Mačka je ako lovec pri vyhľadávaní koristi závislá na dokonalosti svojich zmyslov. Najlepšie vyvinutým zmyslom je u mačky rozhodne zrak. Aj v prírode si mačkovité šelmy vyhľadávajú svoju korisť prevažne vďaka svojim dokonale vyvinutým očiam. Iste ste si všimli, že mačka vie pomocou očí dávať najavo aj to, ako sa práve cíti.
Vidí mačky v tme?
Oko mačky je konštruované obdobne ako oko človeka, ale aj tu nachádzame určité modifikácie. Jednou zo zvláštností mačacích očí je prítomnosť lesklých buniek v cievnatke, ktoré tvoria lesklé políčko (tapetum lucidum). Toto "zrkadlo" je umiestnené za svetlocitlivé sietnicou, skladá sa z 15 vrstiev odrazových buniek. Lesklé políčko dokáže odrážať aj tie najmenšie svetelné lúče dopadajúce na oko. Často sa hovorí, že mačka vidí tme, ale nie je to pravda. V dokonale zatemnenej miestnosti nevidí mačka nič, rovnako ako človek. Ale aj tie najmenšie lúče, ktoré vniknú do oka a podráždi svetlocitlivé bunky sietnice, odrazí lesklé políčko tak, že čapíky a tyčinky sú podráždené druhýkrát. Takto znásobená dávka svetla ohromne zväčší možnosti nočného videnia. Odraz svetla od tohto políčka môžeme pozorovať ako tzv. Svetielkovanie očí mačiek v šere. Ľuďom oči "nesvieti", ale červený lesk zreničky, ktorý niekedy môžeme vidieť na fotografiách urobených bleskom, spôsobuje prekrvená sietnice oka, od ktorej sa svetlo odrazí späť smerom k zdroju svetla.
Farba očí
Farba očí je jedným z dôležitých znakov jednotlivých plemien a zásadným spôsobom ovplyvňuje hodnotenie mačky na výstavách. Farbu očí spôsobuje predovšetkým uloženia pigmentu v dúhovke. Farbu môže čiastočne ovplyvniť aj silne zaoblená rohovka oka a uhol, pod ktorým oči pozorujeme. Ak je pigment usadený v prednej časti oka, vzniká dojem medené alebo žltej farby. Ak je väčšina pigmentu uložená v zadnej časti oka, dúhovka má zelený odtieň. Pokiaľ nie je farbivo v dúhovke uložené vôbec, presvitá zadná časť pigmentové sliznice a farebný odtieň oka je modrý. Mačiatka majú najprv modré oči a pigment sa im do dúhovky ukladá postupne medzi prvým až tretím mesiacom života. Žiadny pigment neobsahuje dúhovka albínov, dúhovka je ružová od presvitajúce cievnaté vrstvy za sietnicou.
tretie viečko
Vo vnútornom kútiku oka sa u mačiek nachádza tzv. Tretie viečko (mžurka). Mžurku tvorí jemná vychlípenín kože, jej funkciou je ovlhčit povrch oka a čistiť ho od prachu. Vďaka žmurke nemusí mačky tak často žmurkať, ako napríklad človek. Trvalé alebo veľké posunutie tretieho viečku do stredu oka vyjadruje zhoršený zdravotný stav. Objavuje sa, napríklad, keď je mačka dehydratovaná alebo keď ju trápi nejaká infekcia. Je to určitá forma varovanie, kedy je dobré mačku prezrieť a pozorovať, či žerie a pije, nie je apatická, nemá hnačka atď. Tretia viečko sa občas prechodne posúva, ak je mačka unavená, podráždená alebo je vystavená ostrému svetlu.
mačacie zrak
Pozoruhodná je schopnosť mačiek sťahovať a rozťahovať zreničky. Mačacie zrenice mení svoju veľkosť podľa množstva svetla. V šere je veľká a guľatá, pri ostrom svetle sa zornička dokáže rýchlo premeniť v úzku škáru a chrániť tak citlivú sietnicu. Proti ľudskému oku má mačacie oko viac tyčiniek a menej čapíkov. Tyčinky prispievajú k dobrému videnie za šera, čapíky zaisťujú rozlišovaciu schopnosť oka. Mačka preto lepšie vidia za šera, ale nie je schopná rozlišovať také detaily ako človek. Mačky zrejme nemajú schopnosť ostro vidieť nepohybujúcej sa blízke predmety. Podľa stavby rohovky sa usudzuje, že vidí najlepšie predmety vo vzdialenosti 2-6 metrov. Majú široké zorné pole, ktoré im umožňuje dobre sa prispôsobiť lovu a odhadnúť vzdialenosť. Vidí zrejme farebne, ale nie je to pre nich podstatné. V živote mačiek nehrajú farby veľkú úlohu, pre lov je oveľa dôležitejšie pohyb.
Text: redakcia
Foto: Květa Tomanová