Po dlhom dni v práci prídete domov, zatvorte za sebou dvere a zase to vidíte... Vaša mačka vykonala potrebu mimo záchodu! Keď mačka prestane chodiť na mačaciu toaletu, má to vždy nejaký dôvod. Aké sú príčiny nečistoty a čo s tým môžete robiť?
Sledujte, akým spôsobom mačka ciká. Pokiaľ močí striekaním (o zvislé plochy v stoji s trasúcim sa chvostom), býva príčinou nejaký problém v správaní. Ak mačka sedí a močí s ohnutým chrbtom, často to súvisí so zdravotným problémom. Samozrejme je vždy lepšie mať istotu a obrátiť sa na veterinárneho lekára.
Fyzické problémy
Najčastejšou fyzickou príčinou nečistoty je infekcia močového mechúra. Tá môže byť spôsobená bakteriálnou infekciou alebo napríklad močovými kameňmi. Príčinou môže byť aj stres. Pokiaľ má mačka silne zvýšenú potrebu močiť, niekedy sa môže stať, že na toaletu nedobehne. Močenie ju môže bolieť, takže si spojí toaletu s bolesťou a kvôli tomu sa jej potom vyhýba. Infekcia močového mechúra sa obvykle lieči liekmi proti bolesti a zápalu a prípadne špeciálnou diétou v prípade zápalu močového mechúra. Niekedy sa môže jednať aj o dôsledok nadmerného pitia. Veľký smäd môže byť spôsobený zlyhaním obličiek, problémami so štítnou žľazou a pečeňou alebo cukrovkou. Dôkladné vyšetrenie u veterinárneho lekára – vrátane vyšetrenia moču a krvi – je vždy nevyhnutné. Niekedy je potrebné aj vyšetrenie stolice.
Psychické problémy
Močenie mimo toalety môže mať aj psychickú príčinu. Tá často súvisí so zdravotným problémom. V dôsledku stresu sa znižuje odolnosť mačky a tá sa stáva náchylnejšou na ochorenia, príkladom sú stresové infekcie močového mechúra.
Niektoré psychologické príčiny:
- Vaša mačka sa začala vyhýbať mačaciemu wc, pretože sa jej stalo niečo nepríjemné. Napríklad bola vyplašená alebo zažila bolesť. Umiestnenie nového záchodu na iné miesto v dome môže pomôcť, pretože mačka s ním nemá predchádzajúcu negatívnu skúsenosť.
- Cíti sa úzkostlivo av bezpečí je iba vo vašej blízkosti. Veci, ktoré sú cítiť po majiteľovi sú pre ňu „bezpečné“, a preto ich využije ako podstielku, napríklad deky a uteráky.
- Mačka môže mať stresujúci vzťah s novým členom domácnosti (nová mačka, pes, partner). Niekto jej narušil jej teritórium.
- Má problémy v dôsledku veľkých zmien v domácom prostredí. Správanie môže ovplyvniť napríklad sťahovanie, narodenie dieťaťa, začiatok spoločného bývania s partnerom alebo rozvod.
Na fyzické tresty zabudnite
Netrestajte ju za to! Niektorí ľudia si myslia, že pomáha namočiť mačke ňufáčik v moči, ale to rozhodne nerobte! Naopak to mačku vystresuje a problém to môže ešte zhoršiť. Nikdy jej tiež nepodávajte lieky, ktoré môžu ovplyvniť ich správanie bez toho, aby ste príčinu problému prebrali s veterinárom. Tieto typy liekov môžu mať nepríjemné vedľajšie účinky.
Máte domácnosť s viacerými mačkami?
Môžete sa riadiť nasledujúcim pravidlom: pre každú mačku jeden záchod ak tomu jeden naviac.
Čo urobiť doma?
Aby ste problém vyriešili čo najskôr, môžete vykonať niektoré úpravy v domácnosti.
Mačky majú rady, keď je ich toaleta na pokojnom a bezpečnom mieste. Nedávajte ju vedľa práčky, lepšie je nejaké pokojné miesto, kde bude mať zviera súkromie. Pravidelne záchod čistite. Mačka majú najradšej čistý záchod s jemným stelivom.
Niektoré výskumy ukázali, že mačky dávajú prednosť otvorenému boxu. Mačky majú oveľa lepší čuch ako ľudia a kvôli krytu zostávajú v uzavretých záchodoch nepríjemné pachy.
Dôležitý je aj priestor, preto používajte toaletu, ktorá je aspoň 1,5-krát väčšia ako vaša mačka.
Máte v domácnosti viac mačacích toaliet? Nikdy ich nedávajte na jedno miesto.
Nie sú toalety príliš blízko jedla alebo vody? Dodržujte medzi nimi vzdialenosť aspoň 1,5 m. Na záchode tiež neradi jete, však?
Používate voňavé stelivo pre mačky? Pre mnoho mačiek je to nepríjemné. Mačky navyše dávajú prednosť mäkkému, piesočnému stelivu. Tvrdé granule im môžu poraniť labky. Metódou pokus omyl postupne zistíte, ktorý typ vaša mačka preferuje.
Zdroj: Prinspetfoods
Foto: Publicdomainpictures.net