Hmat je jeden z vysoko vyvinutých mačacích zmyslov. Sprostredkovávajú ho hmatové receptory v koži a fúziky u papuľky a na labkách.
fúziky
Mačacie fúziky sú vlastne predĺžené špecializované chlpy, ktoré majú korienok zakotvenú hlbšie v pokožke. Rastová cibuľka fúzov siaha trikrát hlbšie do kože, než je tomu u najdlhších chlpov. Korienky sú uložené v samostatných väzivových vačkoch, ktoré sú napojené na vlastné veľké vzpriamovače chlpov. Najdlhšia a najnápadnejšie sú fúziky na hornom pysku, vďaka ktorým môže mačka vnímať rad vzruchov z vonkajšieho okolia - pohybuje ak nimi, získava istotu, stabilitu, priestorovú orientáciu a ďalšie informácie. Keď je mačka v blízkom kontakte s malou korisťou, pomáhajú jej tieto fúzy analyzovať pohyb a tvar koristi. Okrem iného jej umožňujú tiež lov koristi v noci.
V korienku fúzov sú uložené štyri typy nervových zakončení, takže keď sa vous ohne, dokáže presne rozpoznať mieru tlaku, jeho smer, rýchlosť a dobu trvania. Fúziky sú veľmi citlivé na detekciu pohybu vzduchu, a preto mačke umožňujú preliezť malými medzerami, napr. Skrz plot.
Hmatové fúziky stále dorastajú a na konci sa "obrusujú" alebo ulamujú, takže "nepřelínávají" ako chlpy srsti. Nájdeme ich nielen na tvár, ale aj v obočí a po stranách hlavy. Spodná strana predných labiek je tiež vybavená týmto hmatovými chlpy, ktoré okrem získavania vnemov pri stopovaní a love koristi, slúži aj pri orientácii v teréne. Tiež pomáhajú pri vymeriavaní doskoku.
Pri "ohmatávanie" nového predmetu k nemu mačka pristupuje s fúzy napřímenými dopredu. Pohyb fúzov na ňufáku odráža mačacie náladu a úmysly. Iné mačky dokážu tieto signály bez problémov rozoznávať. Pri obrane napríklad mačky fúziky sklápa k tvári. Bolo dokázané že hmatovými chlpy je mačka schopná rozoznávať aj zmeny atmosférického tlaku.
Koža a srsť
Receptory pre hmat má mačka uložené predovšetkým okolo ňufáka v labkách. Množstvo zmyslových receptorov sa pohybuje od 25 na cm2 na hlave až po iba 7 na cm2 na chrbte, chvosta a ušiach. Najcitlivejšie sú nos, jazyk a vankúšiky na labkách. Chodidlovej vankúšiky mačka používa pri zoznamovaní s neznámou vecou. Opatrne k nej pristúpi a jednou labkou predmet jemne ohmatá, neskôr vec dôkladne oňuchá.
Na rozdiel od človeka nie je osrstená mačacie pokožka vybavená príliš početnými receptory pre registráciu vonkajšie teploty, navyše tieto receptory znesú o niekoľko stupňov vyššiu teplotu ako ľudské. Tým sa dá vysvetliť, prečo môžu mačky sedieť napríklad na horúcom kúrenie, kde človek len ťažko udrží ruku.
Srsť tvorí až 200 chlpov na mm2, z ktorých 150 je podsadových, 47 osinatých a 3 ochranné chlpy - tzv. Pesíky. Ochranné a Suchý chlpy slúži ako ochrana pred prírodnými živlami. Kým ochranné chlpy rastú samostatne, Suchý aj podkladové chlpy rastú v chumáčoch, ktoré vystupujú z jednotlivých vlasových pórov. Všetky tieto chlpy sú napojené na hmatové receptory. Preto sa nečudujte, že potom, čo mačku dohladíte, si musí jazykom učísnout chlpy späť do pôvodnej polohy.
Mačka si reguluje hustotu srsti pĺznutím (v zime ju má o poznanie hustejšie). Nové chlpy pritom vyrastajú kanálikom rovnakého folikulu a núti tak staré chlpy, aby vypadli.
Zdroj: 100 spôsobov ako rozumieť vašej mačke, Roger Tabor, Mladá fronta; Marie Říhová, Chov mačiek, Grada, 2007; Mačky, kocúri a mačiatka, Albert Pintera, Práca