skrz. Akonáhle mačka princíp pochopí a sama priechod dvierkami zvláda, spustite záklopku úplne a mačka ju potom už zvyčajne zvládne sama otvoriť.